Rastlina mesiaca: Astra rozžiari vašu záhradu aj počas sychravých dní, takto sa o ňu starajte

Rastlina mesiaca astra

Astry v záhrade najviac vyniknú v skupinách (Zdroj: GettyImages)

Jeseň nemusí ešte nutne znamenať veľké záhradkárske finále, práve naopak. Aj počas tohto ročného obdobia môže vaša záhrada hýriť farbami a môžu v nej kvitnúť rôzne pestrofarebné kvietky. Stačí si iba správne vybrať. Jednou z najčastejších rastlín, s ktorou sa môžete stretnúť počas jesene je astra. Aký je jej pôvod a ako sa o ňu správne starať?

Pôvod rastliny

Zatiaľ čo mnohé rastliny majú exotický pôvod v rôznych vzdialených kontinentoch, astra vás zrejme prekvapí. Pochádza z Álp. Aj preto sa môžete v odborných publikáciách stretnúť s pomenovaním Astra alpínska, latinsky Aster alpinus. Vedeli ste, že doslovný preklad astry je hviezda?

Fialová, biela, ružová… Akú farbu si vyberiete? (Zdroj: Unsplash.com/rosario janza)

Nájsť astru vo voľnej prírode je veľmi vzácne. Zrejme i preto je v Českej republike považovaná za chránenú rastlinu. Na Slovensku môžeme nájsť vo voľnej prírode rôzne poddruhy. Poznáme Astru nízku, Astru srdcovitú, Astru novoanglickú, Astru vresovcovitú a ďalšie zaujímavé druhy.

Do akej výšky dorastá?

Práve jej poddruhy sú k dispozícii aj v záhradkárstvách. Najčastejšie sa predávajú už vysadené. Dorásť však môže až do 150 centimetrov. Samozrejme, záleží od druhu. K dispozícii sú aj nižšie astry s výškou približne 20 až 30 centimetrov, ktoré sa hodia do skaliek, ale aj tie vyššie, ktoré vytvoria krásne záhony. Pri astre platí, že čím je staršia, tým krajšia. Ide totiž o trvalku, ktorá pri dobrej starostlivosti prežije mnoho rokov.

Kvitne od leta až po prvé mrazy. Nájsť ju môžeme v mnohých farebných prevedeniach, najčastejšie sa však stretávame s fialovými odtieňmi, ružovými a aj s bielou.

Astra predĺži pocit kvitnúceho leta (Zdroj: unsplash.com/Markus Spiske)

Starostlivosť o astru zvládne každý

Aj keď ju opisujeme ako rastlinu, ktorá rozžiari jesennú záhradu, pravda tiež je, že pre jej výsadbu do zeme zvoľte skôr jarné mesiace, aby sa stihol kvet aklimatizovať. Pred samotnou výsadbou vám odporúčame pridať do zeme kvalitný a preosiaty kompost. Ak sa chcete z astry tešiť už túto jeseň, môžete sa o to stále pokúsiť. Dôležité je ale urobiť tak čím skôr, aby prežila zimu. Aj preto vám odporúčame počas chladných dní prihrnúť k nej listy, aby neumrzla. Staršie rastliny vedia zniesť aj veľmi tuhé zimy a mínusové teploty.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Mulčovacia kôra ako súčasť záhradky: Čo vedieť pred procesom mulčovania?

Astrám sa darí najmä v záhonoch, vysádzajte ich preto viaceré vedľa seba. Nevadí im ani spoločnosť iných rastlín, ako je napríklad rozchodník, tulipán alebo čistec. Dôležité pre nich ale je to, aby mali dostatok vyhradeného miesta, keďže sa radi rozrastajú.

Astra je vhodnou rastlinou aj pre začiatočníkov (Zdroj: Unsplash.com/alek6xi86)

Umiestnite ich tiež na miesto, kde je dostatok svetla. Ich pôda by mala byť vlhká, nie však premočená. Pozor však, aby ste rastlinky polievali priamo ku koreňom. Voda sa rastline nesmie dostať na listy, pretože rastlina je háklivá na hubovité ochorenia. Astry polievajte vždy v skoré ráno, nikdy nie počas dňa.

Pestujete v záhrade astry?

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame