Trápi vás únava? Máte ťažkosti s pamäťou, ekzémom či vypadávaním vlasov? Možno vám chýba pyridoxín. Počuli ste o vitamíne, ktorého nedostatok môže spôsobiť až 110 ochorení? Je ním práve pyridoxín objavený už v roku 1934. Čo všetko v našom organizme ovplyvňuje?
Aké sú účinky pyridoxínu?
- zabraňuje vzniku anémie
- je nápomocný pri srdcovocievnych ochoreniach
- upravuje hladinu cholesterolu v krvi
- podieľa sa na znížení homocysteínu v krvi (spolu s vitamínmi B9 a B12), ktorý je zodpovedný nielen za vznik srdcovocievnych, ale aj nádorových ochorení
- zmierňuje príznaky klimaktéria i predmenštruačného syndrómu
- je prevenciou Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby
- podieľa sa na metabolizme bielkovín, tukov a cukrov
- je pomocníkom pri depresii, pretože vplýva na tvorbu serotonínu i melatonínu
- spolu s horčíkom zabraňujú vzniku obličkových kameňov
- zlepšuje pamäťové schopnosti
- posilňuje činnosť imunitného systému
- zmierňuje ranné nevoľnosti u tehotných žien
- je nápomocný aj pri riešení kožných ťažkostí (ekzém, akné, lupiny, suchá pokožka, lupienka)
- spolu s ostatnými vitamínmi skupiny B sa podieľa na zdraví a fungovaní reprodukčného systému žien
- niektoré vedecké štúdie naznačujú, že eliminuje nepríjemné astmatické príznaky
- zmierňuje závraty a zvonenie v ušiach
Mohlo by vás zaujať: Recepty pre dobrú krv: Pripravte si ich a anémia sa vám vyhne oblúkom
Tieto potraviny radšej nezmrazujte
Medzi bežné zdroje tohto vitamínu patria obilniny, strukoviny (hlavne fazuľa, šošovica), vnútornosti, mäso a vajíčka. Nájdete ho aj v lososovi, tuniakovi (0,29 mg/28 g), pšeničných klíčkoch, slnečnicových semenách (0,38 mg/28 g), pistáciových orechoch (0,31 mg/28 g)banánoch, kapuste, karfiole, sójových bôboch, sušených slivkách (0,75 mg /100 g) mrkve, banánoch (cca 0,43 mg v jednom kuse), avokáde (cca 0,39 mg v jednom kuse) a špenáte. Ak sa rozhodnete zeleninu, ktorá je bohatá na pyridoxín zamraziť, stráca sa z nej približne polovica tohto vitamínu. Preto dávajte prednosť čerstvej.
Odporúčaná denná dávka
Koľko vitamínu B6 ľudské telo potrebuje? U dospelých do 50 rokov je to 1,3 mg. Muži starší ako 51 rokov by mali prijať 1,7 mg a ženy 1,5 mg denne. U tehotných žien sa denná dávka zvyšuje na 1,9 mg a u dojčiacich na 2 mg.
Zakúpte si na fitlekaren.sk výživový doplnok Pyridoxin Generica na doplnenie chýbajúceho pyridoxínu
Nedostatok sa prejavuje únavou i suchou pokožkou
Podľa odborných štúdií trpia nedostatkom tohto vitamínu hlavne deti, starší ľudia, tehotné a dojčiace ženy a tiež užívateľky hormonálnej antikoncepcie. Napríklad po užití ATK klesne hladina vitamínu B6 až o 20 percent! Medzi hlavné príznaky nedostatku patria podráždenosť, nervozita, úzkosť, depresia, problémy s koncentráciou, únava, suchá pokožka, vypadávanie vlasov, drobné trhlinky okolo úst či opuchy jazyka. Zaujímavosťou je, že nízka hladina pyridoxínu v krvi môže vyvolať zvýšenú citlivosť organizmu na glutamát sodný (MSG), čo sa následne prejavuje bolesťou hlavy či žalúdočnou nevoľnosťou.
Čo spôsobujú vysoké dávky v organizme?
Pyridoxín sa využíva aj v rámci liečby niektorých ochorení. Samozrejme, pod dohľadom lekára. Dávky vyššie ako 100 mg môžu viesť k poškodeniu nervov. Množstvá väčšie ako 200 mg sú spojené so stratou citlivosti v nohách a poruchami koordinácie. Ďalšie vedľajšie účinky sú žalúdočná nevoľnosť, bolesť brucha či strata chuti do jedla.
Užívali ste už pyridoxín v tabletkovej forme? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.