Chcete mať dobrý sluch a počuť ako za mlada? Objave skvelé tipy, ktoré vám pomôžu

Šepkajúci si pár seniorov

Zlepšenie sluchu v seniorskom veku má svoj veľký význam a opodstatnenie (Zdroj: GettyImages)

Strata sluchu dokáže výrazne zhoršiť kvalitu života. Nedoslýchavosť je však vo vyššom veku bežným zdravotným problémom. Aj vy pomaly, ale isto pridávate zvuk na televízore či rádiu? Ukážeme vám vedecky overené tipy, vďaka ktorým budete počuť o niečo lepšie.

1. Precvičte si mozog

Zhoršenie sluchu môže byť následkom atrofie mozgu. Aby ste jej zabránili, je dôležité pravidelné precvičovanie mozgu. Pustite sa do krížoviek, sudoku či logických hlavolamov. Prejde vám pri nich čas, rozšírite si obzory a verte či nie, zlepšíte si sluch.

2. Stíšte hlasitosť

Pri problémoch so sluchom automaticky pridávame zvuk na všetkých zariadeniach. V skutočnosti nám zvýšenie decibelov môže sluch poškodiť ešte viac. Naučte sa postupne znižovať hlasitosť, časom budete počuť lepšie, pretože sa bude sluchový aparát viac namáhať. Dajte si pozor aj na hlasné počúvanie hudby cez slúchadlá. Ak ju počujú aj ľudia, ktorí vás obklopujú, znížte hlasitosť. Je to jasný signál, že ju máte príliš hlasno.


Mohlo by vás zaujať: Chcete počuť ako zamlada? Starajte sa o svoj sluch ešte dnes!


3. Sústreďte sa na jeden zvuk

Pri prechádzke sa skúste sústrediť na jeden konkrétny zvuk. Môže to byť spev vtáka, šuchotanie, či iný zvuk, ktorý zaujme vašu pozornosť. Cvičenie môžete vyskúšať aj v meste, za prítomnosti rôznych ruchov. Spočiatku to môže byť náročné, pravidelné cvičenie však čoskoro prinesie svoje výsledky. Budete prekvapení, aké množstvo rôznych zvukov dokážete identifikovať.

4. Skúste to vo dvojici

Určite ste viedli dialóg v hlučnom prostredí. Pravdepodobne ste si z toho rozhovoru veľa neodniesli. Cvičenie konverzácie v prostredí plnom hluku je však vynikajúcim tréningom pre náš sluch. Skúste sa s partnerom porozprávať pri zapnutom televízore či rádiu a sústreďte sa na to, čo hovorí. Potom sa navzájom podeľte o to, čo ste si zapamätali.

Ďalšou zaujímavou úlohou na precvičenie sluchového aparátu je čítanie vo dvojici. Prečítajte nahlas vetu a poproste partnera či partnerku, aby vám ju zopakoval. Bude nútený sústrediť sa na to, čo hovoríte a precvičí si tak sluch.

5. Rozhýbte sa

V zdravom tele zdravý duch. Cvičenie má pozitívny dopad aj na váš sluch. Vďaka nemu zvýšite cirkuláciu krvi nielen v tele, ale aj v mozgu. Aktívni ľudia majú nižšie riziko zhoršenia sluchu v dôsledku starnutia sluchového aparátu. Pri cvičení sa fantázii medze nekladú. Vyskúšajte rýchlu chôdzu, vyberte sa na túru, alebo skúste relaxačnú jógu.


Mohlo by vás zaujať: Čo robiť, aby ste dobre počuli? Vyskúšajte sluchové cviky aj žuvačku


6. Nasaďte vitamíny

Okrem rôznych cvičení zameraných na zlepšenie sluchu vám v boji s nedoslýchavosťou môžu pomôcť aj doplnky výživy, či rôzne vitamíny. Toto sú ideálne doplnky pri snahe zlepšiť si sluch.

rybí olej: Už dve čajové lyžičky denne znižujú riziko straty sluchu u ľudí nad 50 rokov až o 42 percent.
magnézium: Dôležitý vitamín, ktorý vás ochráni pred poškodením sluchu v dôsledku hluku.
kyselina listová: Pravidelné užívanie kyseliny listovej výrazne redukuje riziko straty sluchu z dôvodu starnutia

7. Zahoďte cigarety

Fajčíte? Zhoršenie sluchu môže byť ďalším dostatočným dôvodom na to, aby ste skoncovali s týmto zlozvykom. Britská štúdia dokázala priamu spojitosť fajčenia so zhoršením sluchu. Fajčiari majú až o 28 percent vyššie riziko poškodenia sluchu oproti nefajčiarom. Nikotín a oxid uhoľnatý pri fajčení spôsobuje nedostatočné prekrvenie tkanív. Vnútorné ucho trpí nedostatkom kyslíka, čo sa môže odzrkadliť na zhoršenom sluchu.

8. Dajte si vyčistiť uši

Nesprávne čistenie ušného mazu môže spôsobovať zhoršenie sluchu. Pokiaľ vás už dlhšie trápi nedoslýchavosť, vyberte sa k otorinolaryngolóvi. Nesprávnym používaním vatových tyčiniek si môžete ušný maz zatlačiť hlbšie do ušného kanálika, čo oslabuje sluch. Žiaden strach, lekár vie tento problém pomerne rýchlo odstrániť.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame