Vytŕčajúce kosti aj plné tvary: V ktorom období bola ideálom tá vaša postava?

Tri Grácie

wikipedia.org

Dnešným symbolom atraktívnej ženy je vysoká, štíhla a opálená mladá deva, ako vystrihnutá z obálky módneho časopisu. Pre väčšinu ľudí bude atraktívna, pred niekoľkými stáročiami by však o ňu pravdepodobne nikto nezavadil. Z extrému do extrému, aj tak sa vyvíjali predstavy ľudí o ženskej kráse.

Venuša: Prehistorický ideál

Věstonická Venuša

Venuša. Sošku tvaru ženskej postavy, ktorá je žensky zaoblená, určite poznáte. Taký bol ideál krásy kedysi – žena plných tvarov, silná a materská. Veľké prsia, brucho a boky symbolizovali pevné postavenie. Pre starovekého muža to bol znak, že žena je dostatočne silná aby prežila obdobie zimy a porodila mu zdravé deti. Zaujímavé je, že ženy plnších tvarov boli v histórii preferované skôr v ťažších situáciách a v dobách nedostatku. Naopak, štíhle ženy sa do pozornosti dostávali vtedy, keď bolo všetko v poriadku.


Mohlo by vás zujímať: Exotická špiónka Mata Hari: Jej život bol plný sexu a intríg!


Prelom v gotike

S takými plnými tvarmi ako v staroveku sa neskôr nestretávame, avšak aj antické krásky by mali veľký problém byť na dnešných prehliadkových mólach hviezdami. Ich krivky sú stále výrazne oblé, plnšie tvary symbolizovali hlavne plodnosť.

K veľkému zlomu došlo v období gotiky. Za ideál ženy bola považovaná drobná, štíhla, takmer vychrtlá žena. Malé prsia, úzky pás, sčasti podobný trend, aký môžeme sledovať aj dnes. Takáto žena symbolizovala krehkosť a nevinnosť.

Baroko – návrat oblín

Tri Grácie

Barok to všetko zmenil. Plné tvary sa opäť vrátili na scénu. Azda každý pozná známy obraz Tri grácie, od holandského maliara Rubensa. Peter Paul Rubens bol očarený ženami plných tvarov a tie boli ústredným motívom aj jeho ďalších obrazov ako napríklad Venušina toaleta či Únos dcér Leukippových. Pri pohľade na tieto obrazy vás vo svetle súčasných trendov určite napadne jedno zo slovných spojení: obezita, celulitída alebo nadváha. No rovnako udivene by nad populárnymi modelkami dneška krútil hlavou aj majster Rubens.

19. storočie, nový pohľad na ženy

V 19. storočí sa na ženskú krásu bral veľký ohľad. Stále prevládali plnšie tvary, no dobre zabezpečení šľachtici na rozdiel od ostatných uprednostňovali štíhle ženy. Ženská krása sa začala stávať aj obchodom. Prvým krokom bola prvá súťaž krásy, ktorá sa uskutočnila roku 1854 v USA. Phineas Taylor Barnum, známy zabávač a principál cirkusu, usporadúval bizarné súťaže o najkrajšieho papagája, domáceho miláčika či bábätko. Na rad prišli aj ženy. Tak sa začala písať história súťaží krásy.

V Európe si na takúto súťaž museli počkať až do roku 1888. Žiadna veľká šou sa ale nekonala. Finalistky posudzovala odborná porota bez divákov. Tí sa meno víťazky dozvedeli len v novinách a to bolo všetko, čo o súťaži vedeli. Dokonca netušili ani mená ostatných súťažiacich.

Na našom území sa prvá „miss“ konala až v roku 1910. Súťaž bola organizovaná ešte za Rakúsko – Uhorska, vojnové udalosti odložili druhý ročník až o ďalších 8 rokov neskôr. Zaujímavosťou je, že súťažiace si svoje šaty museli aj samy ušiť.


Mohlo by vás zujímať: Objavte kus slovenskej histórie: Poštová cesta Magna Via priblíži krásu našej krajiny


Hektické 20. storočie

Za jedno storočie si prešla ženská krása snáď viacerými zmenami, ako doposiaľ za celú existenciu sveta. Kým na začiatku 20. storočia boli „in“ plnoštíhle ženy, už o 20 rokov neskôr bolo všetko inak. Po prvej svetovej vojne sa obľube tešili štíhle ženy. Nezriedka boli ich miery totožné s mierami dnešných víťaziek miss: 90-60-90. Na trend znižovania hmotnosti poukazuje aj zaujímavá štúdia francúzskeho sociológa Georgesa Vigarella. Kým mala mať v roku 1929 Francúzka merajúca 160 cm rovných 60 kg, o 10 rokov neskôr to bolo pri rovnakej výške o takmer 10 kg menej. Konkrétne 51,5 kg.

S krízou prišli obliny, s bezstarostnosťou chudosť

Marilyn Monroe

Zmena však prišla pomerne rýchlo. Hlavne v období hospodárskej krízy a druhej svetovej vojny sa obľube tešili skôr plnšie ženy. Stále štíhle, ale oblejšie. Ako by Slovák povedal: krv a mlieko. Ukážkovú postavu mala Marilyn Monroe. Plné prsia, štíhly pás a oblé boky, boli v minulosti a u mnohých aj dnes neodolateľnou kombináciou.


Mohlo by vás zujímať: Štyri vynálezy, ktoré objavili náhodou: Používate ich aj dnes


A dostávame sa k poslednej premene ideálu ženskej krásy, ktorá pretrváva doteraz. 60-te roky priniesli známu trojicu: sex – drogy – rock and roll. A minisukne. A Twiggy. Prvú ultraštíhlu modelku, ktorej sa od vtedy chcú všetky podobať. Jej miery boli 79-56-81. Naozaj ukážková štíhla línia, ako šitá pre sny módnych návrhárov. Podobná móda prevláda dodnes, je však otázne, či je obľúbená aj u ľudí, alebo len u návrhárov.

Krása sa nedá definovať žiadnou definíciou. Ani spoločnosť v tomto nedokáže zmeniť názor jednotlivca. Každému sa páči čosi iné a to je na tom krásne. Aj keď možno nemáte postavu ako modelka z titulky prestížneho magazínu, zaručene tu je niekto, pre koho ste stelesnením ideálu ženskej krásy všetkých čias.


Ktorý typ ženskej postavy sa najviac pozdáva vám? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: wikipedia.org, sxc.hu, wikipedia.org, David
Odporúčame