Konečne hladká pokožka! Laserová epilácia sľubuje trvalé odstránenie chĺpkov, s týmto však ráta málokto

ženské nohy a epilácia laserom

Na trvalé odstránenie ochlpenia je pri epilácii laserom potrebná séria niekoľkých ošetrení (Zdroj: Freepik/prostooleh)

S príchodom teplejších a slnečnejších dní sa mnohým z nás natíska otázka, ako si hladkú pokožku na nohách či v podpazuší udržať čo najdlhšie. Zatiaľ čo najjednoduchšiu a najdostupnejšiu metódu, ako sa neželaného ochlpenia zbaviť, ponúka žiletka a klasické holenie, existujú aj iné, efektívnejšie metódy. Za tú najúčinnejšiu sa považuje epilácia laserom, ktorá sľubuje výrazné zníženie rastu chĺpkov.

Môže to znieť neuveriteľne, ale ľudské telo je takmer kompletne pokryté nejakou formou ochlpenia. Ak sa v lete chcete pochváliť hodvábne hladkou pokožkou a hľadáte trvalejšie riešenie, možno budete chcieť zvážiť možnosti laserovej epilácie. Po absolvovaní série ošetrení budú iné metódy odstraňovania chĺpkov pravdepodobne zbytočné a údržba môže byť len minimálna. Aké výhody a riziká táto procedúra prináša?

V článku sa dočítate:

Na akom princípe funguje epilácia laserom?

Pri odstraňovaní nežiaducich chĺpkov, nachádzajúcich sa na rôznych častiach tela, využíva epilácia laserom silne koncentrovaný lúč svetla. Ten sa cez kožu absorbuje až k vlasovej cibuľke, kde reaguje s farebným pigmentom – melanínom. Svetelná energia sa pri tomto procese premieňa na teplo, čím poškodzuje vlasové folikuly a obmedzuje alebo brzdí ich schopnosť opätovne produkovať nové chĺpky.

Vo svete krásy sa táto metóda stala veľmi populárnou aj vďaka mnohým priaznivým výsledkom. Výhodou je, že celý proces laserovej epilácie sa deje bez porušenia pokožky, cez ktorú lúč svetla prechádza.

Hoci epilácia laserom rast chĺpkov účinne odďaľuje na dlhé obdobie, k trvalému odstráneniu chĺpkov hneď nevedie. Na začiatku odstraňovania ochlpenia býva zvyčajne potrebné absolvovať sériu niekoľkých ošetrení laserom. Je možné, že aj neskôr bude potrebné absolvovať ešte niekoľko udržiavacích ošetrení.

Účinnosť epilácie závisí od mnohých faktorov, vrátane farby a hrúbky chĺpkov, typu pokožky a aj typu použitého laseru. Všeobecne sa táto procedúra považuje za najúčinnejšiu pre ľudí, ktorí majú svetlú pokožku a tmavé chĺpky. Napriek tomu, úspešne ju možno využívať na všetky typy pokožky. Ak je vykonávaná kvalifikovaným odborníkom, považuje sa za celkom bezpečný postup.

Väčšina ľudí tiež nepočíta s tým, že chĺpky ošetrené laserom sa nesmú vytrhávať a v prvých dňoch dokonca ani holiť, pretože môže dôjsť k podráždeniu pokožky. Ideálne by ste ich mali nechať samovoľne vypadnúť s lôžka, čo však môže trvať od niekoľkých dní, až po dva týždne. Ak sa teda rozhodnete podstúpiť túto procedúru napríklad v oblasti tváre a ste žena, počítajte s tým, že pár dní pre vás možno nebude príjemné chodiť do spoločnosti.

Typy laserov využívaných na epiláciu

Existuje niekoľko typov laserov, ktoré sa na odstránenie ochlpenia zvyčajne využívajú. Každý typ má svoje výhody i nevýhody, podľa ktorých môže byť vhodnejší podľa individuálnych potrieb pokožky či chĺpkov. K tým najčastejšie využívaným patria:

  • Diodový laser – využitím je pomerne efektívny pre rôzne typy pokožky aj chĺpkov, aj preto patrí k najbežnejšiemu typy laseru používaného na epiláciu. Jeho výhodou je, že ho možno považovať za rýchlejší a pohodlnejší ako niektoré iné typy laserov. Zoskupenie diód vytvára laserový lúč s vlnovou dĺžkou 800 – 810 nm. Táto vlnová dĺžka preniká hlbšie do vlasového folikulu. Využitím je populárny aj medzi mužmi pre odstránenie ochlpenia na hrudi alebo chrbte.
  • Alexandritový laser – je tiež veľmi efektívny a rovnako sa považuje za vhodný pre väčšinu typov pokožky. Funguje na princípe rýchlejšie sa opakujúcich frekvencií, čo umožňuje svižnejšie ošetrenie aj väčších oblastí tela. Keďže pracuje na kratšej vlnovej dĺžke 755 nm, ideálny je takisto na zacielenie na melanín vo folikuloch pri svetlom až olivovom odtieni pokožky.
  • Neodýmový laser – aj tento typ je pomerne univerzálne využiteľný, nakoľko je vhodný pre všetky typy pokožky aj chĺpkov. Pracuje pri vlnovej dĺžke 1064 nm. Predstavuje ideálnu voľbu ošetrenia najmä pre snedú až tmavú alebo opálenú pokožku. Zvykne sa využívať aj na väčšie oblasti tela. Okrem odstránenia ochlpenia je vhodný aj na liečbu rôznych kožných problémov. Dokáže si poradiť napríklad s cievnymi či pigmentovými léziami, omladením pokožky alebo odstránením tetovania.
  • Rubínový laser – tento typ laseru bol prvým používaným na epiláciu. Žiarenie vyžaruje v rozsahu viditeľného červeného svetla. V porovnaní s inými typmi sa dnes používa už menej často, pretože pre rôzne typy pokožky a chĺpkov nie je taký efektívny.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
10 prirodzených spôsobov, ako zvýšiť chuť na sex: Deviatka je tutovka!
žena pri vode oblečená v plavkách a s hladkou pokožkou
Najmä v plavkách si leto radi užívame s dokonale upravenou pokožkou (Zdroj: Pexels/Roman Odintsov)

Výhody laserovej epilácie

Pre väčšinu ľudí je epilácia laserom zvyčajne bezpečná a účinná. Jej výhodou je, že výsledok odstraňovaných chĺpkov je trvanlivejší a vydrží dlhšie ako pri holení, voskovaní, či vytrhávaní.

Niektorí ľudia uprednostňujú laserovú epiláciu pred elektrolýzou, ktorá na ničenie vlasových folikulov využíva elektrický prúd. Laserová epilácia v porovnaní s elektrolýzou vyžaduje menej ošetrení, je menej bolestivá a znižuje aj riziko zarastania chĺpkov. Po dokončení série ošetrení budú ďalšie metódy odstraňovania ochlpenia pravdepodobne zbytočné a ďalšia údržba môže byť už iba minimálna.

Bonusom môže byť aj návratnosť vstupných nákladov. Investície nevyhnutné na absolvovanie série ošetrení sa môžu zdať ako nevýhodné a odrádzajúce. Ak by ste ale vyčíslili všetky náklady na žiletky, krémy, balzamy či peny na holenie alebo iné metódy, ktoré zvyčajne uprednostňujete, vrátane času, ktorý pri tom strávite, epilácia laserom v konečnom dôsledku ani nemusí vychádzať ako tá drahšia metóda. Takéto odstránenie chĺpkov vám z rôznych dôvodov môže poskytnúť nemálo výhod.

  1. Dlhodobé riešenie – keďže s laserovou epiláciou možno dosiahnuť trvalé výsledky, s nechceným ochlpením sa budete môcť definitívne rozlúčiť. Akonáhle sú vlasové folikuly laserom zničené, nové už nerastú.
  2. Minimálna potreba údržby – kto hľadá trvalé odstránenie chĺpkov, pri laseri si príde na svoje. Odporúčajú sa síce každoročné úpravy, ale v porovnaní s časom, ktorý by ste strávili napríklad holením, je to takmer bezpredmetné.
  3. Minimálne vedľajšie účinky – s pokrokom pri laserových ošetreniach sa znížila aj závažnosť či počet možných vedľajších účinkov, čím sa ošetrenia stali aj menej bolestivé a ešte účinnejšie. Najčastejším vedľajším účinkom býva folikulárny edém, čiže začervenanie folikulu, ktoré trvá približne 24 – 48 hodín.
  4. Rýchle riešenie – laserové odstránenie chĺpkov nezaberá priveľa času. Menšie oblasti tela (horná pera, podpazušie, oblasť bikín) môžu podľa typu laseru zabrať zvyčajne len 15 minút. Aj pri väčších plochách na tele je to časovo len malý zlomok dňa, ktorý vám laserovanie z vášho času ukradne.
  5. Už žiadne zarastajúce chĺpky – táto forma epilácie odstraňuje aj problém so zarastajúcimi chĺpkami, typický pre iné metódy zbavovania sa nechceného ochlpenia. Minimalizuje sa tak aj riziko zápalu, bolestivých hrbolčekov či svrbenia.
  6. Menšia bolestivosť – v porovnaní s inými metódami, laserové odstránenie chĺpkov opäť vedie. Je to menej bolestivá možnosť ako napríklad voskovanie, či epilovanie pinzetou.
  7. Nižšie riziko poranenia – vďaka inováciám v technológii laserového odstraňovania chĺpkov si aj ľudia so snedou až tmavou pokožkou môžu užívať rovnakú úroveň bezpečnosti ako ľudia so svetlejšou pleťou. Zároveň sa môžete spoľahnúť, že vás už nemusí zaskočiť ani žiadne porezenie žiletkou, ktoré by mohlo viesť k nevzhľadným jazvám.
  8. Presnosť laserového ošetrenia – najmä v prípade odstraňovania chĺpkov v určitej špecifickej alebo malej oblasti tela je presnosť laseru ideálnou metódou.
  9. Podporuje krásnu pleť – okrem redukcie nechceného ochlpenia, laserové ošetrenie môže znížiť napríklad aj závažnosť akné alebo iných dermatologických problémov. Pomáha tiež zabrániť vzniku tmavých škvŕn, ktoré môžu vznikať sekundárne pri podráždení pokožky a dokáže tiež zlepšiť tón a textúru pleti.
  10. Poskytuje pohodlie – laserové odstránenie chĺpkov vie svojou trvácnosťou ušetriť nemálo z času, ktorý by ste inak strávili zbavovaním sa ochlpenia inou metódou.

Riziká laserovej epilácie

Napriek predpokladom i očakávaniam priaznivého výsledku, laserové odstraňovanie chĺpkov môže so sebou prinášať aj isté možné riziká. Ak je vykonávaná neodborne, dokáže byť aj nebezpečná.

V prípade, že epiláciu vykonáva certifikovaný skúsený odborník s potrebnými znalosťami v používaní laserov, ako aj vedomosťami o pokožke, riziko možných vedľajších účinkov je nízke. Vyskytnúť sa môžu od minimálneho začervenania a opuchu až po zriedkavejšie komplikácie, ako napríklad herpes simplex, pľuzgiere alebo zjazvenie. Ešte predtým, ako sa pre epiláciu laserom rozhodnete, vždy je dôležité zvážiť všetky faktory pre a proti.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Únik moču priznávajú aj svetové hviezdy: Vedeli ste, že mechúr dokážete trénovať proti nehodám?

Ak sú chĺpky priveľmi svetlé alebo priveľmi blond, laser ich nemusí dobre rozpoznať a možná je aj menej výrazná alebo žiadna redukcia chĺpkov. „Vlasy musia byť tmavé na svetlom pozadí, aby laser prednostne ošetril pigmentované chĺpky,“ vysvetľuje Dr. Evans v magazíne Forbes. Nižšiu účinnosť môže zaznamenať napríklad aj osoba, ktorá sa lieči na hormonálnu nerovnováhu. V takom prípade, ako aj pri opakovanom raste chĺpkov, bude potrebné absolvovať viac ošetrení alebo tzv. udržiavacích sedení v porovnaní s ostatnými.

V závislosti od typu pokožky, farby chĺpkov, plánovaného počtu ošetrení laserom sa líši aj riziko vedľajších účinkov epilácie. Dodržiavanie starostlivosti pred a po liečbe je dôležitou prevenciou ich vzniku. Pre možnosť vážneho poranenia oka sa laserové odstraňovanie chĺpkov menej často odporúča realizovať na očné viečka, obočie alebo okolité oblasti.

Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patria:

  • podráždenie pokožky – po epilácii laserom sa môže vyskytnúť dočasné nepohodlie, začervenanie alebo opuch. Dobrou správou je, že príznaky tohto charakteru zvyčajne vymiznú do niekoľkých hodín.
  • zmeny pigmentu – odstraňovanie chĺpkov laserom môže postihnutú pokožku stmaviť (hyperpigmentácia) alebo zosvetliť (hypopigmentácia), pričom zmeny môžu byť dočasné alebo aj trvalé. Riziko zosvetlenia pokožky postihuje najmä tých, ktorí sa pred alebo po ošetrení nevyhýbajú slnečnému žiareniu, prípadne tiež tých, ktorí majú prirodzene tmavšiu pokožku.

Medzi zriedkavejšie vedľajšie účinky patrí:

  • vznik pľuzgierov, chrást, jaziev alebo iných zmien v štruktúre pokožky
  • šedivenie ošetrovaných chĺpkov alebo ich nadmerný rast okolo ošetrovaných oblastí, najmä na tmavšej pokožke

Akú formu odstraňovania neželaného ochlpenia uprednostňujete vy?

Depilácia alebo epilácia – aký je v nich rozdiel?

Zásadný rozdiel medzi depiláciou a epiláciou spočíva v spôsobe, akým sa ochlpenie odstraňuje a čo je pri ktorom procese odstránené. Každá z týchto metód má svoje výhody aj nevýhody. Výber vhodnej procedúry zvyčajne predurčujú rôzne faktory, akými sú individuálne preferencie alebo miera citlivosti pokožky.

  1. Depilácia – pri tomto procese sa odstraňuje iba tá časť chĺpka, ktorá je vyrastená nad povrchom pokožky. Znamená to tiež, že depiláciou sa síce neželané ochlpenie odstráni alebo skôr skráti, ale vlasové folikuly zostávajú nedotknuté a ďalej pokračujú vo svojom prirodzenom raste. Typickými depilačnými metódami sú rôzne depilačné krémy, voskovanie alebo holenie.
  2. Epilácia – na rozdiel od depilácie, epilovaním sa odstraňuje celý chĺpok, vrátane jeho korienka alebo folikulu. Zvyčajne to vedie k dlhšiemu obdobiu bez chĺpkov a k tomu, že chĺpky začnú rásť neskôr alebo sú odstránené natrvalo. Epilácia sa najčastejšie vykonáva pomocou epilačných prístrojov „epilátorov“, epilačných krémov alebo prostredníctvom elektrolýzy a laseru.

Ďalšie formy odstraňovania ochlpenia

Medzi depilačné metódy patrí napríklad:

1. Holenie – metóda depilácie, ktorá zahŕňa použitie žiletky alebo elektrického holiaceho strojčeka. Využiteľné je na ktorejkoľvek časti tela. Chĺpky odstraňuje skrátením na povrchu pokožky, pričom výsledky dlho nevydržia. Opakované udržiavacie holenie je potrebné vykonávať každých pár dní. Hoci je to bezbolestná metóda, nesie so sebou aj riziko rezných rán, podráždenia kože či zarastené chĺpky.

2. Depilačné krémy, peny a mlieka – depilátory, ktoré sa aplikujú priamo na tú oblasť kože, ktorú chceme zbaviť ochlpenia. Tieto prípravky fungujú tak, že chĺpky rozpúšťajú a po uplynutí odporúčaného času sa z pokožky jednoducho opláchnu. Použitie je bezbolestné, no individuálne môže na pokožku pôsobiť dráždivo. V porovnaní s holením sú výsledky o niečo trvanlivejšie.

3. Vosk a cukrová pasta – ich použitie je podobné, oba typy sa natierajú na pokožku. Najzásadnejší rozdiel spočíva v spôsobe vytrhávania chĺpkov. Pri voskovaní sa chĺpky trhajú v smere ich prirodzeného rastu, čím sa minimalizuje riziko zarastania chĺpkov, bežné pri voskovom depilovaní.

Aj v ďalších porovnaniach, cukrová pasta využitie voskovania prevyšuje. K jej výhodám patrí napríklad aj eliminácia možnosti popálenia, keďže sa zohrieva iba na teplotu tela. Keďže cukrová pasta odstraňuje iba odumreté kožné bunky, je možné ju používať na tom istom mieste aj opakovane bez rizika poškodenia vrchnej časti pokožky.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Slivková šťava je hotový výživový elixír: Ak však máte tieto diagnózy, buďte opatrní
depilovanie chĺpkov na nohách pomocou cukrovej pasty
Depilácia cukrovou pastou je menej bolestivá ako vosk (Zdroj: Freepik/prostooleh)

Medzi epilačné metódy sa zaraďuje napríklad:

1. Fotoepilácia IPL – na odstránenie chĺpkov je potrebný prístroj pracujúci pomocou intenzívneho pulzného svetla (z angličtiny IPL = Intense pulsed light). Metóda sa považuje za bezbolestnú a pokožku udržuje hladkú aj niekoľko mesiacov. IPL epilátor vysiela jemné impulzy svetla pod povrch pokožky, kde podobne ako laser, zasahuje melanín vo vlasovom folikule.

Svetelné impulzy vyrábajú teplo, ktoré zahrieva vlasové cibuľky, čím ich zničí a chĺpky následne samovoľne vypadávajú. Aby pokožka zostávala hladká, dôležité je vykonávať opakované ošetrenie. To zabráni nechceným chĺpkom dosiahnuť povrch pokožky a pomáha prerušiť cyklus dorastania chĺpkov.

2. Epilácia elektrickou ihlou – ďalšia z metód trvalého odstránenia neželaných chĺpkov. Lekárske elektrolýzne prístroje ničia rastový základ chĺpku. Po zavedení veľmi tenkej ihly do vlasového folikulu sa chĺpky zničia vďaka tepelnej reakcii, ktorá vzniká po zavedení elektrického prúdu cez elektródu alebo sondu priamo do folikulu.

Metóda je presná, nakoľko elektrické ihly sú veľmi tenké. Z dôvodu vysokej presnosti sa procedúra odporúča najmä pri odstraňovaní chĺpkov z menších oblastí. Môže ísť napríklad o zarastajúce obočie, chĺpky v nose, v ušiach alebo na brade.

3. Mechanický pinzetový epilátor – tie najmodernejšie sú dnes už k pokožke výrazne šetrnejšie. Citeľne sa tiež znížila bolestivosť pri epilovaní chĺpkov pomocou týchto prístrojov. Pinzetové epilátory pracujú pomocou niekoľkých doštičiek s pinzetami, ktoré chĺpky zachytávajú a vytrhávajú ich aj s korienkami.

Najčastejšie otázky týkajúce sa epilácie laserom

1. Kedy je najlepší čas na laserovú epiláciu?

Takmer pre každého predstavuje laserová epilácia dobrú voľbu. Bez rozdielu pohlavia, veku, odtieňov pokožky či ochlpenia. Ak sa pre laserovú metódu rozhodnete, dôležité je byť hormonálne stabilizovaný. Platí to najmä v prípade žien, ktorým sa s laserovou epiláciou neodporúča začínať napríklad počas tehotenstva, dojčenia, puberty alebo menopauzy.

Najlepší čas na začatie epilovania laserom je ešte pred letom alebo počas obdobia, kedy sa neplánujete aktívne opaľovať. Mali by ste sa pravidelne vyhýbať slnku. Celá séria ošetrení môže trvať aj niekoľko mesiacov.

2. V akých prípadoch môže byť epilácia laserom kontraindikovaná?

Možnými kontraindikáciami, pri ktorých nie je laserová epilácia odporúčaná je napríklad obdobie tehotenstva, poruchy zrážanlivosti krvi, rôzne pigmentové nerovnosti, prítomnosť alergie na svetlo. Epilácia sa neodporúča ani v prípade ochorení ako epilepsia, dermatitída, psoriáza, ako ani v prípade zavedeného kardiostimulátora alebo výskytu srdcových arytmií.

3. Kedy uvidím výsledky po epilácii laserom?

Prvé výsledky je možné pozorovať pravdepodobne už hneď po ošetrení. Môžu pritom byť individuálne rozdielne. Na výsledný efekt vplýva farba a hrúbka chĺpkov, farebný odtieň pokožky, typ ošetrovanej oblasti, ako aj druh použitého lasera. Už po prvom ošetrení môžete očakávať približne 10 % až 25 % redukciu chĺpkov v epilovanej oblasti.

Väčšina ľudí potrebuje na odstránenie chĺpkov približne 2 až 6 laserových ošetrení. Po epilácii zvyčajne na ošetrovanej pokožke nie sú viditeľné žiadne chĺpky niekoľko mesiacov či dokonca rokov. Ak aj chĺpky dorastajú, býva ich menej a majú tiež tendenciu byť jemnejšie a svetlejšie.

4. Čo mám robiť po laserovej epilácii?

Aby sa predišlo možným vedľajším účinkom, nevyhnutné je pokožku chrániť pred slnkom. Po laserovom odstránení chĺpkov by ste preto mali zabrániť priamemu pôsobeniu slnečných lúčov na ošetrovanú oblasť pokožky. Nie je vhodné používať ani solárium a iné umelé opaľovacie prístroje. Ak sa vám po epilačnom ošetrení vyskytne začervenanie alebo opuch, ktoré môžu pripomínať mierne spálenie od slnka, nepohodlie dokáže znížiť studený obklad.

Ak chcete urýchliť vypadávanie chĺpkov zasiahnutých laserom, po zhruba piatich dňoch môžete ošetrené miesto pravidelne premasírovať, napríklad prírodnou špongiou, tzv. lufou. Agresívnym peelingom sa však vyhnite.

5. Ako dlho vydrží hladký efekt po epilácii?

Hladká pokožka bez ochlpenia zostáva vo väčšine prípadov aj niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov. Keď aj niektoré chĺpky znova dorastú, budú pravdepodobne menej nápadné. Aby bola želaná oblasť tela dokonale hebká, môže byť potrebné absolvovať udržiavacie laserové ošetrenie.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, Mayoclinic.org, My.Clevelandclinic.org, Hairless.sk, Forbes.com, AAD.org
Odporúčame