Využite počasie na maximum: Zachytávajte dažďovú vodu, ušetríte ale aj prospejete svojim rastlinám!

Ak sa rozhodnete zbierať dažďovú vodu, môžete ju použiť nielen na záhradke, ale je skvelou voľbou aj pre zalievanie izbových rastlín (Zdroj: Freepik/tawatchai07)

Uvažovali ste o zachytávaní dažďovej vody, ktorú viete uchovať a použiť v dni, kedy je sucho? Má to mnohé benefity, no tým najhlavnejším je úspora na vode. Ak sa rozhodnete zbierať dažďovú vodu, môžete ju použiť nielen na záhradke, ale je skvelou voľbou aj pre zalievanie izbových rastlín.

Všestranná pre domácnosť

Využitie nachytanej vody nájdete aj inde, než pri rastlinách – hodí sa aj na zalievanie toalety či pri umývaní auta. Ušetríte nejaké peniažky, ale je tu aj ďalší benefit. Môžete ju použiť na pranie – je totiž mäkká, vďaka čomu sa v nej skvelo rozpustia všetky pracie prostriedky. Chránite tým práčku pred usadeninami, ale aj pred vznikom vodného kameňa!

Ako na zber vody ekonomicky?

Najjednoduchšie a najlacnejšie riešenie je, keď budete vodu zachytávať do barelov a sudov, ktoré kúpite za pár eur v špecializovaných predajniach. V nich budete mať aj jednoduchý prístup a manipuláciu s tým, čo sa vám podarí nachytať.

Stačí, ak sud umiestnite pod odkvap – dávajte však pozor na prípadné znečistenie vody. Odporúčame nádobu zabezpečiť nejakou ochrannou sieťkou, ktorá odfiltruje prípadné nečistoty či drobných živočíchov.

Špeciálne nádoby

Ak túžite po nejakej „dizajnovke“ do vašej záhrady, môžete si kúpiť aj špeciálne okrasné nádoby, ktoré nebudú pôsobiť tak rušivo ako obyčajné plastové. Takéto „vychytávky“ často disponujú aj kohútikmi, vďaka ktorým si ľahšie načapujete toľko vody, koľko vám je aktuálne treba.

Veľkosť nádrže

Vybrať správnu veľkosť môže niekoho potrápiť. Záleží to len od vašich potrieb a preferencií. Budete vodu využívať len na polievanie rastlín, či máte v pláne ňou splachovať toaletu alebo umývať auto?

Podľa množstva činností, na ktoré chcete vodu využívať, si uvážte aj veľkosť nádoby. Na trhu nájdete rôzne objemy (od 50 do 500 litrov).

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako vysušiť kvety hortenzie? Takto sa vám to určite podarí! Dlhé mesiace budú skrášľovať vašu domácnosť

Ako skladovať dažďovú vodu?

Než sa do samotnej inštalácie zbernej nádoby na vodu pustíte, vezmite do úvahy aj jej správne umiestnenie. Ideálne by ste mali dažďovú vodu skladovať v tieni a pri stálej teplote, ktorá by nemala prekročiť hranicu 16 stupňov Celzia.

Bohužiaľ najmä v letných mesiacoch je dodržanie druhej podmienky pomerne ťažko splniteľné, preto je vodu nutné pravidelne odoberať, aby sa nepokazila.

 

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame