Turistov na slovenských horách počas leta výrazne pribúda. Priamo úmerne s tým sa zvyšuje aj počet tých, ktorí potrebujú pomoc horských záchranárov. Náročnú prácu v teréne však pomáhajú záchranárom uľahčovať moderné technológie, akou je aj aplikácia Horská záchranná služba či dron.
Nepodceňte prípravu
Počas letných prázdnin sa slovenské hory opäť zaplnia turistami. Horská záchranná služba preto všetkých vyzýva k opatrnosti. „Odporúčame sa na každú túru poriadne pripraviť. Skontrolovať predpoveď počasia a výstrahy pre danú oblasť. Obliecť sa primerane počasiu a obuť si pevnú obuv. Zbaliť si dostatok proviantu a tekutín, mať plne nabitý telefón a v ňom stiahnutú aplikáciu HZS. Vyraziť na túru včas a najmä zbytočne nepreceňovať svoje schopnosti,” radí Marek Biskupič, riaditeľ Horskej záchrannej služby.
Nezabudnite, že ste len hosť
Zodpovedne by ste sa mali správať nielen k sebe, ale aj k prírode. „Počas turistiky sme na návšteve prírody a k nášmu hostiteľovi by sme sa tak mali správať so všetkou úctou. To znamená, že za sebou nenechávame odpadky, nerobíme zbytočný hluk, neplašíme a nekŕmime zvieratá, nezakladáme oheň, nezbierame plody a huby a netrháme rastliny. Ak sa na turistiku vyberieme so psíkom, máme ho po celý čas na vôdzke,” upozorňuje Pavol Majko, riaditeľ Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.
Práve psi totiž môžu ostať verní svojmu loveckému pudu a zaútočiť na voľne žijúce zvieratá alebo ich stresovať. V TANAP-e sa neustále pasujú i s odpadkami, ale aj nezodpovedným kŕmením živočíchov, ktoré tak strácajú prirodzenú plachosť. Mnohé tieto jedince sa musia následne premiestniť, alebo usmrtiť a to by si mal uvedomiť každý, kto je pre jednu fotku ochotný riskovať budúcnosť zvieraťa, ktoré našu pomoc nepotrebuje.
Najčastejšie vo Vysokých Tatrách
Horská záchranná služba od roku 2015 vykonáva cez 2000 zásahov ročne, priemerne ide o 2 575 zásahov. Výnimkou je rok 2021, kedy počet zásahov klesol vplyvom pandémie v súvislosti s ochorením COVID-19. V minulom roku najčastejšie potrebovali turisti pomoc vo Vysokých Tatrách.
„Takmer štvrtinu všetkých výjazdov HZS tvoria zablúdenia alebo uviaznutia ľudí v horskom teréne, čo je alarmujúci stav,“ hovorí Marek Biskupič z HZS.
Pomáha aj aplikácia
Aplikácia Horská záchranná služba je k dispozícii širokej verejnosti už tretí rok a od svojho spustenia pomohla záchranárom a jej užívateľom už viac ako 250-krát. Aplikácia umožňuje presnú lokalizáciu a možnosť komunikovať prostredníctvom chatu aj s fotkami.
„Táto funkcionalita je užitočná najmä v situáciách, keď záchranári s turistami pre nedostatočný signál nemôžu komunikovať štandardne a prostredníctvom fotiek im tak lepšie dokážu vysvetliť, ako do ich príchodu postupovať,” hovorí Filip Maleňák z Medical Information Technologies.
Má tiež preventívny charakter vďaka notifikáciám a upozorneniam na nebezpečenstvá. „Novinkou v aplikácii je aj možnosť nastaviť si zasielanie upozornení pre konkrétnu lokalitu, ktorú plánujeme navštíviť. Ak HZS vydá pre akúkoľvek oblasť nové varovanie, užívatelia aplikácie budú okamžite upozornení bez nutnosti aktívne tieto informácie vyhľadávať v aplikácii alebo na webe HZS,” vysvetľuje Maleňák.
Zdieľať na