Vianočný darček pre šéfa: Kupovať ho alebo radšej nie?

Šéf

photl.com

Mali by sme kúpiť svojmu nadriadenému vianočný darček? Aký dojem urobí, keď ho kúpite (alebo nekúpite)? A akých darčekov by ste sa mali rozhodne vyvarovať? To sú otázky, na ktoré sa pokúsil nájsť odpoveď austrálsky denník Sydney Morning Herald.

Podľa toho, aký je váš vzťah so šéfom či šéfkou, sa výber darčeka môže stať skôr komplikovaným taktickým manévrom než láskyplným prejavom uznania. Hodí sa vôbec kupovať niečo nadriadeným? Nebudete vyzerať, že chcete získať nejaké body k dobru, alebo (ešte horšie) ako pochlebovač?

Záleží na pracovnej atmosfére

V prvom rade sa rozhodnite, či vôbec chcete niečo kupovať. Podľa Iana Crossing, riaditeľa austrálskej poradenskej skupiny Inspirational Workplaces, veľmi záleží na pracovnom prostredí. ,,Na túto otázku neexistuje paušálna odpoveď,“ povedal. ,,Využite svoje vedomosti o hodnotách na pracovisku a firemnej kultúre na posúdenie, ako by bol darček prijatý.“

Ujasnite si, čo má vypovedať

Pri výbere darčeka je dôležité vzbudiť ten správny dojem. Chcete venovať niečo, čo je premyslené a osobné, a pritom neprekročiť hranicu profesionálneho vzťahu. Chcete prejaviť úctu venovaním niečoho špeciálneho, ​​ale zároveň nevzbudiť dojem, že ste dosť bohatí, takže nepotrebujete budúci rok pridať. A tiež chcete dať najavo, že ste vďační za svoju prácu, a pritom nevyzerať, ako že chcete niečo na oplátku. ,,Je to skutočne darček od srdca, alebo dúfate v nejaký druh obchodu v štýle ‚niečo za niečo‘? Pri premýšľaní o tom, či kúpiť alebo nekúpiť darček, a aký by to mal byť, popremýšľajte o tom, ako by to váš šéf mohol vnímať, a či mu to bude príjemné. „


Tiež by vás mohlo zaujať: Príliš snaživý kolega – požehnanie alebo trest?


Vlastnoručné dary sú trendy

Ak dávate darček naozaj od srdca, šéfa či šéfku môžete potešiť niečím vlastnoručne pripraveným. ,,Vyrobiť niečo vlastnoručne – hoci len upiecť medovníčky a naukladať ich do peknej plechovej krabice je vrelé a dokladá záujem,“ povedal. Znižuje tiež riziko, že váš darček bude nesprávne vyložený. ,,Akonáhle ide o nejakú peňažnú hodnotu, zosilňuje sa riziko vnímanie nutnosti reciprocity,“ dodal.

V jednote je sila

Ďalšou možnosťou, ako odbúrať neistotu z darčeka, je spojiť sa s ostatnými kolegami a darovať šéfovi či šéfke spoločný dar, na ktorom sa dohodnete. Za jeho výber aj cenu budete zodpovední všetci a ťažoba na vašich pleciach bude o niečo menšia. Môžete staviť na istotu a kúpiť pekné pero či knihu. Poznáte lepšie a je medzi vami skôr kamarátsky vzťah? Skúste sa zamerať na niektorý z jeho koníčkov. Ak je vášnivým fanúšikom FC Barcelona a nijako sa tým netají, možno by ho potešil dres (ak ho zatiaľ nemá). Vašej predstavenej, ktorá rada hrá bedminton, by možno ocenila novú raketu. Keďže sa na dar skladáte viacerí, nebude to pôsobiť nepatrične draho.


Tiež by vás mohlo zaujať: Môj šéf je mladší ako ja!


Čo radšej nie

Pokiaľ ide o darčeky, ktorým sa rozhodne vyhnúť, stavia Crossing na prvé priečky alkohol a peniaze. Keď však viete, že šéf je gurmán miluje kvalitné francúzske víno či dobrú whisky, môže ho takýto dar potešiť. Pozor aj na dary, ktoré by mohli byť zle pochopené.  Nekupujte poukazy na akcie ako zmena imidžu alebo školenie v tom, ako viesť ľudí. Nech sú akokoľvek drahé a prínosné, vášho nadriadený by ich mohol pochopiť ako narážku na svoje nedostatočné kvality.

Zdroj: photl.com, photl.com, Čtk, Dora
Odporúčame