Plánujete dať výpoveď v práci? Toto sú dôvody, prečo by ste to mali zvážiť!

výpoveď

Ak chcete podať výpoveď, radšej si to poriadne premyslite. (Zdroj: Freepik/zinkevych)

Či už je to kvôli syndrómu vyhorenia, túžbe po väčšej slobode, lepšom plate alebo honbe za úplne inou kariérou, výrok „končím“ môže mať dlhodobé finančné dôsledky. Podať výpoveď nemusí nutne znamenať prínosnú zmenu vo vašom živote – práve naopak. Tu je to, čo potrebujete vedieť, ak zvažujete skončiť v terajšom zamestnaní.


Hľadáte si novú prácu, alebo len máte chuť na zmenu? Bohatý výber rôznych ponúk nájdete na kariera.zoznam.sk.


 Kedy je vhodný čas?

Uistite sa, že odchádzate zo správnych dôvodov. Urobte si čas na premyslenie vašej motivácie a premyslite si skutočný dôvod, prečo uvažujete o odchode zo zamestnania. Nesledujte len trendy. Ak chcete odísť, pretože hľadáte väčšiu flexibilitu, viac peňazí, zodpovednosť alebo sa chcete naučiť nové zručnosti, teraz je vhodný čas prebrať to so súčasným zamestnávateľom.

„Musíte sa pozrieť na najhorší možný scenár. To, ako bude pracovný trh vyzerať o šesť až deväť mesiacov po tom, čo odídete zo zamestnania, nemusíte vôbec vedieť,“ vyjadrila sa Isabel Barrow, riaditeľka plánovania financií v Edelman Financial Engines.

Nechajte si poradiť

Ak sa chcete vo svojej kariére uberať novým smerom a uvažujete o tom, že sa vrátite do školy, možno by mal váš zamestnávateľ záujem o to, aby vám v tom pomohol, prípadne vám pomohol s financovaním. Oslovenie poradcu alebo sponzora s cieľom prediskutovať možnú zmenu môže tiež pomôcť poskytnúť jasnosť v rozhodnutí. Dôverne sa porozprávajte s ľuďmi, na ktorých sa môžete skutočne spoľahnúť a ktorí k vám budú naozaj úprimní.

Myslite aj na odmeny. Blížime ku koncu roka a s tým môžu byť spojené koncoročné finančné bonusy. Hoci je lákavé urobiť zmenu čo najrýchlejšie, myslite na to ako na súčasť vašej celkovej náhrady a tiež ako na niečo, čo vám môže pomôcť pri odchode zo zamestnania.

Prehodnoťte svoj rozpočet

Skôr než odídete z práce, vytvorte si rozpočet, na ktorom presne uvidíte váš mesačný peňažný prílev a výdavky. Uveďte všetky svoje životné náklady vrátane bývania, dopravy, potravín, daní, účtov a akýchkoľvek dlhov.

Odborníci odporúčajú mať odložené výplaty vopred na 3 – 6 mesiacov, niektorí dokonca až na 12 – 24 mesiacov. „Naozaj potrebujete mať silnú hotovostnú rezervu. Kým budete bez práce, možno bude potrebné vymeniť vašu chladničku, opraviť auto či zaplatiť veľkú čiastku za zubára,“ poznamenala Isabel Barrow.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: cnn.com
Odporúčame