Nový výskum medziľudských vzťahov: Prečo majú staré mamy svoje vnúčatá radšej?

starí rodičia s vnúčatami

Podľa výskumu sú staré mamy emocionálne viac naklonené svojim vnúčatám. (Zdroj: Freepik/freepik)

Väčšina starých rodičov miluje svoje vnúčatá nadovšetko a nedá na nich dopustiť. Ľudia sa pri výchove svojich detí často spoliehajú jeden na druhého. Podľa profesora Jamesa Rillinga z Emory University v Atlante sa potomkom darí lepšie, keď sa do ich života zapájajú aj iní dospelí, napríklad ich staré mamy. Americkí vedci sa preto snažili skúmať emocionálnu odozvu starých rodičov voči ich vnúčatám. Výskum medziľudských vzťahov priniesol zaujímavé závery.

Výchova detí priaznivo ovplyvňuje človeka

Výskumníci zistili, že staré mamy, ktorým ukázali fotky ich biologických vnúčat, mali v mozgu odozvy, ktoré sú dôležité pre emocionálnu empatiu a motiváciu. Štúdia pracovala s päťdesiatimi babičkami, ktoré uviedli, že majú pozitívne vzťahy so svojimi vnúčatami.

Ženy podstúpili funkčnú magnetickú rezonanciu, ktorá meria zmeny prietoku krvi v mozgu, pričom sa im ukazovali rôzne obrázky. Na obrázkoch boli ich vnúčatá, deti a dospelí, ktorých nepoznali a napokon aj jeden z rodičov ich vnúčaťa.

Výskum medziľudských vzťahov je prekvapujúci

„Náš výskum medziľudských vzťahov poukazuje na skutočnosť, že nielen u rodičov dieťaťa, ale aj u členov rodiny, ktorí ho vychovávajú, dochádza k dôležitým zmenám v mozgu,“ povedala Jodi Pawluski, neurovedkyňa a terapeutka. „Výskumy sa v minulosti zameriavali na mozgové funkcie rodičov dieťaťa. Toto je však jeden z našich prvých výskumov toho, ako mozog starej mamy reaguje na jej vnúčatá,“ povedal profesor Rilling.

Sarah B. Hrdy, emeritná profesorka antropológie na Kalifornskej univerzite v Davise sa vyjadrila, že niektoré zistenia sú prekvapujúce. „Staré mamy podľa štúdie vykazovali väčšiu odozvu pri pohľade na svoje vnúčatá ako na ich vlastné deti. Pri pohľade na vnúčatá k nim prejavili silnejšiu emocionálnu empatiu. To by mohlo znamenať, že zatiaľ čo by starí rodičia mali viac rozumieť pocitom svojich dospelých detí, je to práve naopak – viac sú orientovaní práve na svoje vnúčatá.“


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: cnn.com
Odporúčame