Vypľúvate s pastou aj krv? Poradíme, ako problém riešiť ešte pred návštevou zubára

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Mať krásne a hlavne zdravé zuby je prirodzenou ľudskou túžbou, kvôli ktorej sme ochotní vydržať v kresle stomatológa aj nepríjemné zákroky. Pozor však, krásu nášho úsmevu neovplyvňujú len zuby! Na ďasná mnohí zabúdame a problémy s nimi podceňujeme, hoci táto časť úst ovplyvňuje nielen zdravie nášho chrupu, ale aj celý náš vzhľad. Že sa o ne treba starať, niet pochýb. To však môže ísť dosť ťažko, keď stále krvácajú…

Vinníkom býva fajčenie, stres aj nedostatok vitamínov

Zdravé ďasná sú svetlo ružové, pevné a ich povrch pripomína pomarančovú kôru. Ak opúchajú, sú červené a citlivé, s najväčšou pravdepodobnosťou trpíte chronickým zápalom – gingivitídou. Jej typickým príznakom je aj krvácanie pri čistení zubov. Zápal ďasien patrí k najrozšírenejším ochoreniam ústnej dutiny, podľa British Medical Journal je bežnou zdravotnou komplikáciou až u 90 % populácie. Infekcia však býva podmienená aj ďalšími faktormi, než len zubným povlakom:

– Častejšie ňou trpia napríklad cukrovkári, fajčiari či ľudia vystavení dlhodobému stresu.
– K rizikovým faktorom patria tiež hormonálne zmeny, užívanie starších druhov antikoncepcie, užívanie kortikoidov a iných špeciálnych liekov, ignorovanie zubného kameňa a nedostatok vitamínu C.
– Okrem zubného povlaku sa na zápale ďasien môžu podieľať aj vírusové či kvasinkové infekcie a rôzne potravinové či iné alergie.


Mohlo by vás zaujať: Krvácajú vám ďasná pri umývaní zubov? Týchto 5 dôvodov nepodceňujte!


Čistiť nielen zuby, ale aj ďasná

Alfou a omegou je hygiena. Tá ale býva často neprimeraná – buď používame veľmi tvrdú kefku a chrup drhneme silno, alebo naopak, starostlivosť berieme na ľahkú váhu. Krvácanie vzniká práve vplyvom vytvoreného zubného povlaku, ktorý však neodstránime iba bežným čistením zubov. Myslieť treba aj na miesta, kde sa stretajú s ďasnom. Dolná polovica korunky sa nezanáša toľko ako horná. Pri čistení by sme teda mali priložiť kefku pod uhlom 45 stupňov spolovice k zubu, a spolovice k ďasnu. Zo všetkých strán vykonávame krúživé pohyby, kým povlak neodstránime.

Prvá pomoc v pohodlí domova

Ak sa zápalu ďasien nevenuje dostatočná pozornosť, prichádza na rad paradentóza (odhalenie zubných krčkov) a následne aj strata zubov. Kým teda vyhľadáte pomoc stomatológa, vyskúšajte niekoľko domácich tipov, ktoré vám poslúžia ako prvá pomoc. V prípade, že gingivitída sa u vás ešte len začína, môžete ochorenie zastaviť a dôkladnou starostlivosťou vrátiť vašim ďasnám zdravie a krásu.

Výplachy bylinkovými odvarmi: Najúčinnejší je harmanček a šalvia. V odvare si môžete namočiť aj zmotanú gázu a jemne si ňou ďasná potierať.

Čaje na všetky spôsoby: Nielen odvar priamo na ďasná, ale aj bylinkový čaj dokáže s ďasnami zázraky. Harmančekový či šalviový čaj teda môžete popíjať a tým pomáhať vášmu telu bojovať so zápalom zvnútra. Pri problémoch vám navyše pomôže aj obyčajné čajové vrecúško. Nechajte ho dve minúty vylúhovať a keď vychladne, priložte si ho na postihnuté miesto a nechajte 5 minút pôsobiť. Čaj obsahuje kyselinu trieslovú a tá účinne zmierňuje infekciu.

Studený obklad: Namočenú vatu alebo gázu dajte do chladničky a dobre vychladnutú si ju priložte na krvácajúce či opuchnuté ďasná. Použiť môžete aj kocku ľadu. Dôležité je, aby sa studený obklad nechali na postihnutom mieste tak dlho, kým problém neustúpi.

Slaná voda: Soľ nie je len skvelým pomocníkom na kloktanie pri zápale hrdla, táto prírodná dezinfekcia znižuje opuchy, pomáha zastaviť krvácanie a vytvára v ústach alkalické prostredie, ktoré zabraňuje množeniu baktérií. Zo soli si môžete urobiť aj domácu ústnu vodu, ak lyžičku morskej soli zmiešate so šálkou vlažnej vody. Slaný roztok podržte v ústach asi 30 sekúnd a potom vypľujte. Robte tak štyrikrát za sebou, dvakrát denne – ráno po prebudení a večer pred spaním, a zaručene sa vám uľaví.

Chrumkavá zelenina: Mrkva, zeler či kaleráb – aj chrumkavá zelenina môže poslúžiť ako prvá pomoc pri gingivitíde. Jej konzumáciou sa totiž odstraňujú zvyšky potravín z medzizubných priestorov a zároveň vznikajú sliny, ktoré fungujú ako prírodná čistička chrupu. No a keďže zelenina obsahuje len minimum cukru, vznik zubného kazu nehrozí.

Zubná sprcha: Vyskúšať môžete aj prúd vody. Ten čistí nielen ďasná, ale aj medzizubné priestory, v ktorých sa hromadia baktérie. Predídete tak vzniku zubných kazov, infekcií, zápalov aj narušeniu zubnej skloviny. Po „sprche“ sa odporúča vypláchnuť ústa antibakteriálnou ústnou vodou. Ceny spŕch sa pohybujú od približne 40 eur vyššie. Slúžia však ako dobrá a šetrnejšia náhrada zubnej nite či medzizubnej kefky.

Prípravky z lekárne: Ak domácim „receptom“ príliš nedôverujete, siahnite pokojne po ošetrujúcich géloch s antiseptickým a anestetickým účinkom. V lekárňach nájdete dostatok prípravkov, ktoré sú určené práve na ošetrenie zapálených ďasien a na prevenciu pred paradentózou.


Čo v boji s krvácajúcimi ďasnami najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka
Odporúčame