Mulčovacia kôra ako súčasť záhradky: Čo vedieť pred procesom mulčovania?

Rastlinám sa bude vďaka kôre dariť (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

Máte záhradku, do ktorej chcete dať kamienky alebo mulčovaciu kôru? Mnohí záhradkári siahajú po tejto alternatíve z jednoduchého dôvodu – menej buriny, ľahšia údržba. Viete ale o ostatných výhodách mulčovacej kôry? A ako správne nachystať záhon pred úpravou? Toto všetko vám zodpovieme, spolu s návodom na správne použitie.

Prečo použiť mulčovaciu kôru?

Mulčovacia kôra je skvelým pomocníkom pri zabraňovaní rastu buriny. Je však dôležité mať na pamäti, že pre správne fungovanie mulčovacej kôry je nutné vytvoriť na záhone aspoň 5 centimetrovú súvislú vrstvu.

Jej ďalším prínosom je aj to, že zaisťuje rastlinám dostatok vlhkosti – zadržiava ju v pôde. Rastlinám sa bude vďaka kôre dariť. Znížia sa vám výdavky za vodu, pretože nebudete musieť záhony tak často zalievať.

Ku ktorým rastlinám áno?

Treba dávať pozor, pretože mulčovacia kôra nie je vhodná pre každý typ rastliny. Ideálne je ňou doplniť rastliny, ktoré majú radi vlhkosť a kyslé prostredie. Sú to napríklad hortenzie či rododendrony. Rastlinám, ktoré preferujú suchú pôdu, by ste mohli ublížiť.

Obozretní buďte aj v prípade, že kôru aplikujete k rastlinám, ktoré majú plytké korene. Svoju nespokojnosť vám preukážu škvrnami či žltnutím listov.

Pri výbere vhodnej kôry sa držte zásady, že jemná kôra je vhodná pre malé a stredné rastliny, pričom po hrubšie nasekanej kôre by ste mali siahnuť v prípade drevín.

Nevýhody mulčovacej kôry

Niekedy sa môže stať, že sa pri prudkých dažďoch časť záhona odplaví a s ním aj mulčovaciu zmes. K rovnakému problému môže dôjsť aj na záhonoch, ktoré sa nachádzajú v kopci. Kôru musíte pravidelne prisypávať.

Pred nákupom sa zamyslite nad tým, či vám nevadí typická nevábna aróma navlhnutej kôry. Bude sa totiž vašou záhradou rozliehať po každom daždi. A naopak, pri nadmernom suchu sa bude kôra lámať a bude prašná.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pripravte si netradičné paradajkové chutney: Spracujete prebytočnú úrodu, ešte si aj skvele pochutíte!

Nemusí byť len nudná!

Farbená štiepka a jej použitie sa nijako zvlášť nelíši od použitia mulčovacej kôry. Farbená štiepka má väčšie dekoratívne využitie oproti mulčovacej kôre a nemusíte sa báť chémie, pretože je farbená ekologickými farbami. Vybrať si môžete z ponuky oranžovú, žltú, hnedú a červenú.

Sledujte nás aj na Instagrame

 

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame