Whisky, nápoj gentlemanov: Príďte mu na chuť aj vy!

whiskey

photl.com

Každý má svoj obľúbený nápoj. Niekto je zástancom chmeľového zázraku, iný rád ochutnáva rôzne druhy vína, ďalší napríklad obľubuje číru chuť vodky. Dnes si však čosi povieme o nápoji, ktorý možno poznáte najmä z filmov. Vysoko postavený muž v drahom obleku popíjajúci svoju obľúbenú whisky. Symbol bohatstva a úspechu však nie je len výsadou horných desaťtisíc. Jej výrazná chuť je dnes dostupná každému fajnšmekrovi.

Živá voda od svätca

Za zrodom tohto nápoja stojí jeden z najvýznamnejších svetových svätcov. Svätý Patrik po príchode do Írska svedomito plnil svoju misijnú úlohu. No okrem iného priniesol do Írska aj vedomosti o destilovaní alkoholu. Domáca výroba alkoholu z jačmeňa sa začala v 12. storočí. Spočiatku šlo o nápoj chudoby, ktorý sa pálil po domácky, no postupom času sa dostával aj na kráľovské stoly. Dôvodom bola klesajúca kvalita brandy a vín, ktoré dovtedy obľubovali tie najvyššie vrstvy. Istú dobu sa whisky pre nedostatok obilia vyrábala len nelegálne. Obilie totiž vtedy malo slúžiť na iné účely ako na pálenie alkoholu.

Ťažká cesta whisky

Tento nápoj sa často stretal s najrôznejšími komplikáciami. Jednou z najzávažnejších bolo privysoké daňové zaťaženie. Aj ostrá chuť pôvodnej whisky bola skôr na škodu. Tvrdí Škóti v nej mali obľubu, no ak sa chcela presadiť vo svete, musela byť jemnejšia. To sa dosiahlo dvojnásobnou destiláciou, v súčasnosti sa predáva aj trojnásobne destilovaná whisky. Priemyselné rozšírenie výroby sa podpísalo na ďalšom zjemňovaní chuti, ktorá sa už takmer blížila k tej dnešnej.


Mohlo by vás zaujímať: Milujete whisky? Takto sa degustuje na úrovni!


Ako sa dostane na váš stôl?

Prvotnou surovinou je podobne ako v prípade piva obilnina, konkrétne jačmeň. Ten sa nechá niekoľko desiatok hodín vo vode, pokým nezačnú jeho zrná klíčiť. Potom obsahujú totiž viac cukru. Následne sa sušia nad dymom z horiacej rašeliny, vďaka čomu získajú najšpecifickejšiu časť zo svojej chuti. Opražený jačmeň sa zmieša s vodou, tento roztok pripomínajúci kašu sa scedí a je pripravený na destiláciu. Dochádza ku kvaseniu a následnej destilácii. Po skončení destilácie však nezískame konečnú podobu whisky. Tá nadobudne svoju chuť a farbu až po rokoch zrenia v dubových sudoch. Tie sa v minulosti dovážali na lodiach z USA. Pred whisky v nich bol bourbon alebo sherry. Drevo získa vďaka nim istú arómu a chuťovo ovplyvní aj whisky.

Ak sa chce whisky pýšiť prívlastkom „škótska“, musí byť destilovaná v Škótsku a zrieť v sude minimálne tri roky a jeden deň. Samozrejme, ak zreje dlhšie, je to len plusom, no častokrát sa tento fakt premietne do výslednej ceny. Optimálne je, ak zreje 18 rokov. Nebolo preukázané, že dlhšie zrenie má výrazne pozitívne účinky na jej kvalitu. V súvislosti so zrením v sudoch spomenieme aj istú zaujímavosť. Ide o takzvaný „anjelsky podiel“. Whisky stratí každý rok kvôli pórom v dreve suda asi 1-3 % svojho objemu. Legenda hovorí, že anjeli, ktorí ju strážia, si z času na čas čosi odpijú.

Whisky zo všetkých kútov sveta

Whisky má dva základné druhy, single malt je len jeden druh z paliarne a druhým je istý mix, kde výsledný produkt tvorí viacero druhov. Zameriame sa ale na krajiny pôvodu. Zaiste je najznámejšou írska a škótska whisky, ktorá sa však vyrába po celom svete. USA, Kanada či Japonsko, všetky tieto krajiny ju vyrábajú na veľmi dobrej úrovni. Dva druhy sa pália aj v susednom Česku. Ide teda naozaj o medzinárodne populárny alkohol. Ešte jedna rada keď sa budete v obchode rozhodovať, ktorú whisky si vybrať. Najskôr si na internete zistite značky, ktoré sú naozaj kvalitné. Aj keď nemusia mať známe a zvučné mená, môžu totiž v kvalite hravo strčiť svojich marketingovo známejších konkurentov do vrecka.


Mohlo by vás zaujímať: Aj alkohol treba vedieť vyberať: Rozoznajte kvalitu, ktorá vám ulahodí!


Ako si ju najlepšie vychutnať?

Článkov o pití whisky už bolo napísaných naozaj dosť. Aj tak ale ešte uvedieme pár rád, ako si jej chuť vychutnať čo najlepšie. Zabudnite na to, ako vidíte piť whisky hercov vo filmoch. Teda s kockou ľadu. Chladný nápoj totiž potláča nie len chuť, ale aj inak výraznú arómu. Oveľa vhodnejšie je riediť ju vodou, alebo si pripraviť pohár vody na zapíjanie. Najprv nápoj ovoňajte, no zabudnite na pohyby s pohárom ako pri degustácii vína. Aróma whisky najlepšie vyznie v pokoji. Na začiatok si môžete vychutnať dúšok neriedenej whisky, potom je však vhodné riediť ju v pomere jedna k jednej s vodou. Vtedy si ju vychutnáte najviac.

Na záver niečo k pôvodu vzniku názvu tohto nápoja. Podľa legendy pochádza z Írska, kde ju nazývajú whiskey. V susednom Škótsku ju však volajú whisky. Rovnako je tak tomu aj v Európe. V USA či Kanade sa stretnete s obidvoma výrazmi. Môžete vidieť, že jeden druh alkoholu môže mať mnohé podoby, mnohé spôsoby pitia a tiež rôznu minulosť. Dôležité je však to, či v nej nájdete čosi, čo vám chutí a vďaka čomu máte pocit jedinečnosti. Pite ju tak, ako vám najviac chutí a v takom množstve, aké budete mať radi. Podstatné je, že ju už nebudete chcieť vymeniť za nič iné.


Aká whisky najviac chutí vám? Napíšte do diskusie svoje skúsenosti a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: photl.com, flickr.com, David
Odporúčame