Milujete vianočné príbehy? Vďaka týmto knihám si vychutnáte čaro zimnej romantiky aj slávnostnú atmosféru sviatkov!

Vianočné príbehy

Zasnežené krajiny, útulná pohoda a romantika vianočných príbehov vás dokonale sviatočne naladia (Zdroj: Freepik/pvproductions)

Romantické vianočné príbehy sú dokonalou formou úniku aj vďaka sympatickým knižným hrdinom, ktorí čitateľa prenesú do najútulnejších kútov sveta s čarovne zasneženou krajinou. V našom výbere nechýbajú príbehy plné lásky, túžby, hľadania, druhých šancí aj bývalých plameňov, ktorých iskry prekvapivo znovu vzbĺknu a ak sa k tomu pridá snehová metelica za oknami, dokonalá kombinácia vianočne ladenej romance je na svete.

V článku nájdete knižné tipy na:

Pripravili sme výber 10 najlepších vianočných príbehov, ktoré vyšli v roku 2023. Uvarte si obľúbený nápoj, zabaľte sa do hrejivej deky a nechajte sa unášať sviatočnou romantikou. Nezabudli sme ani na najmenších čitateľov, preto vo výbere nájdete aj vianočne ladené príbehy pre detičky. Skôr než pôjdu spať, môžete si spolu prečítať niektorú z 5 detských kníh, ktoré nájdete v našom výbere.

Romantické príbehy s kúzlom Vianoc

Želám si Vianoce každý deň

 • Autor: Milly Johnson

Ak potrebujete niečo, čo by vás na výnimočnú atmosféru Vianoc naozaj naladilo, táto kniha to dokáže. Príbeh o šiestich ľuďoch „cudzincoch“, ktorých životy sa vďaka kúzlu vianočného obdobia a nečakane veľkému množstvu snehu spoja, je knižnou lahôdkou, od ktorej sa nebudete vedieť len tak ľahko odtrhnúť.

Rozdielne postavy s rozdielnymi príbehmi, ktoré spojí náhoda a odrezaní od celého sveta chtiac-nechtiac trávia spolu sviatky. Prichádza posúvanie hraníc, vzájomné akceptovanie a poznanie, kedy vydržať a kedy nechať ísť. Veľa priateľstva, lásky, smiechu, koláčov a kúzla Vianoc. Vonku husto sneží a nečakaným útočiskom, v ktorom svoj úkryt nájde šestica ľudí, sa stáva hostinec v malej dedinke. Dá im hostinec všetko, v čo dúfali, že nájdu, alebo možno ešte oveľa viac?

vianočné príbehy
Tieto Vianoce budú výnimočné… Tieto Vianoce budeme spolu (Zdroj: Martinus.sk)
Button kúpiť knižku

Vianočné kníhkupectvo

 • Autor: Jenny Colgan

Ak má niekto problém s tým, ako sa naladiť na Vianoce, mal by si kúpiť túto knihu a pokojne si prezrieť jej obálku. Je nemožné odolať jej čaru. Okrem toho, na obálke tiež zistíte, že ide o „The New York Times bestseller“.

Predstavte si príbeh, ktorý sa v čase Vianoc odohráva v škótskom Edinburgu a v jednej jeho historickej, zasneženej uličke stojí malé kníhkupectvo. Police plné príbehov má na starosti milý pán McCredie, ale hrozí, že kníhkupectvo bude musieť predať. S tým sa nedokáže zmieriť hlavná hrdinka Carmen, povestná entuziazmom a láskou ku knihám.

Rozhodne sa kníhkupectvu vrátiť zašlú slávu, ale nebude na to sama. Jej šarmantný pomocník je známy a charizmatický autor kníh a jeho motivácia pomoci sa skrýva aj v obdive k odhodlanej záchrankyni. Podarí sa kníhkupectvo zachovať a stane sa vianočný zázrak?

kniha vianočné kníhkupectvo
Tie najkrajšie príbehy nájdete za dverami malého starobylého kníhkupectva (Zdroj: Martinus.sk)
Button kúpiť knižku

Posledný dar

 • Autor: Emily Stone

Starší brat, mladšia sestra a ich spoločný kamarát – to je trojuholník, ktorý sľubuje vzťahové turbulencie. Cassin starší brat Tom sa o ňu staral a od malička jej na Vianoce pripravoval rôzne zadania, ktoré musela vyriešiť, aby od neho dostala darček.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
5 tipov, ako finančne zvládnuť Vianoce: Tieto potešia váš rodinný rozpočet

Ich vzťah sa upevnil rokmi, pretože rodičia im zomreli v útlom detstve. Rovnako pozorný k nej bol aj Sam, teda Tomov najlepší kamarát. Rokmi ich vzťah začal iskriť a prerástol do lásky. Napriek tomu, všetko zmenil osudný večer počas lyžovačky a odcudzili sa. Táto priepasť sa prehĺbila ešte viac nečakanou Tomovou smrťou. Podarí sa im prekonať prekážky a spojí ich posledné Tomovo zadanie?

kniha posledný dar
Horúce iskrenie v ľadovej zime (Zdroj: Martinus.sk)

Button kúpiť knižku

Zasnežené Vianoce

 • Autor: Sarah Morgan

Ponúka bežný príbeh zo života, keď sa tri dospelé deti schádzajú oslavovať vianočné sviatky s rodičmi a starou mamou Millerovcami. Ich cieľom je vyhnúť sa dobre mieneným otázkam a postrážiť si tajomstvá, o ktoré sa nechcú podeliť. Tiež sa spoliehajú jeden na druhého v tom, že od seba odvrátia pozornosť.

Plán osláviť dokonalé rodinné Vianoce, však dostane malú trhlinu. Do rodiny zavíta nepozvaná hostka Lucy, ktorá potrebuje dosiahnuť spoluprácu s firmou Rossa Millera. Rozhodne sa doručiť svoj obchodný návrh do rodinného sídla na Škótskej vysočine a potom odísť. Pomýlia si ju však s Rossovou fiktívnou priateľkou a snehová búrka spôsobí, že nakoniec ostanú pod jednou strechou. Na povrch sa dostávajú tajomstvá a nie je núdza ani o rodinné konflikty.

vianočné príbehy
Dokonalé rodinné Vianoce… s cudzou rodinou? (Zdroj: Martinus.sk)

Button kúpiť knižku

Vianočné pohľadnice

 • Autor: Karen Swan

Ak máte radi prelínanie minulosti s prítomnosťou, pri čítaní príbehu Vianočné pohľadnice si prídete na svoje. Vianočný motív v tomto prípade nie je tak výrazne dominantný ako zdanlivo avizuje pútavá obálka knihy, na zážitku z čítania to však nijako neuberá. Vianoce aj v tomto knižnom podaní majú svoje čaro.

Úsilie o záchranu naštrbených manželských vzťahov zaviedie Natashu a Roba na zimnú dovolenku na Maldivách. Prísľub romantickej idylky príliš dlho netrvá. Cestou domov sa stratí plyšová kravička – obľúbená hračka ich dcérky. V snahe utešiť smutné dieťa začína pátranie a prosba o pomoc na sociálnych sieťach hračku zázračne pomôže objaviť.

Medzitým sa už plyšová kravička stala talizmanom šťastia pre tisíce kilometrov vzdialeného Duffyho na jeho ceste do Himalájí. Postupne to však nie je už iba dievčatko, ktoré netrpezlivo čaká na správy a fotografie mapujúce cestu jej obľúbenej plyšovej kravičky. S pribúdajúcimi správami začína Natashu nahlodávať pocit, že tisíce kilometrov vzdialený cudzinec na opačnom konci sveta, by jej mohol byť bližší viac ako jej manžel.

kniha vianočné pohľadnice
Správne slová, nesprávny čas (Zdroj: Martinus.sk)
Button kúpiť knižku

Vianoce v Carntone

 • Autor: Tamera Alexander

Prinesú príbeh nedávno ovdovenej ženy Aletty, ktorá sa snaží zvládnuť ťažké životné obdobie, tak aby jej syn nepocítil nedostatok. Objaví reklamu na dražbu Ženského charitatívneho spolku a požiada o prácu. Zistí, že všetky pozície sú už obsadené a banka sa jej vyhráža vysťahovaním.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Recept na dnes: Zákusok na poslednú chvíľu? Na perníkové rezy nemusíte vyťahovať váhu ani mixér!

Zmení jej život náhodné stretnutie s raneným vojakom? Kapitán Jake Winston je uznávaný konfederačný ostrostrelec, ktorý utrpel zranenie hlavy v Bitke pri Chickamauge. Kým sa zotavuje, dostane rozkaz pomáhať ženskému spolku, čo mu vôbec nie je po chuti. Rozkazy sú rozkazy a on čoskoro zistí, že jedna konkrétna žena z tejto skupiny preňho znamená oveľa viac, ako očakával.

Toto pokračovanie Príbehov z Carntonu je zasadené do obdobia Vianoc a na historické plantáže Carnton vo Frankline v Tenessee. Ak obľubujete historické príbehy plné lásky, táto kniha bude pre vás to pravé orechové.

kniha Vianoce v Carntone
Ranený vojak a chudobná vdova odhaľujú skutočný význam Vianoc a obetujúcej sa lásky (Zdroj: Martinus.sk)

Button kúpiť knižku

Hrad v Škótsku

 • Autor: Julie Caplin

Svetovo známa autorka Julie Caplinová prichádza už s deviatym pokračovaním série romantických príbehov. Aké to asi je zdediť hrad v Škótsku? Môžete sa pýtať a môžete to aj zistiť, ak si prečítate tento príbeh. Izzy sa vracia z vychýrenej kuchárskej školy Killorgally späť do škótskeho hradu, ktorý zdedila a čaká ju niekoľko prekvapení.

Počas jej neprítomnosti mama spustila rozsiahlu renováciu a prenajala hrad skupine zámožných hostí. S prekvapeniami nie je koniec, Izzy v kuchyni objaví príťažlivého profesora histórie Rossa, ktorý jej neočakávane pomôže premeniť chátrajúci hrad na kúzelný hotel. A Izzy si musí priznať, že na neho myslí, čoraz viac.

kniha Hrad v Škótsku
Vydajte sa do krajiny tisícich hradov (Zdroj: Martinus.sk)

Button kúpiť knižku

Vianoce na Madeire

 • Autor: Beatrix Zaťková

Romantika, humor aj hektika blížiacich sa sviatkov sa týka aj čarovného ostrova Madeira, ktorý vonia medom, žiari miliónmi svetielok a je obsypaný červenými vianočnými ružami. Slovenská autorka Beatrix Zaťková vám predstaví historické námestie malebného hlavného mesta Funchal a životy troch nerozlučných kamarátok.

Zuzana je šikovná dekoratérka a je zasypaná množstvom vianočných objednávok, s ktorými sa jej rozhodli pomôcť aj Sofia a Ines. Ich najväčšou výzvou sa stane zadanie vytvoriť najkrajší symbol Vianoc – neodmysliteľný betlehem, ktorý má stáť uprostred rušného námestia. Pripočítajte k tomu problémy s láskou, zhon a množstvo dojímavých i zábavných situácií a nechajte sa očariť atmosférou vianočných zázrakov. Ak ste tam neboli, Madeiru budete chcieť určite navštíviť.

vianočné príbehy na Madeire
Veď Vianoce sú predsa zázrak. A zázrak, to je… láska (Zdroj: Martinus.sk)
Button kúpiť knižku

Na Vianoce budem doma

 • Autor: Silvia Demovičová

Ďalšia slovenská autorka Silvia Demovičová rozvíja vianočný príbeh dvoch odlišných ľudí. Vysokoškoláčka Lea cestuje po semestri na sviatky domov a hokejista Filip by mal cestovať na najdôležitejší zápas doterajšej kariéry, ale na poslednú chvíľu nasadne do vlaku s obavami, že sa chystá urobiť najväčšiu chybu.

Ona Vianoce miluje, on na nich nevidí nič výnimočné. Ich cesty sa skrížia a budú musieť spojiť svoje sily, aby sa dostali tam, kam plánovali. Bude to koniec ich spoločnej cesty alebo začiatok niečoho nového?

kniha na Vianoce budem doma
Bláznivá romantická cesta za rodinou na vianočné sviatky (Zdroj: Martinus.sk)
Button kúpiť knižku

Icebreaker

 • Autor: Hannah Grace
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA V jednej nádobe pripravíte celé menu! Otestovali sme inteligentný kuchynský blender

Rozpráva príbeh dvoch ambicióznych športovcov, ktorí sú nútení zmeniť svoje životy. Krasokorčuliarka Anastasia celý život pracuje na tom, aby sa dostala do reprezentačného tímu USA a hokejový kapitán Nathan, zasa vie, že zodpovednosť za udržanie tímu leží na jeho pleciach.

Ich životy zmení nedorozumenie, vďaka ktorému sa musia dva tímy krasokorčuliarov a hokejistov podeliť o jednu ľadovú plochu. Naviac, sa zraní Anastasiin partner a Nathan tak vymení dres za obtiahnuté oblečenie. Ak vás zaujíma športová romanca, kedy sa z nepriateľov stanú milenci, dajte jej šancu. Nenechajte sa však oklamať kreslenou obálkou, pri opise niektorých scén sa budete červenať a ľady sa budú lámať.

kniha Icebreaker
Keď sa ľady lámu (Zdroj: Martinus.sk)

Button kúpiť knižku

Čítate vianočné ladené knižné príbehy?

Vianočné príbehy pre najmenších detských čitateľov

Vianoce v Sniežkove

 • Autor: Eliška Kramerová

Roztomilý príbeh zvieratiek žijúcich v Snežných horách vás prevedie zábavným dobrodružstvom. Niekto totiž zvieratkám potajomky schoval všetky vianočné ozdoby a musia tak vyriešiť nečakanú záhadu, aby mohli v pokoji osláviť sviatky. Vianoce sú časom zázrakov a nikto by nemal byť sám. Nádherne ilustrovaná kniha o priateľstve a spolupatričnosti by nemala chýbať na žiadnej detskej poličke.

Vianoce v sniežkove
Pripravte sa na čarovné Vianoce so zvieratkami zo Sniežkova (Zdroj: Martinus.sk)
Button kúpiť knižku

Vianočné kúzlo

 • Autor: Katja Reider

Aj zvieratká sa vedia škriepiť a doťahovať a niekedy až tak, že si nevšimnú ticho nariekajúce šteniatko v kroví. Keď sa lepšie prizrú, je im jasné, že psík je hladný, uzimený a vystrašený a že sa túži vrátiť domov. Strapáčikovi noví kamaráti preto nelenia a spravia všetko pre to, aby ho spoločne odprevadili na cestu domov. Zažijú pri tom skutočný vianočný zázrak. Milé vianočné príbehy s krásnou myšlienkou a posolstvom Vianoc naladia na sviatky nielen deti, ale pokojne aj dospelých. 

detská kniha Vianočné kúzlo
Obrázkový príbeh očarí všetkých, čo milujú vianočné príbehy s magickým nádychom (Zdroj: Martinus.sk)
Button kúpiť knižku

Vianočné listy sovičke

 • Autor: Lara Anders

Kniha, v ktorej deti nájdu nielen vianočné príbehy, ale dokonca aj päť skutočných listov. Môžu si pri tom predstaviť, ako sa asi cítila malá sovička, ktorá rozoslala listy priateľom a pozvala ich na oslavu pred Vianocami. Nie všetko však ide podľa plánu a prichádzajú jej aj odmietavé odpovede.

Prečo k nej zvieratká nechcú prísť? Plná očakávaní nakoniec zažije prekvapenie na Štedrý deň a oslava sa vydarí tak, že sa stane nezabudnuteľným zážitkom pre všetkých zúčastnených.

vianočné príbehy pre deti
Očarujúci vianočný príbeh s piatimi skutočnými listami (Zdroj: Martinus.sk)
Button kúpiť knižku

Najkrajšie vianočné rozprávky

 • Autor: Elizabeth Baguley, Gillian Lobel a Paul Bright

Aj zvieratká v lese už vedia, že keď všade padá sneh, vládne ticho a vo vzduchu cítiť vôňu koláčikov – blížia sa Vianoce! Nemôžu sa dočkať radostného obdobia, v ktorom láska a pokoj zavítajú do všetkých sŕdc. Iba mrzutý jazvec sa na Vianoce neteší. Jediné, čo chce, je schovať sa pod perinu a uložiť sa na zimný spánok.

Nech sa snaží ako chce, vždy ho niekto vyruší. Dokáže ho obmäkčiť ježko, ktorý by potreboval jeho pomoc? To je jeden z troch milých vianočných príbehov, ktoré v knižke nájdete.

zvieratká a vianočné príbehy z lesa
Čarovné vianočné príbehy o zvieratkách z lesa (Zdroj: Martinus.sk)
Button kúpiť knižku

Idú Vianoce

 • Autor: Monika Utnik-Strugala

Je kniha, ktorá zaujme všetky deti, ktoré túžia po nových informáciách, ale rovnako bude zaujímavá aj pre ich rodičov či starých rodičov. Koho by nezaujímalo, kedy a ako vlastne vznikli prvé vianočné gule alebo betlehemy, prečo máme na námestiach stromčeky, či všetky deti na svete dostávajú darčeky v rovnaký deň?

Dočítate sa tiež o tom, ktoré sú najväčšie vianočné filmové a hudobné hity, nechýbajú ani texty slovenských kolied alebo informácie o vianočných rastlinách. Jednoducho, nádherná kniha o vianočných a novoročných zvykoch vhodná pre celú rodinu.

vianočné príbehy a novoročné zvyky v knihe
Nádherná kniha o vianočných a novoročných zvykoch (Zdroj: Martinus.sk)
Button kúpiť knižku

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: Plnielanu.sk, Martinus.sk
Odporúčame