Štedrovečerné zvyky, vďaka ktorým milujeme Vianoce: Dodržiavate všetky?

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Vianoce sa v našich končinách od pradávna spájajú s rôznymi magickými rituálmi, tradíciami a zvyklosťami. Zatiaľčo niektoré rodiny od nich už upúšťajú, iné na ne nedajú dopustiť. Je v nich určité čaro, ktoré má niečo do seba. My si spoločne pripomenieme tie najznámejšie z nich:

1. Celodenný pôst

Už len samotné prebudenie do Štedrého dňa nesie so sebou nádych tajomna. Deti väčšinu už prvé stanú z postele, pretože sa nevedia dočkať večerného rozbaľovania darčekov. Na to, aby sme sa cvičili v trpezlivosti, slúži tradícia celodenného pôstu, ktorý sa musel dodržiavať až do východu prvej hviezdy. V niektorých rodinách sa drží úplný pôst, v iných je povolené jedno ľahké, bezmäsité jedlo. Jedno je však isté: Pôst pred vianočnými hodmi skutočne nikomu neuškodí.

2. Peniaze alebo kaprie šupiny pod obrus

Pod obrus, ktorý je na štedrovečernom stole, sa zvyknú dávať peniaze. Tento zvyk mal zabezpečiť finančný dostatok rodine po celý nasledujúci rok. Podobnú úlohu ako peniaze plnili aj šupiny z kapra. Aj tie mali zaistiť hojnosť.

3. Lyžica pre pocestných či zosnulých

Aj vy pri prestieraní sviatočnej večere myslíte na náhodných okoloidúcich? Práve pre nich je pripravená lyžica, tanier či dokonca celé prestieranie. V niektorých oblastiach sa tanier nedáva pre pocestného, ale má byť spomienka na všetkých zosnulých príbuzných, ktorí sa už nemôžu zúčastniť spoločnej vianočnej večere.


Mohlo by vás zaujať: Pripomeňte si vianočné tradície: Tieto zvyky prinášajú šťastie i blahobyt


4. Sladkí ako med

Ďalším, pomerne známym zvykom, je robenie kríža na čelo palcom namočeným v mede. Má členom rodiny pripomenúť, aby boli na seba sladkí ako med. Pretože zlo a neustále škriepky nevedú k ničomu dobrému.

5. Cesnak pre zdravie

Na sviatočnom stole nesmie chýbať ani cesnak. Niekde sa vkladá do oplátky potretej medom, ktorú musí zjesť každý člen rodiny. Jeho cieľom je udržať pevné zdravie.

6. Prekrojenie červeného jabĺčka

Hlava rodiny, ktorou bol najčastejšie muž, mal za úlohu prekrojiť červené jablko na dve rovnaké polovice. Ak bol jadrovník zdravý, svedčilo to o zdraví rodiny. Ak jabĺčko začalo zvnútra hniť, prípadne malo inú „chybičku krásy,“ bolo to znamením toho, že do rodiny zavíta choroba.

7. Prekrojenie vajíčka

Prekrajuje sa nielen jabĺčko, ale aj uvarené vajíčko. Kúsok z neho musia zjesť všetci prítomní pri vianočnom stole. Jeho úlohou je postarať sa o vzájomnú súdržnosť.


Mohlo by vás zaujať: Slovenské vianočné tradície: Čo nemôže chýbať na Vianočnom stole?


8. Železná reťaz

Naši predkovia zvykli nohy stola omotať železnou reťazou, no tento zvyk dnes už dodržuje len málokto. Reťaz však v sebe ukrývala silnú symboliku: udržať pokope členov rodiny, aby sa nezutekali kdekade po svete, ale aby mysleli na svoje korene. Ak nemáte doma reťaz, prekrojte radšej uvarené vajíčko. To predsa ide o niečo jednoduchšie.

9. Od stola sa neodbieha

Celá rodina by sa mala postarať o to, aby na štedrovečernom stole nič nechýbalo, a aby nikto z rodiny nemusel odbiehať od stola. Verilo sa, že ten člen rodiny, ktorý odbehne, môže vážne ochorieť či dokonca zomrieť. A to nikto nechcel riskovať.

10. Hádzanie orechov

K tradičným vianočným zvykom patrí aj hádzanie orechov do všetkých kútov v izbe. Najskôr sa tento zvyk spájal so spomienkou na všetkých zosnulých, ktorí odišli. Dnes sa skôr spája so zdravím, ako aj so súdržnosťou rodiny.


Mohlo by vás zaujať: Pohoda pri Vianočnom stole: Napäté vzťahy nechajte za dverami!


11. Nazdravie!

Kýcha sa vám počas Štedrého dňa? Podľa povier by malo ísť o dobré znamenie. Ak si kýchnete, malo by to znamenať, že budete dlho žiť. Takže: „Nazdravie!“

12. Z každého rožku trošku

V mnohých rodinách sa na stôl dávalo trošku zo všetkého, čo sa počas roka urodilo či dopestovalo. Tak na stole nechýbalo obilie, ovocie, strukoviny, med, cesnak, sušené slivky či iné dobroty. Ľudia sa tak naučili byť vďační za všetko, čo mali, pretože to nepovažovali za samozrejmosť.

Vianočné tradície a zvyky sú neodmysliteľnou súčasťou Vianoc. I keď nám niektoré z nich vyvolávajú úsmev na tvári, každá z tradícii má za sebou hlboký význam.


Aké vianočné tradície dodržiavate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame