Azda každý pozná milú vianočnú dekoráciu, akou je vianočná dedinka. Pozostáva z niekoľkých domčekov a vytvára nám čarovnú atmosféru v obývačke, najmä vtedy, ak sa dá rozsvietiť svetielkami alebo rozžiariť svetlom sviečok. Viete, odkiaľ táto dekorácia a tradícia malých domčekov vlastne pochádza?
Vianočná dedinka vytvára malebné zákutie v domácnosti
Počas predvianočných príprav dekorujeme naše príbytky v rôznych štýloch. Každému sa páči niečo iné a podľa toho, si môžeme zadovážiť doplnky a dekorácie tak, aby nám ladili do nášho interiéru. Huňaté deky, vankúše s ozdobnými obliečkami, sviečky, svetielka, girlandy s ihličia a mnohé iné dekorácie si môžeme zaobstarať v prírodnom, minimalistickom, žiarivo-trblietavom alebo metalickom a modernom štýle.
Možno je podľa vás zdobenie vianočnými domčekmi, ktoré vytvárajú dedinku staromódne, ale moderne by sme to nazvali vintage štýl. To však neznamená, že sú tieto domčeky iba z dreva. Dajú sa zohnať zo skla, z keramiky, z kovových materiálov alebo z papiera a ich obrovskou výhodou je, že sú nadčasové a dokážu vytvárať nezabudnuteľnú a pohodovú atmosféru celé roky.
Kedy a kde sa začala tradícia vianočnej dedinky?
V prvom rade, v minulosti to vôbec neboli vianočné domčeky alebo skôr miniatúrne betlehemy. Počas renesancie sa v Taliansku hrávali živé betlehemy s hercami, ktoré rozprávali vianočný príbeh. Nakoniec boli postavené malé betlehemy, ktoré vydržali dlhší čas a nevyžadovali živé zvieratá a hercov. Zobrazovali príbeh v malých domčekoch, teda betlehemoch.
Keď sa táto prax rozšírila po kostoloch a dómoch v Európe, jednotlivé scény sa prispôsobili regionálnym štýlom a zvykom. Postavy a figúrky začali vyzerať menej nábožensky a podobali sa viac na postavy z bežnej dedinky. Na Morave, v Českej republike, sa začali rozmiestňovať dekorácie dedinky okolo jaslí a ich súčasťou boli domy z papiera alebo lepenky, často nazývané Putz domy a používali zrkadlá na vytváranie zamrznutých jazierok. Každá rodina si tieto dedinské scénky vytvárala sama s prepracovanými detailmi a s použitím materiálov, ktoré našli v domácnostiach a okolitej krajine.
Tradícia s americkým podpisom
Do Ameriky vianočné dedinkové domčeky priniesli až európski prisťahovalci. Po čase túto dekoráciu spropagovali americkí obchodníci a vianočná dedinka si získala popularitu po celej krajine. F. W. Woolworth, otec podnikov s lacným tovarom, ktoré patrili k najúspešnejším v histórii, vytváral a udával moderné trendy. Koncom 19. storočia veľa cestoval po Európe a priniesol nemecké Putz domy na americký trh.
V tom čase, už Američania poznali a obľubovali nemecké hračky a sklenené ozdoby, takže keď bol nový nemecký a vianočný tovar dostupný, vykúpili ho v rekordnom čase. V podstate mnoho nemeckých a európskych tradícií, ako aj zdobenie vianočného stromčeka, je dnes základom americkej kultúry. Tak sa do Ameriky dostali aj európske dekorácie.
Vianočná dedinka a jej tradícia v modernej dobe
Po druhej svetovej vojne sa predaj Putz domčekov znížil, pretože Američania nechceli podporovať nemecké alebo japonské výrobky. V dôsledku toho, sa v 50 – tych a 60 – tych rokoch 20. storočia ich popularita znížila a rozvojom technológií sa zmenšil aj priestor v obývacích izbách. Domácnosť, ktorá vlastnila televízor už mala menej miesta na to, aby rozmiestnila prepracovanú a bohatú vianočnú dedinku do obývačky.
V 70 – tych a 80 – tych rokoch minulého storočia prišlo k obnoveniu tohto trendu, ale na scénu prišli robustné keramické domy, ktoré nahradili krehké a lepenkové konštrukcie. Dnes je v ponuke množstvo druhov, dizajnov aj materiálov, z ktorých si určite každý vyberie. Mnohé sú tak kvalitné, že sa môžu pokojne odovzdávať z generácie na generáciu a vytvoriť tak dokonalú vianočnú tradíciu.
Zdieľať na