Nadšenie vedcov z Austrálie je obrovské: Koralová bariéra sa opäť prebúdza k životu

koralová bariéra

Koralová bariéra pri Austrálii sa znova prebúdza k životu. (Zdroj: Freepik/user12798814)

Veľká koralová bariéra opäť ožíva a vedci pracujúci pod morskou hladinou boli svedkami udalosti, pri ktorej koraly súčasne hromadne uvoľňovali spermie a vajíčka. Pri pobreží Cairns v štáte Queensland sa útes dokázal zregenerovať aj napriek ekologickým hrozbám. Nasnímané zábery útesu umožnia vedcom sledovať tohtoročnú reprodukciu koralov a mať tak prehľad o všeobecnom zdraví Veľkej koralovej bariéry, ktorá je chránená organizáciou UNESCO.

Nadšenie vedcov je značné

„Nič nerobí ľudí šťastnejšími ako nový život. Reprodukovanie je toho najväčším dôkazom na svete,“ uviedol vo vyhlásení austrálsky morský biológ Gareth Phillips, ktorý mal možnosť tento zaujímavý úkaz vidieť na vlastné oči. Philips sa spolu s jeho tímom morských biológov ponoril na dno oceánu, aby s ním nasnímal zábery koralov. Počas nasledujúcich pár dní sa budú vedci premiestňovať aj na iné lokality.

Tento rok sa koralová bariéra vyhla nebezpečenstvu. Biológ Philips označil monitorovanie v Cairns ako honbu za pokladom. „Videl som, ako všetky koraly vypúšťali pohlavné bunky naraz, ale tentoraz sa zdalo, že sa vo vlnách rozmnožujú rôzne druhy, jeden po druhom. Podmienky boli magické, voda ako sklo a mesačné svetlo k tomu.“ Ročné rozmnožovanie koralov zvyčajne prebieha od októbra do novembra, ale načasovanie sa môže líšiť v dôsledku faktorov, ako je teplota vody a prúdy.

Znamenie nádeje pre nás všetkých

Pre Philipsa je reprodukcia koralov znakom nádeje v dobe ekologických problémov, ktoré nedávno prinútili UNESCO požiadať Austráliu o správu o stave ochrany Veľkého bariérového útesu. Začiatkom tohto mesiaca výskum vedcov z Univerzity Jamesa Cooka v Austrálii priniesol fakt, že iba 2% útesu unikli blednutiu v dôsledku vĺn horúčav od roku 1998.

Philips uviedol, že je potešujúce vidieť reprodukovať sa útes. „Je to silná demonštrácia toho, že jeho ekologické funkcie sú neporušené a fungujú po tom, čo boli vo fáze obnovy viac ako 18 mesiacov,“ povedal, „útes si prešiel svojimi vlastnými problémami ako my všetci, ale stále reaguje – ​​a to nám dáva nádej.“


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: cnn.com
Odporúčame