Halloween a jesenné obdobie je pomaly za nami a mnohé domácnosti pripravujú svoj príbytok na príchod adventnej výzdoby. K tomu, samozrejme, patrí upratovanie okolia domu a záhradky. Ak aj tú vašu zdobili vyrezávané tekvice, ktoré už majú ten najlepší čas za sebou, nemusíte ich hodiť len do smetí alebo kompostu. Existujú spôsoby, ktorými z nich vyťažíte maximum. A navyše, je to ekologické!
Vylepšenie slepačích vajec
Ak chováte sliepky, mali by ste vedieť, že tekvice sú pre nich prospešnou a výživnou lahôdkou, ktorou určite nepohrdnú. Doprajte im špeciálnu hostinu v podobe tekvice – ideálne je, ak ju rozpolíte na dve časti, aby k nej mali dobrý prístup. Dbajte však na to, aby ste tekvice dobre vyčistili od stôp vosku z roztopených sviečok.
Pokiaľ sliepkam samotná tekvica nechutí, skúste im pripraviť tento „recept“ – tekvicu rozmixujte, pridajte ovsené vločky, trochu vody, prípadne vaječné škrupiny a uvidíte, že sa o pokrm doslova pobijú. A to, že si na tekvici pochutili uvidíte podľa farby žĺtkov, ktoré budú takmer oranžové.
Potešte zvieratká
Pozostatky halloweenskej výzdoby môžu potešiť aj mnohé divoké zvieratká. Naporciujte tekvice na menšie kúsky a umiestnite ich v záhrade na prístupné miesta, kde si na nich môžu pochutiť napríklad veveričky. Ak chcete mať dokonale upratané a hľadáte rýchlejšie riešenie, vezmite tekvicu v celku (alebo pokojne aj nakrájanú) a odneste ju do lesa, kde si na nej niekto z lesných obyvateľov určite pochutí.
Potrava pre vtáčiky
Z vyrezávanej tekvice môžete s trochou fantázie vyrobiť aj dočasné útočisko pre vtáčiky. Stačí, ak odrežete vrch a plytkú misku zavesíte na záhradu a naplníte ju dobrotami. Alebo do tekvice vyrežte „dvierka“, čím z nej urobíte improvizovaný domček. Ten môžete naplniť semienkami alebo podobnými potravinami, ktoré môžu vtáčiky konzumovať.
Organický kvetináč
Vyrezaná tekvica môže poslúžiť aj ako štýlový organický kvetináč. Na toto DIY sú vhodné kúsky, ktoré majú minimum vyrezávaných otvorov. Stačí, ak tekvicu naplníte do dvoch tretín zeminou a zasadíte do nej vhodnú rastlinu. Aj keď ide o dočasné riešenie, určite vás na pár chvíľ poteší. Neskôr, keď začne tekvica hniť, môžete ju spolu s rastlinou zasadiť do zeme, kde splní funkciu hnojiva.
Skompostujte ju
Pokiaľ však nemáte možnosti na likvidáciu tekvíc žiadnym zo spomenutých postupov, zvoľte starú známu klasiku. Rozhodne ju nehádžte do zmiešaného odpadu, ale zlikvidujte ju kompostom. Najskôr ju nakrájajte na menšie kúsky a potom ju voľne položte do záhradného kompostu, kde sa ľahko rozloží. Prípadne kúsky tekvíc zastrčte do záhonov, kde sa rozložia a zároveň pohnoja rastliny v nich.
Zdieľať na