Zaujímavý tréning zvládania problémov len v 3 krokoch: Ľutovanie vyletí z okna, berte to ako príležitosť

Biznismenka v kancelárii

Majte svoj život pod kontrolou (Zdroj: GettyImages)

Náš každodenný život je plný prekážok, ktoré nám sťažujú, či dokonca znemožňujú dosahovať ciele. Prekážky sa nám však nestavajú do cesty preto, aby nás zastavili. Majú nám ukazovať správnu cestu.

Reakcie sú odlišné

Niekto je odolný viac, iný menej. Na náročné životné výzvy preto každý reaguje inak. Naše správanie má v rôznych situáciách korene v období detstva. Vnímanie samých seba, okolia i problémov sa učíme od blízkych. Niektorí ľudia sa zosypú prakticky z každej maličkosti. Ovládne ich strach a predstavujú si hneď tie najhoršie scenáre.

Iní rezignujú a riešeniu problémov sa vyhýbajú, u ďalších sa zas môže prejaviť agresivita. Najefektívnejšie reagujú tí, ktorí sa prekážkam postavia zoči-voči. Nepociťujú neistotu, naopak, sú plní odhodlania. Životné ťažkosti vnímajú ako výzvu, možnosť pre osobný rozvoj.


Mohlo by vás zaujať: Často vás rozčúlia aj maličkosti? Dajte hnevu zelenú a vyťažte z neho to dobré, takto sa vám to podarí!


Problém, alebo výzva?

Prekážky sú vlastne vonkajšie alebo vnútorné okolnosti, ktoré nám komplikujú dosiahnutie cieľa. My sami ich hodnotíme podľa nejakého rebríčka alebo na základe porovnávania sa s druhými. Myslíme si, že nás dostávajú do nevýhodnej pozície. Toto hodnotenie podmienok však závisí len od nášho prístupu. Zmena prichádza v tom, ako danú situáciu vnímame.

Budeme sa na ňu pozerať ako na problém, alebo na príležitosť, z ktorej možno ťažiť? Rozhodnúť sa môžeme hneď. Existujú určité stratégie, ktoré nám môžu pomôcť premeniť prekážky na nové možnosti. Len takéto vnímanie nás dokáže posúvať vpred.

Zmena v prístupe

Americký spisovateľ Ryan Holiday vo svojej knihe Prekážka ako výzva, využíva filozofiu stoicizmu. Podľa nej by sme mali zachovávať pokoj v každej situácii a zmieriť sa s tým, čo nevieme ovplyvniť. Táto filozofia nepozná problémy ani prekážky. Pozná len príležitosti, ktoré je potrebné riešiť a ktoré ľudí motivujú. Je pre tých, čo chápu, že nemôžu ovládať vonkajšie sily, ale len tie vnútorné.

Podľa autora nie je správne obviňovať z našich problémov iných, ani pátrať po ich príčinách. Lepšie je pozerať sa na ne ako na príležitosti. Vytvorenie tohto vnímania prekážok pozostáva z 3 krokov: vnímania, akcie a odhodlania.


Mohlo by vás zaujať: Pozoruhodný tréning v 3 krokoch: Zlepšíte vzťahy, zbavíte sa stresu a budete žiť spokojnejšie


1. Vnímanie

Nezáleží na tom, aké sú prekážky v skutočnosti, ale ako ich vidíme my a ako na ne reagujeme. Ak sú naše reakcie príliš emocionálne, strácame nadhľad. Naše vnímanie môžeme upraviť pozitívnym smerom, a to:

  • objaviť vlastnú silu: záleží len na nás, či sa zlým podmienkam poddáme, alebo budeme kráčať vlastnou cestou.
  • zostať objektívni: objektivitu nevieme vnímať v súvislosti s vlastnou osobou; predstavte si, že radíte niekomu inému.
  • ovládať svoje emócie: prekážky prekonáme len vtedy, ak si zachováme „chladnú hlavu“.
  • zmeniť svoj pohľad: ak sa vieme na problém pozrieť z inej perspektívy, meníme ho na príležitosť.

2. Akcia

V tomto kroku je nevyhnutné konať. Využívať svoju energiu, dôvtip, riadiť sa svojimi znalosťami, ale aj používať vlastnú kreativitu na to, aby nezastavili určité pravidlá a obmedzenia.

3. Odhodlanie

Hoci sa to niekedy nezdá, vo všetkom, čo sa nám stane, možno nájsť niečo pozitívne. Niektoré veci nedokážeme ovplyvniť, musíme ich len prežiť. Všetko, čo sa nám deje, má svoj dôvod. Je pre nás príležitosťou, aby sme si niečo uvedomili, niekomu odpustili alebo niečo získali. Dôležité je vyťažiť z náročných situácií maximum: učiť sa trpezlivosti, vytrvalosti, prekonávať strach, získať nové skúsenosti, ktoré nás obohatia.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame