Voda v uchu dokáže byť poriadne nepríjemná: Vieme, ako ju dostanete von

Vodu z ucha viete odstrániť viacerými metódami

Vodu z ucha viete odstrániť viacerými metódami (Zdroj: GettyImages)

Pri plávaní, ponáraní, kúpeli vo vani či sprchovaní sa vám do uší môže dostať voda a spôsobiť tak nepríjemný tlak či bolesť. Za normálnych okolností by mal ušný maz prítomný vo zvukovode zabrániť tekutine dostať sa hlboko do ucha. Občas sa však jej vniknutiu do ucha nevyhneme ak ju čím skôr nedostaneme von, môže tekutina v uchu spôsobiť aj zápal ušného bubienka, tvorbu cýst a za určitých okolností dokonca stratu sluchu či iné komplikácie.

Pri plávaní, ponáraní, kúpeli vo vani či sprchovaní sa vám do uší môže dostať voda a spôsobiť tak nepríjemný tlak či bolesť. Za normálnych okolností by mal ušný maz prítomný vo zvukovode zabrániť tekutine dostať sa hlboko do ucha. Občas sa však jej vniknutiu do ucha nevyhneme ak ju čím skôr nedostaneme von, môže tekutina v uchu spôsobiť aj zápal ušného bubienka, tvorbu cýst a za určitých okolností dokonca stratu sluchu či iné komplikácie.

Najskôr je dôležité zistiť, či sa tekutina nahromadila v oblasti vonkajšieho či stredného ucha. V prvom prípade si vodu môžeme odstrániť aj sami, v druhom je potrebné vyhľadať lekára. Dôležité je zapamätať si, že sami by sme si do ucha nemali vkladať žiadne vatové tyčinky ani iné predmety. Len ušní lekári a iní zdravotnícky vyškolení odborníci smú do ucha vkladať predmety, inak si môžeme privodiť zranenie s fatálnymi následkami. Existuje však niekoľko jednoduchých spôsobov, ako tekutinu odstrániť.

Dostaňte ju von pomocou gravitácie

Nakloňte hlavu na stranu a držte postihnuté ucho v horizontálnej polohe so zemou. Ak sa voda dostala len do vonkajšieho ucha, mala by vytiecť hneď, ako hlavu nakloníte. Ak sa tak nestalo, pritlačte vystretú dlaň k uchu a niekoľko sekúnd vyvíjajte na ucho tlak. Potom rýchlym pohybom odtiahnite dlaň od ucha. Dočasné vákuum, ktoré ste týmto tlakom vytvorili, by malo tekutinu uvoľniť. Teraz môžete použiť aj odličovacie bavlnené tampóny či vatové tyčinky na nasatie vody z ušného laloka na jej rýchlejšie odstránenie. Pomôže tiež, keď nakloneníte hlavu do horizontálnej polohy a pár krát poskočíte.

Valsalvov manéver uvoľní ucho a vytlačí vodu von

Valsalvovým manévrom pomôžete k otvoreniu tzv. Eustachovej trubice a vytlačíte tak vodu z uší von. Zhlboka sa nadýchnite a potom pevne zatvorte ústa. Rukami si stlačte nos a jemne sa snažte vytlačiť nosom i ústami vzduch, pričom nechajte oba otvory pevne zavreté. Tým vytvoríte tlak vzduchu a pokiaľ ste manéver previedli správne, mali by ste počuť aj slabý praskavý zvuk čo znamená, že došlo k otvoreniu Eustachovej trubice. Nikdy však netlačte príliš silno, mohlo by dôjsť k poškodeniu ušného bubienka. Ak týmto spôsobom cesty nespriechodníte a voda z ucha nevyšla, nesnažte sa nasilu manéver opakovať.

Vodu vysušte sušičom na vlasy

Sušičom na vlasy urýchlite odparovanie zachytenej vody. Teplý a suchý vzduch premení vodu na paru a vytlačí ju z ucha. Prstami potiahnite ušný lalôčik od tela. Sušič nastavte na najmenšiu intenzitu a teplé fúkanie. Pri fúkaní ho držte od ucha vo vzdialenosti 25 až 30 cm. Zamierte ho priamo do zvukovodu a v tejto polohe fúkajte do ucha približne 30 sekúnd. Ak je to potrebné, celý proces zopakujte, no na jedenkrát fúkajte maximálne minútu.

Parný zábal spriechodní zvukovod

Tepelná terapia alebo parný zábal môže pomôcť uvoľniť vaše uši veľmi rýchlo. Teplý obklad totiž otvorí Eustachovú trubicu kde sa tekutina po vniknutí do ucha obvykle hromadí tak, že voda môže ľahšie unikať von. Ponorte čistú handričku alebo uteráčik v miske s horúcou vodou a vyžmýkajte prebytočnú vodu. Priložte horúcu látku k postihnutému uchu a na 30 sekúnd. Potom dajte látku preč, počkajte minútu a potom zopakujte. Celý postup opakujte štyri až päťkrát. Ak ste tak spravili, ľahnite postihnutým uchom dolu, aby mohla tekutina odtekať.

Liehom vodu vysušíte a octom ucho vydezinfikujete

V minulosti na odstránenie vody z ucha používali naši predkovia alkohol a ocot. Kým antibakteriálne vlastnosti octu pomôžu zabiť baktérie prítomné v uchu, účinkovaním liehu voda v uchu jednoducho vyschne. Zmiešajte jednu čajovú lyžičku liehu s jednou čajovou lyžičkou octu. Pomocou kvapkadla nakvapkajte do postihnutého ucha dve až tri kvapky roztoku. Vonkajší zvukovod jemne pretrite vatovým tampónom. Počkajte 30 sekúnd a potom hlavu zakloňte tak, aby mohla tekutina ľahko odtekať.

Ušný sprej

Tieto lieky sa dajú ľahko zakúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu a sú určené na odstraňovanie vody z ucha. Typický liek na odstránenie vody z ucha obsahuje zložky ako glycerín alebo urea, ktoré pomáhajú rozpúšťať vodu a uľahčujú jej vytekanie von. Niektoré prípravky môžu tiež obsahovať anestetiká, ako je benzokain, ktoré pomáhajú zmierniť bolesti v uchu. Postavte sa alebo si sadnite si s postihnutým uchom nadol. Opatrne aplikujte liek do postihnutého ucha podľa pokynov na obale. Nechajte liek pôsobiť niekoľko minút. Nakloňte hlavu na stranu, aby ste umožnili vode vytekať von.

Zdroj: plnielanu.sk, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame