Vaginálna mykóza je postrachom leta: Ako sa jej vyhnúť oblúkom a užiť si teplé dni?

žena v bazéne

Vaginálna mykóza je problémom mnohých žien (Zdroj: GettyImages)

Leto býva horúce a láka nás osviežiť sa pri vode. Teplé počasie však so sebou prináša nielen chvíle relaxu, ale aj zvýšený výskyt vaginálnych mykóz. Trápi vás jej opakovaný výskyt? Poradíme vám, ako si s infekciou poradíte.

Jedna z najčastejších infekcií

Najčastejším pôvodcom vaginálnej mykózy (vaginálnej kandidózy) je kvasinka candida albicans. Okrem kvasiniek môžu mykózu spôsobiť aj plesne. Hoci sa o tomto probléme až tak nehovorí, v reprodukčnom veku sa s ním stretne až 70 percent žien. Najčastejšie sa prejavuje svrbením, pálením, začervenaním či opuchom v oblasti pošvy, hrudkovitým výtokom bez zápachu, bolesťou pri močení či pri pohlavnom styku. Vaginálna mykóza sa môže prejaviť okamžite, pomerne často vzniká najmä v lete, kde sa mokré plavky či vlhké prostredie spodnej bielizne stáva živou pôdou pre množenie kvasiniek.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás časté vaginálne mykózy? Pomôže úprava stravy a posilnenie imunity


Najčastejšie príčiny

Spúšťačov vaginálnej mykózy môže byť viacero:

  • Užívanie antibiotík: aby ste znížili riziko vzniku vaginálnej mykózy, je potrebné spolu s antibiotikami užívať aj probiotiká.
  • Hormonálne zmeny: mykózy často trápia tehotné ženy, ako aj užívateľky hormonálnej antikoncepcie.
  • Oslabená imunita: pri zníženej imunite je naše telo náchylnejšie na vznik rôznych infekcií. Vaginálna kandidóza nie je výnimkou.
  • Pobyt v chlórovanej bazénovej vode: chlór slúži na dezinfekciu vody v bazéne, no na druhej strane môže v pošve zničiť prirodzené kyslé prostredie. Aby ste sa ochránili, používajte pri vstupe do bazéna tampóny na plávanie.
  • Hygiena: prílišná hygiena (používanie parfumovaných mydiel, časté umývanie) ako aj nedostatočná hygiena môžu spôsobiť narušenie prirodzeného prostredia v pošve. Umývajte sa podľa potreby, parfumované mydlá vymeňte za produkty intímnej hygieny či čistú vodu.
  • Nadmerná konzumácia sladkostí: kvasinky majú rady cukor, preto sa vaginálna mykóza môže prejaviť aj ako nepríjemný dôsledok nadmerného príjmu cukru v potrave.
  • Neliečená cukrovka

Skúste to prírodnou cestou

Napríklad grécky jogurt obsahuje prospešné probiotické kultúry, ktoré pomáhajú zamedziť množeniu kvasiniek. Pri výbere si dajte pozor na to, aby neobsahoval priveľa cukru. Vhodný je aj cesnak, ktorý je od nepamäti prírodným antibiotikom. Pravidelné užívanie 2 až 3 strúčikov cesnaku denne, môže znížiť riziko vzniku vaginálnych infekcií a skracuje dobu liečenia. Siahnuť môžete aj po bórovej vode s obsahom kyseliny boritej, ktorú použijete na oplachovanie. S jej používaním však treba zaobchádzať opatrne, podľa odporúčaní lekárnika.


Mohlo by vás zaujať: Na kúpaliskách číhajú rôzne choroby: Zistite, ktoré to sú a ako sa im ubrániť


Navštívte gynekológa

Vaginálnu mykózu je potrebné liečiť čo najskôr. Väčšina žien najprv siahne okrem prírodných pomocníkov po voľnopredajných prípravkoch z lekárne. Na výber je viacero krémov na vonkajšie použitie, ktoré zmierňujú pálenie či vaginálne čípky pôsobiace priamo v pošve. Pokiaľ príznaky vaginálnej mykózy nevymiznú v priebehu pár dní, vyhľadajte gynekológa, ktorý vám predpíše antimykotiká.

Najlepší liek je prevencia

Ak sa u vás aspoň raz prejavila vaginálna mykóza, je až 50-percentná pravdepodobnosť, že sa bude opakovať. Aby sa tak nestalo, pokúste sa dodržiavať preventívne opatrenia:

  • noste bavlnenú, vzdušnú bielizeň
  • nepoužívajte parfumované mydlá
  • vyhnite sa saune a termálnym kúpaliskám
  • obmedzte príjem cukru
  • plavky si po kúpaní čo najskôr vymeňte za suché
  • posilňujte imunitu

Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame