Zaujímate sa o včelárstvo? Na výstave v botanickej záhrade sa o ňom dozviete ešte viac a odnesiete si aj vlastnoručne vyrobený darček!

včelár

Výstava vás naučí veľa o včelárstve a ešte omnoho viac (Zdroj: Freepik/megafilm)

Výstava s názvom Včelárstvo je poslednou tohtoročnou výstavou v Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. Ako TASR informovala hovorkyňa univerzity Laura Hoľanová, koná sa po viacročnej prestávke.

Návštevníkov čaká prehliadka rôznych včelárskych pomôcok. Spoznajú historické nástroje využívané pri včelárení, ale aj moderné pomôcky a najnovšie druhy úľov. „Najväčším lákadlom najmä pre detských návštevníkov bude špeciálny úľ s presklenou stenou, v ktorom bude možné pozorovať živé včelstvo,“ uviedla.

Okrem toho sa záujemcovia môžu priučiť práci s včelím voskom a vyrobiť s vlastnú sviečku alebo vianočnú ozdobu. Počas výstavy budú k dispozícii členovia Asociácie včelárov Slovenska, ktorí zabezpečia poradenskú činnosť a predaj produktov.

Budúci víkend (12. – 13. 11.) svoju prácu predvedú viacerí výrobcovia včelárskych pomôcok a úľov i predajcovia produktov. Uskutoční sa tiež dielnička pečenia a zdobenia medovníkov. Súčasťou programu budú aj prednášky pre včelárov i laickú verejnosť. Jednu zo zaujímavých tém predstavuje napríklad opis krajinárskych opatrení inšpirovaných prírodou so zameraním na podporu včely medonosnej a iných opeľovačov.

Podľa vedúceho Oddelenia okrasnej a úžitkovej flóry Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Roberta Gregoreka je v čase klimatických zmien, úpadku biodiverzity a vymierania hmyzu nevyhnutné, aby sme si uvedomili hroziace dôsledky aktuálneho vývoja. Pripomína, že je veľmi prospešné zdieľať skúsenosti medzi odborníkmi z rôznych oblastí, pretože ich spoločné úsilie môže prispieť k náprave narušeného životného prostredia.

Výstava v botanickej záhrade na Mánesovej ulici je verejnosti sprístupnená od 4. novembra do 20. novembra v čase od 09.00 do 17.00 h.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame