Sex s bývalým partnerom: Skvelé dobrodružstvo alebo čistá katastrofa?

sex

thinkstockphotos.com

Ak s partnerom strávime dlhší čas ako len zopár mesiacov, po rozchode sa zvyčajne sami pred sebou zapovieme, že dvakrát do tej istej rieky za žiadnych okolností nevstúpime. Ocitli ste sa však v situácii, kedy ste po istom období opäť skončili v jednej posteli s bývalým? Až na pár výnimiek môže ísť podľa vedcov o skutočne pozitívnu skúsenosť. Kedy vám sex s vaším ex môže spestriť milostný život a kedy sa mu oblúkom vyhnúť?

Sex s bývalým nemusí byť tabu

Vážny a dlhotrvajúci vzťah ukončený rozchodom či rozvodom zvyčajne predstavuje traumatizujúcu situáciu. Podľa doteraz uznávaných názorov bol sex s bývalým partnerom absolútnym tabu najmä v prípade, ak sa cez ukončenie zväzku nedokážeme preniesť. A práve toto klišé najnovšie vyvrátili výskumníci z Arizonskej univerzity, ktorí si zobrali na paškál 137 čerstvo rozvedených jednotlivcov. Väčšina z účastníkov tohto prieskumu (až 82,5 %) stále udržiavala kontakt so svojím alebo svojou ex, čo sa dá pochopiť najmä kvôli výchove spoločných potomkov. Oveľa prekvapujúcejšie však vyznieva ďalší fakt. Viac než pätina dobrovoľníkov priznala, že manželskú posteľ otestovala aj po podpísaní rozvodových dokumentov. A vedci tomuto kroku dali zelenú. Dôvod? Fyzická blízkosť s niekdajším partnerom pomohla zmierniť bolesť z rozvodu, ktorý zlomené srdce zatiaľ nedokázalo adekvátne prijať a spracovať.


Mohlo by vás zaujímať: Päť tajomstiev sexuálne zrelých párov: Ako sa dopracovať k spokojnosti v posteli?


Bývalý partner má svoje čaro

V prípade, že ste si absolútne istí citovou vyrovnanosťou, sex s ex môže byť dych berúcim spestrením a adrenalínovým zážitkom v jednom. Dôvodov je hneď niekoľko:

1. Jeden druhého poznáte ako vlastnú dlaň – viete, čo váš partner ocení a ktoré polohy sú pre vás tie najvhodnejšie. Je to ako vrátiť sa do starých dobrých vyjazdených koľají.

2. Kašlete na detaily – nestihli ste povysávať alebo vyžehliť bielizeň? Takéto drobnosti si po rokoch spolužitia ani jeden z vás už nevšíma.

3. Nepotrebujete ohúriť – nová spodná bielizeň či negližé poteší, ale ani jeden z vás si na to nepotrpí.

4. Nepoznáte ostych – ex má preskúmaný každý kúsok vášho tela, takže zhasínanie svetla alebo akékoľvek prejavy trémy idú bokom.

5. Nemáte prehnané očakávania – a prirodzene sa tak vyhnete zbytočnému sklamaniu.


Mohlo by vás zaujímať: Sex po päťdesiatke môže byť váš najlepší v živote: Poradíme, ako na to!


Kedy treba pred ex zatvoriť dvere?

Splynutie s bývalým partnerom v jedno telo má nesporne viacero výhod. Zabudnúť na ne by ste mali určite v prípade, že ste si vyhliadli nový objekt záujmu. Zachovajte si svoju dôstojnosť za každých okolností a neotvárajte novú kapitolu života, pokiaľ ste definitívne neuzavreli tú predošlú. Ak sa nová láska objaví na opačnej strane, takisto sa držte v ústraní. Sex s ex by totiž vo vás mohol prebudiť žiarlivosť s nežiaducimi dôsledkami.


Mohlo by vás zaujímať: Keď muži strácajú záujem o sex: Čo robiť, aby to v posteli opäť klapalo?


Sex s ex má svoje pravidlá

Každý z nás má slobodnú vôľu a je výhradne na nás, ako so svojimi citmi či pudmi naložíme. Ak ale zo situácie chcete vyviaznuť bez ujmy, mali by ste si obaja stanoviť jasné hranice:

  • Doprajte si čas – nežeňte sa do postele bez toho, aby ste si všetko dobre nerozmysleli. Dajte na misku váh všetky pre aj proti a podľa toho sa rozhodnite. Svojmu srdcu však v tomto prípade doprajte radšej dovolenku a riaďte sa výhradne rozumom.
  • Ujasnite si zámer – chcete byť priateľmi s výhodami, alebo sa pokúšate o opätovné rozdúchanie vášne medzi vami? V oboch prípadoch vyložte karty na stôl, aby ste mali navlas rovnaké očakávania a nepopálili ste sa.
  • Žiadne prespávanie – ak u vás niekto zostane cez noc opakovane, situácia nadobúda črty vznikajúceho vzťahu. Ak v danom momente o serióznu známosť nestojíte, pokojne si v posteli užite. Ale hneď potom svojho alebo svoju ex odprevaďte k dverám.
  • Nevracajte sa k minulosti – nepripomínajte si staré krivdy, ktorými by ste len zbytočne jatrili zahojené rany. Platí to však aj opačne – vyhnite sa nostalgickým spomienkam na všetky tie nádherné okamihy vo dvojici. Ľahko by ste totiž uverili, že niečo podobné zažijete znova. To je však, bohužiaľ, iba klam.
  • Nerandite – žiadne spoločné obedy, lístky do divadla či pozorovanie hviezd. Nevytvárajte si nové spoločné zážitky, pokiaľ vám ide iba o sex.
  • Stretávajte nových ľudí – aj keď je váš sexuálny život aktívny a bohatý, nebráňte sa tomu, aby ste spoznali niekoho nového. Nikdy totiž neviete, či váš vysnívaný partner načaká niekde za rohom.
  • Myslite na ochranu – zvlášť, pokiaľ sa stále nachádzate v reprodukčnom veku. Spoločné dieťa po rozvode by totiž mohlo byť naplnením katastrofického scenára. Navyše, nikdy neviete, či si váš alebo vaša ex neužíva sex aj s niekým iným.

Myslíte si, že sex po rozvode môže byť pre bývalých partnerov prospešný? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame