Vyberať a nosiť spodnú bielizeň treba vedieť: Týchto chýb sa vyvarujte!

Žena

thinkstockphotos.com

Už ste niekedy uvažovali nad tým, ktorá časť vášho odevu je najdôležitejšia? Keby vám niekto položil túto otázku, zrejme by ste nepovedali spodná bielizeň, hoci ju nosíte každý deň. Prečítajte si prehľad najrozšírenejších chýb pri jej výbere a nosení.

1. Príliš tesná bielizeň

Nielenže je nelichotivá k vašej postave a vytvára nepekné „špeky“, ale môže byť aj nebezpečná. Príliš obtiahnuté nohavičky u žien spôsobujú odieranie a podráždenie. Najmä ženy po menopauze, ktorých vaginálne svalstvo býva oslabené, by tento fakt nemali brať na ľahkú váhu. Mali by sa vyhýbať predovšetkým príliš malej tvarujúcej bielizni, ktorá dráždi pokožku.

U mužov zase príliš priliehavé trenírky alebo boxerky spôsobujú prehrievanie rozkroku, čo znižuje životaschopnosť spermií. Preto pri výbere tej správnej bielizne dbajte obzvlášť na to, aby bola pohodlná a mali ste v nej dostatočnú voľnosť.

2. Chodenie „naostro“ cez deň

Možno si myslíte, že ak je obtiahnutá bielizeň nezdravá, chodiť bez nej je lepšie. V tomto prípade sa mýlite. Nosenie nohavíc, ktoré nemajú v rozkroku podšívku, bez spodného prádla, dráždi citlivé intímne oblasti. U žien je dôležitá kvôli prirodzenému vaginálnemu výtoku a celkovej ochrany vagíny.

Toto pravidlo ale platí aj pre mužov – vhodná bielizeň chráni pred podráždením, absorbuje vlhkosť a tak predchádza zápachu. Naviac, odieranie nohavíc môže spôsobiť spontánnu erekciu a túto nepríjemnú situáciu určite nechce zažívať žiadny muž.


Mohlo by vás zaujať: Dámsky šatník po päťdesiatke: Čomu sa vyhnúť a čo v ňom nesmie chýbať?


3. Syntetické materiály a hodváb

Čo sa týka materiálu, vybrať si môžete čokoľvek, čo sa vám páči – ale len pokiaľ má daná spodná bielizeň v rozkroku bavlnenú podšívku. Musí totiž umožniť pokožke dýchať. Ak hľadáte tú ideálnu, vyhýbajte sa syntetickým materiálom a hodvábu úplne, alebo ju noste iba pri špeciálnych príležitostiach. Tieto totiž nie sú priedušné, zachytávajú viac vlhkosti a tým zvyšujú riziko bakteriálnej infekcie.

4. Spánok v spodnej bielizni

Niekto je zástancom spodného prádla v noci, niekto zase radšej spáva nahý. Pravdu má druhá skupina – je zdravšie spať bez nohavičiek alebo trenírok. Takto môže pokožka v intímnych oblastiach dýchať a neodiera sa trením. Hlavne ženy by mali spávať bez akejkoľvek spodnej bielizne, aj bez podprsenky, aby dopriali prsiam oddych. V spánku totiž prsia nepotrebujú oporu a navyše sa tak podporí lepšie prekrvenie.


Mohlo by vás zaujať: Podprsenka s kosticami: Takto môže ohrozovať vaše zdravie


5. Spotená spodná bielizeň

Väčšinu ľudí rodičia už od detstva učia, že spodnú bielizeň si treba meniť každý deň za čistú. Ženy a muži, ktorí sa nadmerne potia, alebo vykonávajú náročnú fyzickú aktivitu, by si však mali vymeniť spodné prádlo častejšie – podľa potreby aj niekoľkokrát denne. Teplé a vlhké prostredie je totiž ideálne na množenie plesní. Ak máte problémy s potením sa alebo inkontinenciou, zaobstarajte si bielizeň z materiálov, ktoré odvádzajú vlhkosť a v prípade inkontinencie používajte špeciálne vložky.

6. Nesprávne podprsenky

Posledný bod sa týka výlučne iba žien, no je mimoriadne dôležitý. Nesprávna veľkosť alebo tvar podprsenky má totiž výrazný vplyv na vaše zdravie. Najčastejšími chybami sú príliš malé podprsenky, ktoré nedokážu poskytnúť oporu prsiam, ktoré s vekom prirodzene ochabujú. Takisto podprsenky s primalým obvodom, ktoré sú tesné pod pazuchami, malé košíčky, krátke ramienka a zapínanie vytiahnuté až na lopatky. Všetky tieto problémy iba zbytočne zaťažujú vašu chrbticu, ktorá následne trpí. Do správnej podprsenky sa nebojte investovať, najmä ak máte nezvyčajnú veľkosť alebo obvod a vyberajte si ju v špecializovaných predajniach, kde vám vyškolený personál vezme miery a poradí s výberom správnej veľkosti. Ideálna podprsenka nielenže ochráni, zakryje a podoprie vaše prsia, ale vytvorí vám aj krajší dekolt.


Zvyknete byť aj bez spodnej bielizne? Ako často? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame