Jete zdravé potraviny, ale výsledok nikde? Zmeňte len jednu vec a schudnete!

Liatie oleja na panvicu

Vyprážajte len na olejoch určených pre vysoké teploty (Zdroj: GettyImages)

Jete zdravé potraviny, no kilá sa vás stále držia? Ak chceme zhodiť, mať na tanieri zeleninu a chudé mäso nestačí. Dôležité je aj to, akú úpravu pokrmu zvolíme. Vyprážaný karfiol a karfiolová polievka jednoducho nie je to isté. Niekedy stačí zmeniť spôsob úpravy a ručička na váhe pôjde dole. Aký je v jednotlivých prípravách rozdiel a ktoré by sme mali zvoliť?

Varenie a dusenie

Z hľadiska zachovania živín a zlepšenia stráviteľnosti potravín patria k najšetrnejším tepelným úpravám jednoznačne varenie a dusenie. Obe sú vhodné aj pri diétnom režime. Viac vody používame len u surovín, ktoré varením zväčšujú svoj objem, ako sú ryža, cestoviny či strukoviny. U ostatných sa jej snažíme používať menej, aby nedošlo k strate živín vylúhovaním.

Doba prípravy závisí od konkrétnych potravín a receptu. Zeleninu obvykle stačí variť približne štvrť hodiny, záleží však od druhu. Rovnako pri mäse je podstatné, o aký druh ide. Kuracie je mäkké rýchlo, hovädzie treba variť aj dve hodiny. Pri dusení potraviny nie sú úplne ponorené do vody, tekutina by mala siahať len do 2/3 objemu chystaného pokrmu. Dôležitý je nižší výkon a zakrytie pokrievkou.


Vychutnajte si najlepšie ľudové hity v podaní Kandráčovcov, už 19. júla: Lístky na koncert kúpite na Predpredaj.sk


Pečenie

Ak si radi pochutíte na pečenej kačici či bábovke, určite vás poteší informácia, že aj pečenie je považované za zdravé spôsoby úpravy pokrmov. Ak sa robí správne. Vedeli ste, že maximálna teplota by nemala presahovať 200 °C? Pri vyšších totiž vznikajú zdraviu škodlivé látky. Tučné mäso či sladké múčniky k zdravým pokrmom nepatria, jedno aj druhé sa však dá nahradiť zdravšími alternatívami. Napríklad pečenou hydinou či rybami a voňavým koláčom zo špaldovej múky. Biely cukor nahradíme medom, trstinovým či brezovým cukrom alebo stéviou.

Vyprážanie a grilovanie

V oboch prípadoch sa pracuje s veľkým množstvo tukov a s vysokými teplotami, čo sú rizikové faktory. Konzumácia vyprážaných jedál môže viesť nielen k nadváhe, ale aj k ďalším zdravotným problémom. Vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak, cukrovka a ochorenia srdca. V súvislosti s grilovaním sa hovorí najmä o zvýšenom riziku rakoviny. Karcinogény vznikajú vtedy, keď olej alebo marináda kvapká do uhlia.

Tuk, ktorý obsahuje každý druh mäsa, sa pri tepelnej úprave rozkladá. Ak sa však spaľuje, čo sa pri grilovaní často deje práve pri odkvapkávaní prebytočného tuku, vznikajú karcinogénne látky. Stúpajúci teplý vzduch týmito látkami potom kontaminuje pripravovaný pokrm. Ak odkvapkávajúci tuk vzplanie a potravina sa navyše spáli, je jej konzumácia ešte nebezpečnejšia.


Mohlo by vás zaujať: Výborné recepty nielen pre vegánov: Oživte svoje raňajkové či večerové menu


Ako na zdravšiu úpravu?

Ak sa vyprážaných pokrmov neviete vzdať, dodržiavajte aspoň niekoľko základných pravidiel:

– Nikdy nepoužívajte olej viackrát, po použití ho nechajte vychladnúť a vylejte ho.
– Vyprážajte len na olejoch určených pre vysoké teploty – napríklad rafinovaný olivový alebo repkový olej, nevhodné sú rastlinné tuky, maslo a extra panenské olivové oleje
– Teplota pri vyprážaní by nemala presiahnuť 200 °C, spoznáte to podľa modrastého dymu.

Ani grilovačiek sa nemusíte celkom vzdávať, veď pri nich nejde len o jedlo, ale aj o stretnutie s rodinou a priateľmi:

– Vyberajte si však predovšetkým chudé mäso a vyhnite sa prerasteným mastným druhom.
– Mäso nechajte prepiecť, aby nedochádzalo k vzniku nebezpečných mikroorganizmov. Zároveň dajte pozor, aby sa nepripálilo – také nikdy nejedzte.
– Ďalší tuk nepridávajte, pretože čím menej tuku sa do ohniska dostane, tým lepšie.
– Používajte kvalitné uhlie a odkvapkávanie tuku eliminujte pomocou grilovacích tácok alebo alobalu.
– Najmenším zlom sú plynové a elektrické grily, i keď mnohí priaznivci grilovania tvrdia, že to nie je to pravé orechové.

Sušenie aj mrazenie

Okrem už spomínaných najbežnejších spôsobov úpravy pokrmov existuje aj viacero ďalších. Ovocie a zeleninu môžete napríklad sušiť, vďaka čomu v nich uchováte maximum živín po dlhšiu dobu. Šetrným spôsobom je aj mrazenie, treba však dodržať správny postup. Tradičným spôsobom spracovania zeleniny je kvasenie, pri ktorom vznikajú látky prospešné pre organizmus.


Nová kniha Igora Bukovského je bestseller: (Za)chráňte svoje črevo, pečeň, žlčník aj pankreas!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame