Všemocné droždie: Prospieva zdraviu, kráse či stimulácii rastlín

Droždie

thinkstockphotos.com

Určite aj vy často používate pri príprave rôznych pokrmov droždie. Vedeli ste ale, že má využitie aj pri starostlivosti o zdravie a krásu? Patrí k najbohatším zdrojom prirodzených organických vitamínov a má silné účinky proti nadúvaniu, zápche či toxickej žlči.

Ako spoznáte kvalitné droždie?

Kvalitné čerstvé droždie by malo byť svetlej šedej farby. Tmavé alebo svetlé škvrny sú príznakom biologickej aktivity. Po prelomení droždie nesmie byť mazľavé a tiež by nemalo obsahovať žiadne dutiny. Pozor si dávajte na pleseň. Tá je zvyčajne biela a je ľahké ju pri troške roztržitosti prehliadnuť.

Rýchle tipy ku kysnutiu cesta

Ak chcete pri spracovaní kysnutého cesta dosiahnuť lepšie výsledky, dajte vždy prednosť kvásku. Cesto tak bude jemnejšie a droždie sa do cesta jednoduchšie zapracuje. Pripravíte si ho jednoducho – stačí trochu vlažného mlieka, múky, cukru a rozmrvené droždie. Do kvásku nepridávajte soľ, doplňte ju až pri spracovaní cesta. Kvások nechajte kysnúť maximálne 15 minút. Ak tento čas pretiahnete, cesto nebude dobre kysnúť. Lieh, ktorý vzniká z cukru, totiž kvasinky ničí.


Mohlo by vás zaujať: „Obyčajné“ droždie je poklad pre vaše telo: Skúsite toto bioliečivo 3. tisícročia?


Ako ho konzumovať?

Čerstvé droždie môžete jesť samostatne alebo s vodou či mliekom. S inými tekutinami ani potravinami ho však nekombinujte. Inou možnosťou je droždie v prášku. Pite ho ako nápoj dvakrát až trikrát denne, vždy po jedle. Droždie si môžete zabezpečiť napríklad v lekárni ako doplnok stravy vo forme tabletiek. Takému spôsobu dáva prednosť väčšina ľudí, pretože získajú živiny bez pocítenia kvasnicovej chuti. Tá nie je totiž pre každého znesiteľná.

Droždie pre zdravie…

Droždie obsahuje vitamíny skupiny B, meď, železo, minerálne soli, enzýmy, vlákninu a esenciálne kyseliny.Pravidelné konzumovanie kvasníc zlepšuje trávenie, vylučovanie a tiež fungovanie pečene. Aj preto sa droždie odporúča liečiacim sa alkoholikom. Má protizápalové účinky a pomáha pri zbavovaní sa kožných problémov a posilňovaní imunity. S droždím ľahšie prekonáte únavu, nespavosť, nechutenstvo či depresívne nálady a tiež podporuje pevnosť a rast vlasov a nechtov, čo vám určite tiež zlepší náladu.


Mohlo by vás zaujať: 3 skvelé recepty s pivom: Pripravte si parádnu pizzu, pečené kura aj čokoládový koláč


…aj pre krásu

Máte problémy s pleťou? Užívanie kvasníc by malo telo zvnútra prečistiť, čo by sa malo prejaviť aj na čistejšej pokožke bez zápalov. Droždie pomáha pečeni oxidovať tuky z potravy. Tie, ak sú nedokonale oxidované, môžu spôsobovať vznik vyrážok a upchávanie mazových žliaz. Z droždia si môžete vytvoriť aj pleťovú masku. Kúsok kvasnice rozmiešajte v mlieku a aplikujte na problémové miesta. Nechajte masku pôsobiť najmenej tridsať minúť a potom zmyte vlažnou vodou. Túto zmes používajte najmä, ak vás trápi mastná či problémová pleť s akné.

Stimulácia rastlín

Droždie môžete využiť aj na stimuláciu pre rast rastlín. Je totiž bohaté na minerály, organické železo a stopové prvky, ktoré sú potrebné pre život akýchkoľvek rastliniek. Ak sa droždie rozpustí vo vode, začne vylučovať látku, ktorá urýchli proces rastu. Rastliny sa zároveň stanú silnejšími. Jedinou podmienkou ale je to, že droždie musí pracovať v teplej vode. Rozpustite vo vode droždie v pomere 10 dkg droždia na 0,5 litra vody. Tento produkt je potom potrebné zriediť v 5 litroch vody.


Na čo všetko využívate droždie vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame