Turistická sezóna prázdninami nekončí: Na čo vás nalákajú Tatry alebo Slovenský raj?

turistická sezóna na Popradskom plese

Národné parky sú prírodným bohatstvom krajiny (Zdroj: Unsplash/Jan Baborák)

V slovenských národných parkoch je tohtoročná turistická sezóna v plnom prúde. Možno ste si výlet do niektorého z parkov už počas leta užili a možno sa do niektorého ešte len chystáte obdivovať krásy jesennej prírody. Nech je to akokoľvek, mali by ste vedieť, ako sa správať na turistike, čo môžete očakávať a ako znížiť pravdepodobnosť stretnutia sa s medveďom. Všetko podstatné vám prezradíme.

Turistická sezóna plná unikátnych zážitkov

Malebný Slovenský raj je miestom, kde nájdete až 300 kilometrov značených turistických chodníkov, pričom až 100 kilometrov z nich je vedených exponovaným horským a roklinovým terénom. Trasa je vhodná ako pre rekreantov, tak aj pre „ostrieľaných“ turistických nadšencov. Môžete na nej pozorovať množstvo unikátnych výhľadov, vodopádov a skalných útvarov.

Mali by ste vedieť, že už dlhodobo je uzavretý modrý turistický chodník dolinou Tiesňavy pri Stratenej z dôvodu zosuvu pôdy. Tento rok sú plánované práce na opätovné sprístupnenie, zatiaľ si ale túru týmto chodníkom nemôžete dopriať.

Ako znížiť pravdepodobnosť stretnutia s medveďom?

Ak sa obávate stretu s medveďmi, mali by ste sa vyhýbať turistike v skorých ranných i večerných hodinách. „Je potrebné vyhýbať sa pohybu po území v súmračných hodinách večer a nad ránom, kedy je aktivita medveďa najväčšia. Odporúčame pohybovať sa výlučne len po vyznačených chodníkoch,“ upozorňuje Gabriela Kalašová zo Správy Národného parku Malá Fatra, ktorého celé územie sa nachádza v areáli výskytu medveďa hnedého.

Obzvlášť pozorní by sme mali byť pri pohybe v hustom poraste, na miestach s hojnosťou lesných plodov, pri zlej viditeľnosti alebo počuteľnosti, respektíve, ak sa pohybujeme proti vetru, pri tečúcej vode a podobne. „Pri obmedzenej viditeľnosti pomôže akýkoľvek zvukový prejav (pískanie, tlieskanie, hlasnejší rozhovor), na základe ktorého má medveď možnosť zareagovať na blížiaceho sa človeka a vyhnúť sa mu,“ konštatuje Kristína Bocková zo Štátnej ochrany prírody SR.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Riziko trombózy v lete stúpa: Čo robiť, keď vás čaká dlhá cesta na dovolenku?

Kde sa tešia na cyklistov, ale obmedzujú psíčkarov?

Tatranský národný park koncom minulého roka predstavil nový návštevný poriadok. Zmeny v ňom pravdepodobne nebudú vyhovovať všetkým, ale výsledkom sú jasné pravidlá pre návštevníkov. Podľa tvorcov však odzrkadľujú kompromis medzi záujmami ochrany prírody a požiadavkami záujmových skupín, ktoré využívajú územie národného parku.

Návštevný poriadok skrátil sezónnu uzáveru, obmedzil vstup psov a iných zvierat do vysokohorského prostredia a zlegalizoval pohyb turistov v okolí vysokohorských chát či vrcholov štítov. Návštevníci si môžu zobrať domáce zvieratká len mimo týchto lokalít:

  • s výskytom svištích kolónií,
  • so stálou prítomnosťou kamzičích čried,
  • lokalít výskytu veľkých šeliem,
  • lokalít ďalších vzácnych a ohrozených druhov živočíchov.

Turisti sa budú môcť voľne pohybovať okolo vysokohorských chát, vrcholov a ďalších miest mimo turistických chodníkov, kde sa za účelom krátkodobého oddychu zvyknú zhromažďovať. Okrem toho poriadok rozšíril nové trasy pre cyklistiku a vodnú turistiku. Porušenie pravidiel vás vyjde draho. Jasne definované pravidlá platia pre všetkých návštevníkov. Napríklad, pokiaľ zídete z turistického chodníka, môžete zaplatiť vysokú pokutu. Maximálna výška môže dosiahnuť aj 300 Eur.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame