Nenechajte si ujsť tradičné trhy a jarmoky: Poradíme vám, ktoré navštíviť v júli a auguste

Kremnické trhy

Poďte sa pozrieť na Kremnické hody (Zdroj:lexikon.sk)

K letu neodmysliteľne patria rôzne jarmoky, hody a slávnosti. V rámci výletu si okrem pamiatok môžete pridať do programu aj návštevu týchto tradičných podujatí. Po dvoch rokoch obmedzení sa konečne uskutočnia v plnej paráde.

Cechové hody kremnické – 23.7. 2022

Mesto Kremnica zorganizuje na Štefánikovom námestí jednodenný jarmok. Súčasťou programu budú hudobné vystúpenia kapiel, sólistov a súborov rôznych hudobných žánrov. Spomenúť môžeme napríklad speváka Otta Weitera a skupinu Smola a hrušky. Ďalšou atrakciou budú ukážky remeselnej výroby, stredovekej módy a tancov, banícky sprievod, alebo Cech starých bojových umení.

750 rokov obce Veličná – 22.7. – 24.7. 2022

Malebná obec neďaleko Dolného Kubína si pri príležitosti svojho významného jubilea pripravila bohatý program. Pozrieť si môžete výstavu venovanú histórii obce, rôzne vystúpenia folklórnych a dychových skupín, a taktiež pozoruhodný krojovaný alegorický sprievod, ktorý je naplánovaný na nedeľu. Cez víkend si z ponuky remeselných výrobkov ani nebude vedieť vybrať. Úplný program nájdete napríklad na stránke obce.

Jarmok vo Veličnej
Oslávte 750 rokov obce Veličná (Zdroj:velicna.sk)

Ľudový jarmok Pod vŕbičkami Nedožery-Brezany – 6.8. 2022

Dedina Nedožery-Brezany, ktorá leží v okrese Prievidza, vás pozýva na 8. ročník ľudového jarmoku. Ako názov napovedá, uskutoční sa v areáli Pod Vŕbičkami. Stretnete tu zručných ľudových remeselníkov a umelcov, ktorý pracujú starými remeselnými technikami a niektorí dokonca na tvorbu stále používajú pôvodné materiály. Keramikári, ošietkári aj drotári vás radi oboznámia zo svojim umením. Lákadlom je aj ponuka domáceho medu, kváskového chlebíka, remeselného piva, či rôznych domácich koláčov a pagáčov. Hry  a hádanky zabavia hlavne deti a nebude chýbať ani drevený kolotoč alebo vozenie na voze. Kultúrny program v podobe ľudových tancov a spevov dotvorí domácku atmosféru.

Hody a dožinky Nitra 2022 – 13.-14. august

Mesto Nitra začne program svojich slávností na pešej zóne v sobotu podvečer. Súčasťou podujatia je jarmok ľudových remesiel, špeciality nitrianskej kuchyne a tiež degustácia kvalitných vín. Hudobný doprovod bude samozrejmou súčasťou jarmoku až do zotmenia. V nedeľu od 15.00 bude na pódiu na námestí prebiehať pútavý kultúrny program s folklórnou časťou. Nenechajte si ujsť ani večerný slávnostný hodovo-dožinkový sprievod, ktorý na námestí odovzdá dožinkový veniec.

Dožinkový sprievod v Nitre
V Nitre bude dožinkový sprievod (Zdroj:nitraden.sk/Roman Oravec)

51. Zemplínsky jarmok 2022 Michalovce – 19. – 20. 8. 2022

V Michalovciach vám predvedú svoje umenie majstri tradičných remesiel, pochádzajúci nielen z mesta, ale aj z okolia a mnohých ďalších kútov našej krajiny. Nájdete tu tkané výrobky, rezbárske, kováčske, košikárske, keramické, maliarske a iné. Nákupné možnosti a dobré jedlo doplnia zábavné atrakcie, a pestrý kultúrno-hudobný program. Spomenúť môžeme podvečernú zábavu na kolotočoch, výstavu drobnochovateľov, či bonsajov. V rámci Medzinárodného motozrazu, ktorý organizuje redakcia časopisu Svet motocyklov, budú centrom mesta prechádzať aj motocykle.


Zdroj: plnielanu.sk, folklorfest.sk, sdetmi.com, ajdnes.sk, michalovce.sk
Odporúčame