Riziko vzniku rakoviny: Čím ho možno znížiť a akú úlohu zohráva včasná prevencia?

Pacientka s rakovinou leží na lôžku a pozerá sa von oknom

Rakovina je zákerná choroba, ktorá si nevyberá (Zdroj: GettyImages)

Činiteľov, ktoré sa podieľajú na vzniku tohto zákerného ochorenia, je hneď niekoľko. Možno ich však ovplyvniť udržiavaním zdravého životného štýlu či včasnou prevenciou a očkovaním, ktoré funguje proti niektorým vírusom spôsobujúcim rakovinu. Pripomenul to Odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pri príležitosti sobotňajšieho Svetového dňa boja proti rakovine.

Faktorov vzniku ochorenia je niekoľko

Ďalšími faktormi môže byť životné prostredie, strava, stúpajúci vek či genetika. „Možným faktorom vplývajúcim na rozvoj ochorenia by mohla byť aj úroveň a spôsob spracovania stresu, vedecké dôkazy sú však zatiaľ nejednoznačné,“ doplnil. Pre rakovinu je značné nekontrolované a časté delenie buniek v tele.

„Takéto bunky už nedokážu plniť svoju pôvodnú funkciu, spravidla vytvárajú zhluky (nádory) a častokrát dokážu zo svojho prvotného miesta migrovať aj do vzdialenejších častí tela,“ vysvetlil. V priebehu februára budú Regionálne úrady verejného zdravotníctva v rámci svetového dňa realizovať zdravotno-výchovné aktivity.

Zvyšovanie povedomia o prevencii funguje už viac ako 20 rokov

„Zamerajú sa najmä na prevenciu rakoviny prsníka a rakoviny krčka maternice, ako aj prevenciu rakoviny hrubého čreva a konečníka,“ dodal odbor s tým, že bližšie informácie sú na webe úradov.

Svetový deň boja proti rakovine si pripomíname od roku 2002. Každoročne ho vyhlasuje Únia pre medzinárodnú kontrolu rakoviny. Jeho cieľom je zabrániť miliónom úmrtí, ktorým možno zabrániť vďaka zvyšovaniu povedomia a zlepšovaniu vzdelávania. Spája sa s osvetovými aktivitami v oblasti prevencie.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame