Zvádzate so susedmi boj a leziete si do vlasov? Pozrite sa, ako ľahko utužíte vzťahy!

Mladá žena nesúca potraviny pre seniora

Pomoc starším susedom je v ťažkom období vždy vítaná (Foto: GettyImages)

Vraví sa, že dobrý sused je viac ako rodina. Na tomto tvrdení je kus pravdy, pretože so susedmi sa neraz stretávame častejšie, než s vlastnými rodičmi či súrodencami. Obdobie karantény môže byť výbornou príležitosťou na utužovanie vzájomných vzťahov. Spoločne si ukážeme zopár tipov, ktoré vám pomôžu posunúť susedské vzťahy na lepšiu úroveň.

1. Uvedomte si, že ide o výnimočnú situáciu

Všetci sme sa dostali do neočakávanej situácie, ktorá nám narušila zónu komfortu. Preto v túto dobu môžeme častejšie počuť dupot a krik detí bývajúcich v susedstve. Aj u vás doma môže dochádzať k drobným hádkam. Ak ste s partnerom neustále spolu, oveľa rýchlejšie si nájdete dôvod na zvady.

Keď budete počuť hluk od susedov, skúste sa zhlboka nadýchnuť a nezačnite ich hneď upozorňovať, aby boli tichšie. Najmä mamičky s malými deťmi naozaj majú čo robiť, aby zvládli tak náročnú situáciu. Treba veriť, že život sa čoskoro vráti do normálnych koľají.


Mohlo by vás zaujať: Harmonický vzťah vyžaduje prácu: Starajte sa oň a budete spolu navždy šťastní


2. Nastavte si pravidlá

Harmonické vzťahy sú predovšetkým o dodržiavaní vopred dohodnutých pravidiel. Skúste sa so susedmi dohodnúť napríklad na pravidelnom upratovaní spoločných priestorov, ktoré počas karantény treba vykonávať častejšie. Ďalšie pravidlá sa môžu týkať dodržiavania nočného kľudu alebo obmedzovania vzájomného fyzického kontaktu. Záleží len na vás, ako sa dohodnete.

3. Ostaňte v kontakte

Kto hľadá, ten nájde spôsob, ako komunikovať aj bez toho, aby prišiel do blízkeho fyzického kontaktu. Môžete si založiť susedskú skupinu na sociálnej sieti a posielať si tam postrehy alebo vtipné videá. Alebo sa rozprávajte cez balkón. Mnohí ľudia ťažko znášajú samotu, najmä ak boli doposiaľ zvyknutí žiť aktívnym životom. Určite im dobre padne vhod zopár viet, ktoré prehodia so svojím susedom.

4. Pomáhajte si

Pomáhať si je ľudské a našťastie karanténa ukazuje, že sme pripravení pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú. Pokiaľ nepatríte k ohrozenej skupine, zistite či niekto, kto do nej patrí, nebýva vo vašom okolí. Pomoc nepotrebujú len starší ľudia a tí, ktorí majú zníženú imunitu, ale aj mamičky s deťmi. Tie teraz nemajú pri kom nechať maličké deti a aj bežný nákup sa pre nich stáva nesplniteľnou misiou. Zavolajte týmto susedom a spýtajte sa či nepotrebujú s niečím pomôcť. Občas aj obyčajný nákup pečiva pomôže susedovi viac než tisíc zbytočných slov.


Mohlo by vás zaujať: Nový dobrovoľnícky projekt sa blíži: Seniori budú pomáhať seniorom


5. Podeľte sa o to, čoho máte dostatok

V každej domácnosti sa asi nájde niečo, čo nespotrebujete. Pečivo, ovocie, zelenina, domáce zaváraniny, zásoby tekutého mydla, dezinfekčných prostriedkov či toaletného papiera. Čo s tým? Možno vás inšpiruje Tamarin nápad:

„Bývam v sedemposchodovej bytovke. So susedmi sme do vchodu umiestnili debničky na veci, s ktorými sa chcú podeliť. Je to anonymné a každý si z toho zoberie to, čo potrebuje. Darcovi ostane dobrý pocit a obdarovaný sa nemusí cítiť zaviazaný.“

6. Prípadné konflikty riešte s chladnou hlavou

Počas karantény sme všetci akosi háklivejší, a tak môže skôr dochádzať aj k susedským konfliktom. Ak sa aj vo vašom okolí niečo zomlelo, dajte si čas na to, aby ste poriadne vychladli. Následne riešte konflikty s chladnou hlavou a vyhnite sa vzájomnému obviňovaniu. Emócie dajte bokom.

Držte sa faktov a dohodnutých pravidiel. Málokto robí druhému na truc z vlastného presvedčenia. Väčšina konfliktov vzniká ako následok nedorozumenia. Pokiaľ konflikt vznikol len medzi dvomi susedmi, z ktorých si ani jeden nevie vytvoriť potrebný objektívny nadhľad, obráťte sa na ostatných. Spoločne sa vám bude oveľa jednoduchšie hľadať to najlepšie riešenie.

Karanténa býva poriadnou výzvou nielen pre partnerské, ale aj susedské vzťahy. Keď sa však naučíte preniesť cez drobnosti, v susedovi môžete nájsť priateľa, na ktorého sa môžete spoľahnúť.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame