Pomocník do každej záhrady: Ako si vyrobiť kompostér a čo v ňom môžete skompostovať?

Základom je si ujasniť, čo chcete kompostovať (Zdroj: Freepik/barmaleeva)

Kompostér je základnou potrebou každej dobre vybavenej záhrady. Takmer všetok odpad môžete premeniť na kompost, stačí vám k tomu len dobrý domáci kompostér. Čo sa dá skompostovať či ako a v akom ročnom období si takúto kúzelnú nádobu vytvoriť, sa dozviete v článku!

Ako si vyrobiť kompost doma?

Základom je si ujasniť, čo chcete kompostovať. Ďalším kritériom je aj veľkosť vašej záhrady. Nezabudnite však na to, že minimálny objem kompostéra by mal byť okolo 1 metra kubického. Ak máte ujasnené okolnosti, pustite sa do výroby.

Najjednoduchší spôsob ako si vyrobiť kompostér je stĺcť alebo privŕtať dokopy palety. Vytvoríte z nich debnu bez pokrievky. Do pripravenej konštrukcie nasypte záhradný odpad a začnite kompostovať. Pokiaľ vám nebude kompostér stačiť, môžete k nemu jednoducho pribiť zboku ďalšie palety a jeho objem tým zväčšiť. Ideálne je, ak pre tento svoj výtvor nájdete miesto pod stromom v tieni.

(Zdroj: Freepik/freepik)

Kedy a čo kompostovať?

Všeobecne sa odporúča kompostovať v teplých mesiacoch. Vtedy je priam ideálne prostredie pre aeróbne mikroorganizmy (huby, baktérie), ktoré sa podieľajú na rozklade organického odpadu. Kompostér je teda ideálne postaviť na jar, kedy sa proces prirodzene začne. Naopak v zime sa zastaví, no nemusíte mať obavy – s úderom jari sa zasa sám obnoví…

Kompostujte iba rastlinný odpad, teda zmes organického odpadu, ako sú sú napríklad šupky od banánu, šupky z jabĺk, ale aj ostatného ovocia a zeleniny, pokosená tráva a ďalšie. Vyhnite sa zvyškom mäsa, kostí, mliečnych výrobkov a ďalších – tie môžu obsahovať škodlivé baktérie.

(Zdroj: Freepik/freepik)

Starostlivosť o kompost a využitie produktu

Pokiaľ budete svoj kompostér pravidelne udržiavať, proces kompostovania sa môže zrýchliť – to znamená, že budete kompost pravidelne prehadzovať, aby sa vetral.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Vráťte farbu prírodnému ratanovému nábytku! Stačí len jedna vec a bude ako nový

Hotový kompost poznáte podľa toho, že vyzerá ako tmavá pôda. Takto dozretý kompost môžete používať na skvalitnenie pôdy pre vaše rastliny, zeleninu a ďalšie, ktorým tak dodá množstvo dôležitých živín, ktoré pre svoj rast potrebujú.

 

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame