Trápi vás vysoký krvný tlak? Poznáme niekoľko účinných spôsobov, ako ho znížiť

Vysoký krvný tlak

Vysoký tlak nebolí, dokáže však skomplikovať život (Zdroj: GettyImages)

S vysokým krvným tlakom sa v určitom veku stretne väčšina z nás. Neraz sa o ňom hovorí aj ako o tichom zabijaku, pretože často nemá žiadne výrazné príznaky. Napriek tomu dokáže veľmi skomplikovať náš život, niekedy až s fatálnymi následkami.

Pri vysvetlení toho, čo spôsobuje zvýšený krvný tlak, si pomôžeme portálom healthline.com. Ten hovorí, že krvný tlak závisí od toho, koľko krvi pumpuje vaše srdce a tiež, aký veľký odpor má prietok krvi v tepnách. Čím užšie sú tepny, tým vyšší je váš krvný tlak. Stav o vašom krvnom tlaku by vám mal podať každý všeobecný lekár. Dobrou správou je, že pri včasnom zistení tejto nepríjemnosti, existuje niekoľko spôsobov, ako si ho znížiť.

Zvýšenie pohybovej aktivity

Prieskum na skupine ľudí s vyšším krvným tlakom, ktoré prebehol ešte v roku 2013 zistil, že ľudia, ktorí pravidelne cvičili, si dokázali znížiť krvný tlak rovnako účinne, ako keby užívali niektoré lieky. Zvýšiť aktivitu možno naozaj mnohými jednoduchými a okamžite realizovateľnými spôsobmi. Stačí, aby ste sa danému pohybu venovali každý deň aspoň po dobu 30 minút. Nenásilné zmeny dosiahnete, ak:

  • vymeníte výťah za schody,
  • pri využívaní MHD vystúpite o zastávku skôr a prejdete sa,
  • zapojíte strečing,
  • auto vymeníte za bicykel,
  • doprajete si aktívny pohyb pri domácich prácach.

Cielený úbytok hmotnosti

Ruka v ruke so zvýšenou aktivitou ide aj úbytok hmotnosti. Vypočítajte si svoje BMI, ktoré vám ukáže, ako ste na tom. K zníženiu hmotnosti vám dopomôže nielen aktívnejší pohyb, ale aj zdravšie stravovanie sa. Do jedálnička by ste mali zaradiť potraviny s vysokým obsahom bielkovín. Nezabúdajte na dostatok pitného režimu, kvalitný spánok a minimalizovanie stresu.

Tmavá čokoláda ako zdravá maškrta

Vzdať sa sladkého nemusíte úplne. Dobrá tmavá čokoláda v zdravom množstve nie je rozhodne na škodu a navyše, preukázateľne znižuje krvný tlak. Pri výbere si dajte záležať na tom, aby obsahovala aspoň 70 % kakaa. Výber je v dnešnej dobe naozaj široký a ceny za kvalitnú čokoládu sú tiež viac ako priaznivé.

Liečivá sila z prírody

Bylinky sú po stáročia používané pri liečbe mnohých ochorení. Pred užívaním konkrétnych sa však radšej poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom, aby nedošlo ku kontraindikácii s vašimi užívanými liekmi. Medzi tie, ktoré fungujú na zníženie krvného tlaku, zaraďujeme napríklad mačací pazúr (Uncaria rhynchophylla ), čínsky hloh (Crataegus pinnatifida), koreň zázvoru a ďalšie.Zdroj: plnielanu.sk, healthline.com
Odporúčame