Býva vám zo štedrej večere ťažko? Stačí pár zmien a bruško sa určite poďakuje

tráviace ťažkosti počas sviatkov

Tráviace ťažkosti počas sviatkov nie sú žiadnou výnimkou, podľa odborníčok však stačí pravidelný pohyb a zdravšie varianty sviatočných jedál (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

Sviatky, najmä tie vianočné, často spúšťajú u ľudí nadmerné a nevhodné spôsoby konzumácie jedál. Odborníčky na zdravú výživu, diabetes a pohyb z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, dávajú do pozornosti viacero pravidiel, vďaka ktorým môžete hravo predísť rôznym tráviacim problémom počas Vianoc a vychutnať si tak sviatočnú pohodu v zdraví. S týmito tipmi zabudnete na tráviace ťažkosti počas sviatkov.

Prejedanie niekedy končí až cestou na pohotovosť

„Zvýšené pracovné či osobné napätie sa môže premietnuť až do emocionálneho prejedania. Sú aj takí jedinci, ktorí jedlom alebo pitím umocňujú svoj pocit pohody. Nerešpektujú pritom pocit sýtosti a jedia, aj keď už majú dosť, len preto, lebo im to chutí a majú z jedla pôžitok,“ vysvetlila Adela Penesová z Ústavu klinického a translačného výskumu BMC SAV.

Výskumníčka taktiež dodáva, že práve počas Vianoc prichádzajú ľudia najčastejšie do nemocnice a na pohotovosť s rôznymi tráviacimi problémami ako sú žlčníkové záchvaty, podráždené žalúdky či dokonca zápaly pankreasu.

Pokúste sa počas sviatkov viac hýbať

Odborníčky vyzývajú, aby ste mali počas sviatkov dostatočný pohyb, nakoľko rizikom počas Vianoc nemusí byť len nadmerné jedenie. „Práve zvýšenie výdaja energie pri pohybe nám môže pomôcť vyrovnať sa s extra vianočnými kalóriami tak, že ich spálime a neuložíme do našej tukovej ‚špajzy‘,“ dodala Barbara Ukropcová z Ústavu experimentálnej endokrinológie BMC SAV, ktorá ďalej apeluje na to, že každodenný pohyb je najlepším darčekom, ktorý môžeme venovať svojmu zdraviu.

„Buďme aktívni aj počas sviatkov. Každý deň si doprajme pobyt na čerstvom vzduchu. Využime každú možnosť vyjsť von, aktívne sa hýbať, prípadne stráviť čas v prírode. Chôdza je najprirodzenejší pohyb, preto sa snažme denne chodiť aspoň na hodinové prechádzky svižným tempom. Pri takejto prechádzke môžeme spáliť okolo 250 až 300 kalórií.“ Metabolizmus nemá „prázdniny“, a preto nikdy nie je neskoro začať cvičiť, viac sa hýbať, byť aktívnejší a zdravšie sa stravovať.

Jedlá pokojne nahraďte zdravšími a stráviteľnejšími alternatívami

Najlepšou vecou je podľa nich začať ihneď, a preto pri príležitosti blížiacich sa sviatkov taktiež pripomínajú princípy, na ktoré by sme mali pri príprave slávnostných pokrmov pamätať. Tráviace ťažkosti počas sviatkov možno zahnať jednoducho zdravým jedálničkom aj počas vianočného obdobia. Upozorňujú aj na fakt, aby ste nezabudli na správny pitný režim, nepreháňajte to ani s alkoholom.

Kapor nemusí byť vôbec vysmážaný. Lepšie je rybu upiecť v rúre, dochutiť bylinkami, citrónovou šťavou či zapiecť so zeleninou. Zemiakový šalát by ste si mali dopriať taktiež v zdravšej verzii. Denne si pokojne doprajte jednu až dve porcie ovocia a tri až štyri porcie zeleniny či hrsť orechov. Vyberajte najmä potraviny s obsahom vlákniny a celozrnné pečivo, koláče pripravujte s nižším obsahu cukru.Zdroj: TASR
Odporúčame