Veľký prehľad ázijských rezancov: Ryžové, sklenené či udon, ktoré vám zachutia najviac?

Medzi najtypickejšie ingrediencie ázijskej kuchyne patria rezance (Zdroj: GettyImages)

Medzi najtypickejšie ingrediencie ázijskej kuchyne patria rezance. V tejto časti východného sveta sú rovnako obľúbenou zložkou jedál ako ryža. Vďaka ich pestrému využitiu sú stále viac vyhľadávané aj u nás. Nájsť sa dajú v obchodoch so zdravou výživou a čoraz častejšie aj v bežnom supermarkete. Zistite, čím sa od seba líšia jednotlivé druhy a ako ich pripraviť.

Rozdiel sa skrýva v surovinách

Hlavný rozdiel medzi typmi rezancov spočíva v zložkách použitých na výrobu cesta, z ktorého sa vyrábajú. Vo všeobecnosti ich možno rozdeliť na pšeničné, ryžové a sklenené. Zároveň sa od seba môžu líšiť spôsobom prípravy a následným použitím.

Pšeničné rezance sa hodia na praženie aj do polievok. Ryžové rezance sa vyrábajú z ryžovej múky, používajú sa ako príloha alebo do polievok. Sú vhodné ako diétne jedlo pre ľudí s bezlepkovou diétou. Sklenené rezance sa získavajú z fazúľ mungo a nemusia sa variť.

Pšeničné hrubé rezance udon

Ide o druh širokých a hrubých rezancov z pšeničnej múky. Najčastejšie sa podávajú teplé vo vývare spolu s ďalšími surovinami, ako je zelenina, vajcia, mäso a ochucujúce omáčky alebo ako yakiudon – smažené rezance s mäsom a zeleninou. Chladené sa konzumujú v podobe šalátu s vaječnou omeletou, kuracím mäsom a čerstvou zeleninou. Majú neutrálnu vôňu, čo z nich robí ideálnu voľbu pre výrazne ochutené jedlá.


Mohlo by vás zaujať: FOTORECEPT Rýchle ázijské rezance z rozpálenej panvice: Sú výborné aj bez mäsa


Predvarené pšeničné rezance ramen

Taktiež sa vyrábajú z pšenice, no sú oveľa tenšie a dlhšie ako udon. Často sa predávajú v predvarenom stave, ich príprava je rýchla. Varia sa sotva pár minút a skvele sa hodia do japonskej ramen polievky alebo sa zalievajú bežným vývarom.

Bezlepkové soba z pohánkovej múky

Tenké rezance sivohnedej farby sa vyrábajú z pohánkovej múky, čiže sú bezlepkové a obsahujú veľa živín. Môžete však natrafiť aj na kombináciu pohánkovej a pšeničnej múky. Dajú sa jesť za studena s omáčkou, ale aj v horúcom vývare ako rezancová polievka. Dobre zasýtia a majú mierne orechovú chuť. Hodia sa k zelenine, rybám aj mäsu.

Takmer priesvitné sklenené rezance

Nazývajú sa aj celofánové či fazuľové rezance. Získavajú sa zo škrobu fazule mungo, niekedy z manioku alebo sladkých zemiakov. Za svoj názov vďačia tomu, že sú po namočení takmer priesvitné. Majú podobu tenkých nitiek a namiesto varenia sa prelejú horúcou vodou, aby napučali a zmäkli. Pridávajú sa do ázijských pokrmov miesto ryže, ale aj do polievok.


Mohlo by vás zaujať: 3 skvelé recepty z ázijskej kuchyne: Vyskúšajte dosiaľ nepoznané chute


Ľahké ryžové rezance

Hlavnými zložkami sú ryžová múka a voda. Sušené sa predávajú v rôznych tvaroch, hrúbkach i textúrach. Typické sú tenké biele nitky. Obsahujú veľa škrobu a naopak žiaden lepok ani tuk. Stačí ich zaliať horúcou vodou a po namočení získajú snehobielu farbu. Sú ideálne do ázijských polievok alebo skombinované s kuracím mäsom, morskými plodmi a zeleninou.

Rezance shirataki

Názov shirataki znamená biely vodopád, čo vysvetľuje vzhľad týchto rezancov. Sú priesvitné a vyrábajú sa z koreňa ázijskej rastliny konjac. Základ tvorí voda a konjaková múčka, ktorá obsahuje vo vode rozpustnú vlákninu glukomanán. Vďaka tomu výborne zasýtia. Napriek tomu sú nízkokalorické s takmer nulovým obsahom sacharidov, cukrov a tukov, takže sa môžu stať ideálnou súčasťou diét. U nás môžete často nájsť pod názvom Zero noodles alebo Perfect pasta. Môžu sa scediť a pražiť nasucho, podávať vo vývare s výraznou omáčkou, alebo pripraviť vo woku.

Príprava je ľahká

Výhodou ázijských rezancov je určite ich jednoduchá a rýchla príprava. Pšeničné sa uvaria podobne ako iné druhy cestovín vo väčšom množstve vriacej osolenej vody, kým nie sú al dente. Výnimkou sú však ryžové a sklenené rezance. Väčšinou sú tenké a jemné, preto ich stačí do horúcej vody ponoriť, kým nezmäknú.

Rezance varíme vtedy, ak ich chceme zjesť ako prílohu. Opražené sa podávajú najmä v reštauráciách – zmiešajú sa so zeleninou, hubami, omáčkou či mäsom na rôzne spôsoby. Bez úpravy sa konzumujú v polievke. Vložia sa do misky a zalejú horúcim vývarom, ktorý im po pár minútach napomôže zmäknúť.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame