Horúčavy ohrozujú najmä seniorov: Odborník pripomína, na čo je potrebné myslieť

starší muž sa pozerá z okna s nápojom v ruke

Seniori sú počas horúčav zraniteľnejší (Zdroj: Freepik/Wiroj Sidhisoradej)

Počas horúcich letných mesiacov je treba venovať osobitnú starostlivosť zdraviu seniorov. Upozorňuje na to primár oddelenia dlhodobo chorých Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku Peter Bárta a má pre túto zraniteľnú skupinu obyvateľstva niekoľko odporúčaní.

„Najdôležitejšie je dodržiavanie dostatočné pitného režimu a vyhýbanie sa priamemu slnečnému žiareniu,“ pripomína Bárta. Ozrejmil, že telo seniorov je náchylnejšie na tepelné stresy a dehydratáciu. Starší ľudia by sa počas horúcich letných dní mali zamerať na svoje zdravie a dodržiavať pri tom niekoľko zásad.

„Seniori často nepociťujú smäd, v lete sa viac potia, a preto u nich často dochádza k dehydratácii. Je potrebné, aby sa vyhli aj konzumácii alkoholu a obmedzili príjem kofeínu, ktorý taktiež prispieva k zvýšeniu dehydratácie. Jednoduchým ukazovateľom nedostatočného pitného režimu môže byť sfarbenie moču. Ak je farba svetlejšia, telo je viac hydratované. Naopak, ak je tmavšia, je potrebné siahnuť po tekutine,“ vysvetľuje Bárta.

Starší ľudia by počas tropických dní nemali vychádzať von na priame slnko v čase od 11. do 15. hodiny. Primár taktiež radí, aby znížili svoju fyzickú aktivitu. „V prípade, že je odchod z domu nevyhnutným, je potrebné, aby mali seniori pokrývku hlavy, ľahké oblečenie či zabezpečenú ochranu pokožky prostredníctvom opaľovacích krémov s dostatočným faktorom,“ dodáva.

Podľa slov Bártu, je najlepšie konzumovať ľahko stráviteľné jedlá a sezónne ovocie a zeleninu. V tejto súvislosti upozorňuje na dôkladné umývanie pred konzumáciou. V neposlednom rade je dôležité monitorovanie vlastného zdravia a udržiavania kontaktu s blízkymi osobami, ktoré v prípade potreby poskytnú pomocnú ruku,“ uzatvára primár.

 Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame