Význam správnej ochrany nôh pre bezpečnosť na pracovisku

Význam správnej ochrany nôh pre bezpečnosť na pracovisku

Význam správnej ochrany nôh pre bezpečnosť na pracovisku (Zdroj: NUR FANDILAH/Shutterstock.com)

Pokiaľ ide o ochranu na pracovisku, na nohy sa nie vždy dbá. Dokonca sa ich ochrana vo výraznej miere podceňuje, a pritom ide o jednu z najzraniteľnejších častí tela. Bez ohľadu na konkrétne odvetvie sa na pracoviskách vyskytujú rôzne riziká, ktoré môžu viesť k vážnym poraneniam dolných končatín, čomu sa dá veľmi jednoducho predísť. Správna ochrana nôh má veľký význam pri akejkoľvek práci.

Čo je najdôležitejšie pri výbere bezpečnostnej obuvi?

Kvalitná bezpečnostná obuv má v prvom rade poskytovať dostatočnú ochranu nôh a zvyšovať bezpečnosť pri práci. Najdôležitejšie je zohľadniť, v akom prostredí sa práca vykonáva. Napríklad v stavebnom priemysle môže byť nevyhnutná obuv s vystuženou špičkou, pretože stavba predsa len so sebou prináša riziko pádu bremien či zakopnutia. Vhodná je tiež bezpečnostná obuv s podrážkou odolnou voči prepichnutiu, ktorú vám ponúka aj nemecká značka Strauss, pôsobiaca na trhu už od roku 1948, majúca okrem odolnej bezpečnostnej obuvi v ponuke je pracovné odevy, doplnky, ochranné pomôcky a oblečenie na voľný čas.

Pri výbere je tiež dôležité venovať pozornosť platným normám. V Európe sa často stretávame s označením EN ISO 20345:2011, ktorá sa týka bezpečnostnej obuvi s oceľovou špičkou. Je rovnako  dôležité sledovať certifikácie ako napríklad CE znak, ktoré svedčia o tom, že obuv spĺňa európske bezpečnostné normy. Samozrejme, v neposlednom rade je pri práci nutné aj pohodlie, ktoré vám spolu s ostatnými dôležitými vlastnosťami poskytne len profesionálne obutie.

Ako bezpečnostná obuv zabraňuje pracovným úrazom?

Bezpečnostná obuv hrá kľúčovú úlohu pri prevencii pracovných úrazov v interiéri aj v exteriéri z viacerých dôvodov. Bezpečnostná obuv má na rozdiel od tej bežnej pracovnej vystuženú špičku, ktorá chráni prsty pred zrazením pri pádoch alebo kontakte s ťažkými predmetmi.

Kvalitná bezpečnostná i pracovná obuv poskytuje stabilitu a podporu, čo pomáha znížiť riziko náhlych pádov a zranení spôsobených neistým krokom alebo nerovným povrchom. Väčšina topánok má špeciálne podrážky, ktoré bránia preniknutiu ostrých predmetov, pošmyknutiu alebo sú odolné voči chemikáliám.

V mnohých odvetviach je mimoriadne dôležité, aby topánky minimalizovali riziko pošmyknutia sa na mokrých, olejnatých alebo inak klzkých povrchoch. Správna obuv je tak dôležitou súčasťou bezpečnosti, pričom sa netýka iba profesionálov. Vhodnú pracovnú obuv by mali mať tiež domáci majstri či záhradkári. Aj dielňa, byt a dom alebo záhrada sú totiž miesta, kde sa dá ľahko prísť k úrazu.

Pracovná obuv
Pracovná obuv (Zdroj: NUR FANDILAH/Shutterstock.com)

Kedy je potrebné vymeniť bezpečnostnú obuv za novú?

Bezpečnostná obuv je dôležitou súčasťou ochranných pomôcok na pracovisku, a preto je dôležité dbať na jej údržbu a včasnú výmenu. Základom je pravidelná kontrola ochranných vlastností a funkčnosti.

Obuv je potrebné vymeniť, ak sa na nej objavia známky opotrebenia, poškodenia alebo ak sa zhoršia jej bezpečnostné vlastnosti. Môže ísť o opotrebovanú podrážku, poškodenú špičku alebo prešliapanú obuv, ktorá stráca svoj tvar a neposkytuje dostatočnú oporu.

V prostredí s chemikáliami alebo nebezpečnými látkami sa môže zhoršiť odolnosť obuvi voči chemickému poškodeniu. Ak sa na obuvi objavia známky opotrebovania alebo praskliny v materiáli, je nutná jej výmena.

Mnoho pracovísk má predpísané požiadavky na frekvenciu výmeny bezpečnostnej obuvi. Dodržiavaním týchto predpisov sa predchádza pokutám a sankciám. Investícia do kvalitnej a vhodnej bezpečnostnej obuvi sa vám tiež vracia v podobe ochrany zdravia, komfortu a produktivity na pracovisku, tak ju nepodceňujte.

Zdroj: PR článok
Odporúčame