Túžite už konečne schudnúť? Týchto 7 nápojov vám v tom pomôže!

Žena

thinkstockphotos.com

Nápojmi môžeme do tela dostať cukry alebo výživné látky, prípadne nimi podporiť samotné spaľovanie tuku. Ak máte pár kíl navyše, je dobré siahnuť po nápojoch, ktoré síce samy od seba tuk z tela nevyplavia, ale sú veľmi vhodným doplnkom k cvičeniu, či novej životospráve smerujúcej k štíhlej línii.

Studená voda

Pokojne si ju doprajte aj s ľadom. Špecialitka na výživu Mitzi Dulan tvrdí, že tri plné poháre ľadovej vody donútia telo spáliť o sto kalórií denne viac, ako keď je voda vlažná. Trik je v tom, že po vypití vody s nízkou teplotou náš organizmus začne vynakladať energiu na to, aby vodu ohrial na teplotu nášho vnútorného prostredia a to stojí výdaj kalórií. Je to však aj dôvod, prečo sa v lete po vypití ľadového nápoja ešte viac potíme. Telo sa totiž zahrieva, vydáva energiu a chudne, ale zároveň sa potí.

Káva

Bez smotany a bez cukru, iba tak vie telu dodať kofeín bez kalórií, ktorý sa zíde nielen pre výkonnejšie cvičenie. Podľa štúdie publikovanej v Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine v roku 2013 môže káva vďaka obsahu kyseliny chlorogénovej pomáhať nižšiemu vstrebávaniu tuku a tiež vhodne obplyvňuje hormóny súvisiace s obezitou. Pozor však, aby mala káva tieto priaznivé účinky na vašu postavu, mali by ste vypiť len 2-3 šálky denne, určite nie viac ako 4. Káva je tiež vhodným nápojom pred cvičením. Poďla štúdie uverejnenej v Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism športovci, ktorí pred výkonom prijali kofeín, spálili o 15 percent viac kalórií ako tí, ktorí dostali placebo. Pritom nešlo o nejaké závratné množstvá tejto látky – 70 kilovému človeku by mala stačiť veľká šálka silnejšej kávy.


Mohlo by vás zaujať: Čaj maté: Povzbudí vašu myseľ a pomôže aj k lepšej línii


Zelený čaj

Zelený čaj je skvelým obohatením pitného režimu. Pri chudnutí je samozrejme najlepší nesladený, ochutený napríklad citrónom. Na rozdiel od kávy nielen povzbudzuje, ale vďaka antioxidantom má množstvo pozitívnych účinkov. Dve až tri šálky zeleného čaju zrýchľujú metabolizmus a zlepšujú spaľovanie tukov.

Chudnúca voda

Pripravíte si ju zmiešaním uhorky, citrónu, mäty, mesiačika grapefruitu a studenej vody. Uhorka má močopudné vlastnosti, čím zbavuje telo prebytku vody. Grep vďaka svojej množstvu enzýmov pomáha pri spaľovaní tukov a citrusy priaznivo vplývajú na žalúdok, znižujú prekyslenie a pomáhajú tráveniu lepšie využiť živiny. No a mäta dotvorí lahodnú chuť. Okrem toho pôsobí proti plynatosti, takže vám aspoň opticky pomôže k štíhlejšiemu pásu. S týmto drinkom sa dá stráviť celé leto a vyzerať budete aj na jeho konci veľmi štíhlo.

Osviežujúci ocot

Lyžička jablčného octu do pol litra vody a citrón, najlepšie ošúpaný. Stačí niekoľko plátkov a pridať môžete aj pár kúskov čerstvých jabĺk. Dochuťte štipkou škorice a lahôdka je na svete. Dostanete osviežujúci nápoj, ktorý veľmi dobre hydratuje bunky, takže priaznivo vplýva na pleť, ale rovnako dobre pomáha uvoľňovať tukové prebytky. Škorica urýchľuje metabolizmus a zastavuje chuť na sladké. Ideálna kombinácia na „diétne“ popíjanie.


Mohlo by vás zaujať: Rýchla citrónová diéta: Vďaka nej ešte stihnete schudnúť do plaviek!


Odtučnené mlieko

Mlieko by v našom živote nemalo chýbať. Je veľmi dobrým zdrojom bielkovín, vitamínu D a vápnika. Aj keď sa mnohí nezhodujú na jeho zdravotnom prínose, určite je lepšou alternatívou ako sladené nápoje. Ak ide o zhadzovanie váhy, je veľmi vhodným partnerom mlieko odtučnené, alebo inak povedané odstredené. Na rozdiel od nízkotučných jogurtov nie je nadstavované cukrom a získate všetky mliečne benefity bez toho, aby ste do tela prijali prídavný tuk. Ak vám nie je pochuti, pridajte kakaový prášok, alebo rozpustite kocku tmavej čokolády. Získate skvelý nápoj, ktorý telo nezaťaží, priplaví vitamíny a môže pokojne nahradiť olovrant, alebo desiatu. Tým efektívne pomáha pri zhadzovaní bez toho, aby ste cítili hlad z vynechaného jedla.

Víno

To najlepšie na koniec. Alkohol je síce predstaviteľ prázdnych kalórií, ale víno je výnimka. Najmä to červené. Dôležitú úlohu zohráva kyselina elagová, ktorá zabraňuje tvorbe nových tukových buniek. Nie je síce základným nápojom na chudnutie, ale mnoho vedcov zastáva názor, že môže byť v tejto oblasti prospešné. Medzi nimi je napríklad profesor Neil Shay, podľa ktorého zvyšuje spaľovanie tukov a tak isto zlepšuje funkciu pečene u ľudí trpiacich nadváhou. No platí maximálne dva deci denne. Rozhodne nie viac. 


Ktoré zo spomínaných nápojov si doprajete najčastejšie? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Alex
Odporúčame