Udržte svoj mozog vo forme: Tieto faktory prospievajú jeho správnej činnosti

starší muž a žena hrajú šach

Aj spoločenské hry udržia mozog vo forme (Zdroj Freepik/miksturaproduction)

Mozog patrí medzi najdôležitejšie orgány nášho tela a preto by sme mali dbať o jeho správnu funkciu. Zdravý mozog je totiž zásadný na prežitie plnohodnotného života. Podporiť ho môžete viacerými spôsobmi, ktoré zároveň celkovo zlepšia vaše zdravie.

Medzi dôležité faktory, ktoré vplývajú na funkciu mozgu patrí napríklad aj druh stravy, pohyb a mentálna aktivita. Upozornil na to odbor podpory zdravia a výchovy ku zdraviu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pri príležitosti Týždňa mozgu.

Určite vás neprekvapí, že mozgu prospieva najmä zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa kvalitnú stravu, dostatočný pitný režim a pravidelnú fyzickú aktivitu. Dôležitú úlohu zohráva aj pobyt v prírode, kvalitný spánok alebo oddych počas dňa.

„Mozog spotrebúva veľa energie. Dôležitá je zdravá a vyvážená strava. Vhodným príkladom je stredomorská strava zahŕňajúca zeleninu, ovocie, olivový olej, obilniny, chlieb, strukoviny, ryby, vajíčka, mliečne výrobky, mäso. Dôležité je redukovať príjem alkoholu. Vitamíny skupiny B sú dopingom pre celý nervový systém,“ priblížili odborníci.

Zároveň odporúčajú, aby ľudia udržiavali mozog aktívny, napríklad pomocou tréningu pamäte. Ten môže tomuto orgánu výrazne pomôcť. „Výkon pamäti sa môže vekom znižovať, preto ju treba stále trénovať a udržiavať v aktivite. Dôležité je používať aj vlastnú pamäť, nielen tú digitálnu. Skúste svoj mozog priebežne stimulovať napríklad vedomostnými súťažami, rébusmi, krížovkami, sudoku, pexesom alebo šachom,“ uviedli.

Počas tohto týždňa prebiehala na celom svete kampaň Týždeň mozgu. Cieľom kampane bolo upriamiť pozornosť na ľudský mozog, jeho činnosť, možné ochorenia a na význam cvičení, ktoré podporia jeho činnosť. ÚVZ v tomto období zverejňovala každý deň na sociálnej sieti úlohu na precvičenie mozgových závitov.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame