Viete, ako správne upratovať? Toto sú najlepšie tipy, ktoré vás zbavia zlozvykov pri čistení v domácnosti!

čistenie

Viete, ako efektívne upratovať v domácnosti? (Zdroj: Freepik/zinkevych)

Stále vylaďujete svoju upratovaciu rutinu? Máme pre vás návod, ako si zabezpečiť návyky pre efektívnejšie čistenie v domácnosti. Keď príde čas na upratovanie, je ľahké prejsť celý dom bez toho, aby ste o tom dvakrát premýšľali. Hoci sa vám to môže zdať už ako prirodzená vec, niektoré bežné upratovacie návyky môžu v skutočnosti spôsobiť viac škody ako úžitku.

Pri najbližšom upratovaní preto zvážte, či by sa vaše stratégie nedali zlepšiť, aby ste dosiahli lepšie výsledky. Vyhnite sa týmto chybám pri upratovaní v domácnosti, ktoré by mohli váš domov mohli zanechať ešte špinavší, než bol predtým. Skúste postupovať podľa týchto tipov, aby ste dosiahli bezpečnejšiu a efektívnejšiu upratovaciu rutinu.

Špinavé príslušenstvo

Vaša čistiaca rutina bude len taká dobrá ako spotrebný materiál, ktorý používate. Skôr ako začnete, uistite sa, že vaše prostriedky, mopy, kefy či handry sú dobrom a čistom stave, aby ste zabránili šíreniu baktérií, nečistôt a prachu po celom dome.

Príslušenstvo často perte a po každom použití vydenzifikujte – najmä ak ide o toaletnú kefu. Vyprázdnite vysávač hneď, ako sa naplní a pre optimálny výkon často vymieňajte alebo umývajte filtre.

Dezinfekcia až po čistení

Medzi čistením a dezinfekciou je rozdiel. Tento rozdiel môže zmeniť alebo narušiť spôsob čistenia povrchov. Zatiaľ čo čistenie mechanicky odstraňuje špinu a choroboplodné zárodky z povrchu, dezinfekcia využíva chemikálie na skutočné zabíjanie baktérií.

Ak je však povrch pokrytý prachom alebo špinou, dezinfekčný prostriedok nebude schopný účinne zasiahnuť baktérie, a preto je čistenie v tomto prípade dôležitým prvým krokom. Predtým, ako siahnete po dezinfekčnom spreji, uistite sa, že povrch je bez zvyškov nečistôt, aby chemikálie mohli vykonávať svoju prácu.

Trenie a šúchanie škvŕn

Rozliatie tekutín si často vyžaduje rýchly zásah, aby ste sa vyhli zažraným škvrnám. Prvým krokom, ktorý sa neodporúča robiť, no veľa ľudí ho aj tak robí, je trenie a šúchanie škvŕn, čo zažranie sa škvrny do látky ešte zhorší.

Trením škvrny by sa samotná škvrna mohla „zatlačiť“ hlbšie do materiálu alebo dokonca poškodiť vlákna čalúnenia. Škvrny preto vždy utrite čistou bielou handričkou, aby ste odstránili jej zvyšky z povrchu, a potom použite metódu odstraňovania škvŕn, ktorá je vhodná pre daný materiál.

Utieranie povrchov príliš skoro

Dosiahnuť najlepší výsledok v čistení nie je vždy také jednoduché. Veľa z nás má tendenciu prostriedok nastriekať na povrch, nepočkať ani pár sekúnd a utrieť ho. Dezinfekčné prostriedky potrebujú istý čas na stopercentnú reakciu, takže trpezlivosť je kľúčová.

V niektorých prípadoch musí byť povrch niekoľko minút viditeľne navlhčený, aby sa účinne eliminovali baktérie. Vždy si prečítajte štítok produktu, aby ste vedeli odporúčaný čas, počas ktorého sa má produkt ponechať na povrchu.

Čistenie špinavou špongiou

Dvakrát si rozmyslite, kým siahnete po špongii, aby ste utreli napríklad kuchynskú dosku. Kuchynské špongie sú známe tým, že obsahujú baktérie, ktoré sa pri čistení môžu preniesť na iné povrchy. Aby ste sa vyhli šíreniu choroboplodných zárodkov, použite na utieranie povrchov čistú handričku z mikrovlákna alebo špongie pravidelne dezinfikujte a vymieňajte ich približne raz za mesiac.

Rovnaká handrička na všetko

Opätovné použitie tej istej čistiacej handričky vo vašej domácnosti sa môže zdať efektívnejšie, ale je to tiež skvelý spôsob, ako prenášať baktérie a nečistoty medzi miestnosťami. Určite nechcete, aby baktérie z vašej kúpeľne skončili napríklad na vašej kuchynskej linke.

Nakúpte si preto viacero handričiek a určte si, ktorá handrička bude na čo slúžiť. Rôzne utierky majú odlišné použitie v tej-ktorej miestnosti. Záleží aj na materiáli handričky. Taktiež ich často perte. Ak používate jednorazové utierky, odporúčame ich používať naozaj  jednorázovo.

Nesprávne vetranie miestností

Pri používaní čistiacich prostriedkov obsahujúcich prísady, ako je amoniak alebo bielidlo, je dôležité dobré vetranie. Pri čistení sa výpary z týchto produktov môžu uvoľňovať do ovzdušia a dráždiť vaše dýchacie cesty. Ak chcete pomôcť rýchlejšie vyčistiť vzduch v izbe, zapnite ventilátor, otvorte okno alebo dajte do prevádzky čističku vzduchu. Hneď, ako skončíte s upratovaním, opustite miestnosť.

Čistenie podláh na začiatok

Gravitácia môže narušiť vaše úsilie pri upratovaní, ak začnete s podlahami. Predstavte si, že pri čistení iných oblastí môžu omrvinky, prach a iné nečistoty padnúť na podlahu, čo znamená, že možno budete musieť vysávať alebo zmývať podlahu na dvakrát. Namiesto toho začnite upratovať miestnosť zhora nadol – takto na nič nezabudnete a budete mať efektívne upratané jedným ťahom.



Zdroj: bhg.com, plnielanu.sk
Odporúčame