Vďaka paleo diéte vraj neschudnete: Naopak, ešte sa po nej priberá

Paleo diéta

thinkstockphotos.com

Tak je to diéta, alebo nie? Paleo stravovanie má svojich zástancov aj v radoch celebrít. Teraz sa však zdá, že ich štíhle postavičky zrejme nie sú ani tak výsledkom toho, čo jedia, ale ako málo toho jedia. Nový výskum totiž odhalil, že z paleo stravovania sa zrejme nechudne.

Priberá sa po paleolitickej diéte? Strava ľudí doby kamennej, bohatá na tuky a proteíny a chudobná na sacharidy, ktorú mnohí volia preto, aby schudli, môže mať opačný účinok. Ukazuje to výskum austrálskych vedcov, pri ktorom bolo pôvodne cieľom preukázať priaznivé účinky diéty jaskynných ľudí. Vyšlo však najavo, že táto diéta môže spôsobovať výrazný a rýchly prírastok na váhe.

Čo je paleo?

Stále populárna paleo diéta je prezentovaná ako spôsob, ako zhodiť prebytočné kilogramy. Ide o spôsob stravovania, kedy sa konzumujú výhradne potraviny, aké jedli naši predkovia v paleolite: mäso, ryby, ovocie, zelenina a vajcia. Nejedia sa žiadne obilniny, strukoviny, mliečne výrobky, rafinovaný cukor a soľ.

Veľa mäsa = veľa kíl?

Tím vedcov z Melbournskej univerzity vedený expertom na diabetes Sofom Andrikopulosom chcel overiť, či paleo diéta môže byť prospešná pre pacientov s cukrovkou alebo prediabetes. Vedci vybrali laboratórne myši s nadváhou so symptómami prediabetu. Jednej skupine myší podávali normálnu stravu a druhej skupine paleo diétu. A myši z druhej skupiny pribrali len za osem týždňov o 15 percent.


Mohlo by vás zaujať: Chystáte sa chudnúť? Nezabudnite na svoju psychiku, diéta praje depresii


Tučné myši ešte tučnejšie

Táto štúdia oživila medzi vedcami debaty o kontroverznej diéte ľudí doby kamennej. Experti sú stále skeptickejší k takémuto štýlu stravovania. Andrikopulos očakával, že myši po paleo diéte schudnú, a výsledky štúdie boli prekvapivé. ,,Tučné myši ešte viac pribrali a zvýšila sa im koncentrácia glukózy v krvi,uviedol Andrikopulos.

Radšej sa poraďte s odborníkom

Keby diétu dodržiaval človek vážiaci 80 kilogramov, čoskoro by dosiahol 92 kilogramov, uvádza vedec. ,,Paleo diéta rozhodne nie je pre všetkých. Ak sa niekto znepokojuje kvôli svojej váhe a zdravotnému stavu, mal by sa obrátiť na profesionálov, na lekára a nutričného poradcu,dodáva. Paleo stravovanie taktiež nemá veľký vplyv na také choroby, ako je cukrovka, syndróm dráždivého čreva a skleróza multiplex.


Mohlo by vás zaujať: Návrat k jaskynnému typu stravovania: Diéta ideálna pre milovníkov mäsa


Každá minca má dve strany

Zníženie príjmu cukrov a sodíka môže byť považované za plus tejto stravy, ale úplné vylúčenie obilnín a strukovín a zvýšená konzumácia červeného mäsa je podľa nutričných poradcov veľmi negatívne. Zvýšená konzumácia červeného mäsa je navyše spájaná so zvýšením rizika vzniku nádorov.

Medzi ďalšie nevýhody tejto diéty patrí možný nedostatok vápnika a vitamínu D, z dôvodu vylúčenia mliečnych produktov, ďalej finančné nároky, aj aj riziko vyššieho príjmu „nezdravých“ (živočíšnych) tukov.


Aké skúsenosti máte s paleo diétou vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame