Ktoré vitamíny by mačkám nemali chýbať v strave? Posvieťte si na to, čo im dávate do misky

mačacia svorka si pýta vitamíny pre mačky

Nedostatok vitamínov spôsobuje aj mačičkám viaceré zdravotné problémy (Zdroj: Pexels/Arina Krasnikova)

Zdravá mačka so správne nastavenou dávkou vhodného krmiva nepotrebuje do stravy pridávať žiadne špeciálne vitamíny a doplnky stravy. Tie môžu byť dokonca v nadmerných množstvách skôr na škodu, ako na úžitok. Vitamíny pre mačky sú však veľmi dôležité. Zabezpečujú dobrú pohyblivosť, lesklú srsť, zdravý zrak, bezproblémové trávenie a mnoho iného. Ktoré vitamíny by teda mali mačky dostávať v strave, aby boli spokojné a bez zdravotných komplikácií?

Vitamíny pre mačky hrajú kľúčovú úlohu

Sú dôležitou súčasťou denného príjmu potravy a nachádzajú sa vo všetkých druhoch krmiva, či už kŕmite granulami, konzervami, kapsičkami alebo akoukoľvek inou priemyselne vyrobenou formou potravy. Na obaloch by tieto produkty mali mať uvedené podrobné informácie o množstve a type vitamínov a výživných látok. Existujú normy stanovené Európskou federáciou priemyslu krmív pre domáce zvieratá FEDIAF, ktoré musia výrobcovia krmiva dodržiavať.

1. Vitamín A (retinol)

Je dôležitý pre rast buniek a posilnenie imunity. Jeho nedostatok ovplyvňuje zrak, zhoršuje sa kvalita kože a srsti a tiež klesá odolnosť mačiek voči infekcii. Pri nadbytku sa zasa môže vyskytnúť porucha tvorby kostí a stukovatenie pečene. Nachádza sa v pečeni morských rýb, hovädzej pečeni, vaječnom žĺtku, mrkve a repe.

2. Vitamíny skupiny B

Sú dôležité pre takmer všetky telesné systémy, predovšetkým pre správne fungovanie nervového systému. Podieľajú sa na metabolizme, ovplyvňujú činnosť pečene, stav kože a srsti, zrak. Pri nedostatku klesá hemoglobín, bledne a vypadáva srsť, môžu sa objaviť kŕče, epilepsia, paralýza, klesá aktivita zvieraťa, zhoršuje sa činnosť nervového, kardiovaskulárneho systému a trávenia. Nachádza sa v mäse a vnútornostiach, mliečnych výrobkoch, rybách a vajciach. Vo vyváženej strave sa mačke dostane dostatok vitamínov B do tela denne, nie vždy sú plne absorbovateľné.

3. Vitamín C

Zvyšuje odolnosť organizmu voči infekciám a vírusom, pomáha čistiť krv a vstrebávať vápnik a železo. Pri nedostatku sa zhoršuje imunita, stav chrupu a vznikajú zápaly ústnej dutiny. Mačky si ho vedia vyrobiť samy, špeciálny by sa mal podávať starým mačkám. Nachádza sa v zelenej zelenine a rastlinách.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Odhaľujeme mýty o mačkách: Majú radi mlieko a dokážu vždy dopadnúť na nohy?

4. Vitamín D (kalciferol)

Reguluje asimiláciu vápnika a fosforu potrebných pre rast zubov, kostí a svalov. Staršie zvieratá ho potrebujú na zabránenie atrofie kostného tkaniva. Nedostatok vedie k zhoršenej koordinácii pohybov a problémom s trávením. Syntetizuje sa vplyvom UV lúčov, teda na „slniečku“, mačka ho môže získať aj z rýb a rybieho tuku, pečene či vajec.

5. Vitamín E (tokoferol)

Je vitamín plodnosti, zvlášť je potrebný pre gravidné mačky. Je to prírodný antioxidant, ktorý chráni bunky pred voľnými radikálmi a pomáha predchádzať rakovine. Ovplyvňuje nervový a obehový systém. Pri nedostatku vedie k neplodnosti, poruchám kardiovaskulárneho systému a podráždeniu čriev. Mačky ho prijímajú iba v jedle, v rastlinných tukoch, z obilnín alebo z vaječného žĺtka.

6. Vitamín K

Syntetizuje proteíny, ktoré sa podieľajú na zrážaní krvi. Nedostatok spôsobuje krvácanie do vnútorných orgánov a krvácanie ďasien. Nachádza sa v zelených rastlinách a zelenine, v menšom množstve v rybách, mäse a mliečnych výrobkoch.

7. Biotín

Podieľa sa na metabolizme a je potrebný pre správne fungovanie nervového systému. Zlepšuje stav kože a srsti mačky, dodá prirodzený lesk a srsť menej vypadáva. Nedostatok spôsobuje dermatitídu, matnú srsť a vypadávanie. Nachádza sa v pečeni, vaječných žĺtkoch, strukovinách, orechoch a obilninách.

8. Cholín

Je hepatoprotektor, teda chráni pečeň a zabraňuje stukovateniu. Podieľa sa na metabolizme a fungovaní nervového systému. Nedostatok ovplyvňuje pečeň, čo môže viesť až k vzniku nekrózy a zhoršeniu funkcie obličiek. Väčšie množstvo sa nachádza v pečeni, srdci, vo vaječnom žĺtku, strukovinách a treske.

9. Taurín

Je nevyhnutnou súčasťou zdravia mačky. Nedokážu si ho vyprodukovať vo výraznejšom množstve a je to aminokyselina, ktorá sa tvorí v pečeni. Zabezpečuje zdravý zrak a dobrú funkciu srdcového svalu. Nedostatok vedie k oslabeniu imunitného systému, zníženej energii, tráviacim problémom, cukrovke, ale aj srdcovým chorobám a problémom so zubami. Nachádza sa v mäse, v srdci a vaječných žĺtkoch.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Dlhodobá psia pamäť je lepšia, ako sme si mysleli: Toto ovládajú aj po dvoch rokoch!

Nezabudnite, že mačky potrebujú vo výžive prijímať dostatok živín pre zdravý rast a vývoj. Potreba sa však mení vekom, plemenom alebo aktivitou konkrétneho zvieraťa.


Sledujete výživové hodnoty na krmive, ktorým kŕmite mačičky?

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, Lovepets.com
Odporúčame