Historické kroje každého očaria: V múzeu uvidíte mnohé vzácne kúsky a možno vás navnadia na návštevu tradičného podujatia

Navštívte výstavu v Stredoslovenskom múzeu (Zdroj: Wikimedia Commons/Patrik Kunec)

Milovníci folklóru a ľudových odevov si prídu na svoje. Stredoslovenské múzeum (SSM) pre nich v Thurzovom dome pripravilo pozoruhodnú výstavu. Prostredníctvom veľkoformátových fotografií návštevníci spoznajú kultúrne dedičstvo, krásu, jedinečnosť a rôznorodosť slovenských ľudových krojov z rôznych regiónov.

Vernisáž Krása v kroji sa uskutoční 15. augusta o 16.00 h a záujemcovia si ju môžu prísť pozrieť do 27. augusta. TASR o tom informovala manažérka SSM Dana Kurtíková.

Za vznikom výstavy ako aj projektu Slovenský deň kroja stojí Mária Reháková, vydavateľka známeho časopisu. Fotografie vznikli počas viacerých rokov v rámci dokumentovania slovenských zvykov, tradícií a ľudových krojov autenticky priamo v obciach, mestách a regiónoch, kam nás pozvali. Tento rok sme sa rozhodli v rámci Slovenského dňa kroja priniesť do Banskej Bystrice aj putovnú výstavu, ktorá bude sprístupnená v novozrekonštruovaných podzemných priestoroch Thurzovho domu,“ priblížila Reháková.

Na výstava uvidíte prekrásne kroje z miest a obcí, akými sú Považský Chlmec, Bratislava – Vajnory, Banská Bystrica, Myjava, Opatová, Skalica, Očová, Važec, Krivany, Banská Štiavnica, Cífer, Tlmače, Nové Zámky, Kozárovce, Krupina, Štrba, Hrochoť, Terchová, Liptovské Sliače, Liptovská Lužná, Závod, Suchá Hora, Oščadnica a Spišská Stará Ves.

„Naše priestory ožijú tentokrát folklórom a ľudovým oblečením. Je to jeden z najdôležitejších prejavov našich tradičných zvykov a aj v múzeu opatrujeme a prezentujeme mnohé výnimočné ´kúsky´. Oceňujem a obdivujem aktivity Márie Rehákovej, ktorá prišla s ambicióznym nápadom nielen celoslovenskej živej pocty slovenskému kroju, ale aj to, ako túto novú tradíciu udržiava a rozvíja,“ konštatoval riaditeľ SSM Marcel Pecník.

Krátko po ukončení vernisáže sa bude 1. septembra v Banskej Bystrici konať podujatie Slovenský deň kroja. Ak máte radi výstavy a podujatia, ktoré prinášajú pohľad na slovenské tradície, nemali by ste si ich nechať ujsť a prípadne návštevu oboch skombinovať do jedného výletu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Našimi očami: Víkend v Bratislave bol príjemným spestrením týždňa

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame