Vyberáme medzi jogurtami: Ktorý je pre vás ten najlepší?

jogurt

sxc.hu

Zvyknete pri nákupe bezradne stáť pri chladiacom boxe a očami vyberať jogurt, ktorý je pre vás ten pravý? Smotanový, nízkotučný, biely, s probiotickou kultúrou – pri takej širokej ponuke na trhu len málokto z nás vie, čo sa v danom tégliku vlastne ukrýva. Nie všetko, čo na prvý pohľad vyzerá superzdravo, je takým aj v skutočnosti. Zistite, ktorý jogurt je pre vás vlastne prospešný.

Zdravie ukryté v jogurte

Ak by sme sa na jogurt pozreli bližšie, zistíme, že v samej podstate ide o kyslé mlieko so živými mikróbmi. Za svoju kyslastú chuť a mnohostranné liečivé účinky vďačí špeciálne vyšľachteným baktériám zvaným laktobacily. Jeho terapeutické vlastnosti sú ľudstvu známe už po stáročia, vďaka čomu má svoje nezastupiteľné miesto aj v súčasnej ľudovej medicíne. Jogurt ako taký totiž neovplyvňuje len správne fungovanie tráviaceho traktu. Ako liek sa totiž využíva vo viacerých oblastiach:

1. Prvá pomoc pri hnačkách
Na prvý pohľad to môže vyznievať protirečivo, v skutočnosti však ide o súlad dvoch protichodných dejov – pôsobí laxatívne (preháňavo) a zároveň hnačku potláča. A to tým spôsobom, že prospešným mikroorganizmom pomáha zredukovať tie mikróby, ktoré by premnožené byť nemali (napríklad escherichia coli). To platí aj pre vznikajúcu hnačku, s ktorou sa môžeme stretnúť pri užívaní farmaceutických antibiotík.

2. Balzam na žalúdok
Tento účinok ocenia najmä tí, ktorí sa už v živote stretli so žalúdočnými vredmi. Jogurt totiž obsahuje esencie, ktoré chránia žalúdok pred škodlivým vplyvom alkoholu a dymu z cigariet. Pri pravidelnej konzumácii jogurtu dokonca klesá hladina cholesterolu v krvi. Štúdie uvádzajú, že by mohlo ísť o 5-10%..

3. Prirodzené antibiotikum
Opäť ide o účinok aktívnych baktérií v jogurte, ktoré si dokážu poradiť s takými neduhmi ako salmonelóza, botulizmus, či stafylokoky. V konečnom dôsledku tak vynikajúcim spôsobom posilňuje náš imunitný systém.

4. Prevencia rakoviny
Za týmto tvrdením stoja štúdie vedcov, ktorým sa pozitívne vlastnosti jogurtu osvedčili najmä v súvislosti s hrubým črevom. Ľudia, ktorí si doprajú viac jogurtov, sú menej náchylní na vznik rakoviny práve v tejto časti zažívacieho systému.


Mohlo by vás zaujímať: Milujete slaninu a klobásy? Pozor, údajne spôsobujú rakovinu!


Podľa čoho jogurt vyberať?

V zásade platí, že žiaden jogurt nie je škodlivý, treba ho len správne kombinovať. V mene zdravej výživy by sme sa smotanovým jogurtom nemali vyhýbať. Tuky obsiahnuté v jogurtoch sú totiž mimoriadne prospešné. Ak teda smotanovú dobrotu plánujete ako hlavný chod vašej desiaty či olovrantu, pochutnajte si bez výčitiek.

Obozretnejší buďte práve pri nízkotučných jogurtoch. Znížený podiel tuku sa totiž veľmi často odráža na zvýšenom obsahu cukru, aby bola zachovaná plnosť chute. Často obsahujú aj rôzne zahusťovadlá. Navyše nás zasýti len na krátky čas a v podvedomí nám nahovára, že si ho môžeme dopriať viac – veď je predsa taký ľahký. V skutočnosti by ste sa však v jeho množstve nemali príliš rozhadzovať. Radšej ho v menšej porcii skombinujte s čerstvým ovocím.

Ak patríte k fanúšikom bieleho jogurtu, ten najviac uplatníte pri varení. V čerstvom stave je však veľmi vhodný ako variácia s ovsenými vločkami.

Vyvoláva vo vás slovo bifidus dojem záruky tých najpriaznivejších účinkov na trávenie? Pocitom nafúknutého brucha a spomaleného trávenia trpí veľká časť populácie. Či sa ale odpoveď skrýva v produktoch, ktoré na nás chrlia televízne obrazovky, je naozaj otázne. Viacerí odborníci sa totiž zhodujú, že ide len o dokonalý marketingový ťah a výskumy daných výrobcov sú veľmi pochybné. Nie nadarmo v Británii reklama na Actimel dostala červenú.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma, enviweb.cz
Odporúčame