Zabezpečte si lyžovačku už dnes: Bez stresov a neraz aj lacnejšie

solden

solden.com

Určite to poznáte. Je ráno, otvárate oči a v tej chvíli si poviete, že je ideálny deň na lyžovačku. Vstanete, zbalíte sa a vyrazíte na svah. Možno ste sa ale nezamysleli nad tým, že ak by ste mysleli o niečo viac dopredu, mohli by ste ušetriť nemalé peniaze. Ako ušetriť na tej vašej lyžovačke si povieme v nasledujúcich chvíľach.

Celá zima na svahu

V prvom rade treba povedať, že najviac ušetríte vtedy, ak lyžujete naozaj často. Jednodňové skipasy sú v akciách len málokedy. Samozrejme, že cena za lístok sa líši od fázy sezóny. Najdrahšie sú okolo Vianoc a Nového roka, najlacnejšie na začiatku zimy a na konci, zväčša niekedy od marca. Nejde ale o jediné možnosti, ako ušetriť. Ak lyžujete len na Slovensku, môžete využiť skipas, ktorý vám bude platiť v tých najväčších strediskách –Vrátna, Malinô Brdo, Veľká Rača, Donovaly, Starý Smokovec, Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica a celá Jasná. To sú strediská, no ktoré vám platí takzvaný Slovakia super skipas. Aké sú jeho ceny?

  • 10 dní: 260 eur v predpredaji, 320 eur počas sezóny
  • 15 dní: 310 eur v predpredaji, 350 eur počas sezóny  
  • Celosezónny: 350 v predpredaji, 390 eur počas sezóny  

Výhodou je že sa lyžujete vtedy keď chcete, je jedno či na Vianoce alebo až niekedy v apríly. Ak ste vášnivý lyžiar, zvážte takúto ponuku. Pri 30 dňoch lyžovačky za sezónu na celosezónny skipas vás bude jeden deň v špičkovom stredisku stáť len čosi vyše 11 eur, čo je naozaj veľmi dobrá cena.


Mohlo by vás zaujať: 10 magických miest: Treba ich vidieť aspoň raz za život


Ušetrite na pobytoch

Ubytovacie zariadenia už prichádzajú s prvými first minute ponukami. Niektoré môžete nájsť už aj so skipasom, iné bez. Väčšinou ale platí že v prípade ubytovania si môžete dokúpiť viacdňový skipas za výhodnejšiu cenu. Zľavy na ubytovanie sa aktuálne pohybujú na úrovni až 50%. Napríklad vo Vysokých Tatrách si tak môžete dopriať obrovský luxusný apartmán za cenu štandardnej izby. Ako príklad uvedieme stredisko na Štrbskom Plese. Ak si nepotrpíte na termín a uspokojíte sa s marcom, jednu osobu bude stáť noc v hoteli priamo pri svahu len 24 eur. V cene máte raňajky, bohatú večeru a každodenný vstup do wellnes centra. Navyše, na skipas dostanete zaujímavú zľavu.

V súvislosti s lyžovačkou na Slovensku spomenieme ešte jeden spôsob lacného lyžovania. Sledujte rôzne časopisy, či už tie známe alebo tie so špeciálnym zameraním na lyžovanie. Môžete sa tak dostať ku kupónom na skipas za zľavnené ceny, prípadne získať za jednu cenu dva lístky. Stačí dobre hľadať a lyžovačka nemusí byť pre vašu peňaženku neznesiteľnou príťažou.


Mohlo by vás zaujať: Akčný skialpinizmus: Adrenalín a vzrušenie v jednom!


Alpy, sen každého lyžiara

Kto by nechcel aspoň raz okúsiť panenský alpský prašan? Pravdepodobne nikto neodpovie nie. Najlacnejšie sú v súčasnosti talianske alebo rakúske Alpy, tie sú populárne aj vďaka relatívne dobrej dostupnosti. Malé alpské lyžiarske strediská nie sú ani príliš nákladné. Aj pojem malé je relatívny. Na naše pomery by bolo 30 km zjazdoviek viac ako dosť, v Alpách nájdete takéto strediská takmer všade.

Ako príklad uvedieme stredisko Foppolo s 30 km zjazdoviek končiacimi vo výške viac ako 2000 metrov nad morom. Tu môžete nájsť ubytovanie v apartmánoch na 7 dní vrátane 6 dňového skipasu už za 121 eur. Ide síce o apríl, v prípade Álp sa však nedostatku snehu až tak báť nemusíte. Keď si pripočítate stravu a náklady na cestu, je možné že vás týždeň bude stáť menej ako 300 eur čo je zaujímavá ponuka. Vo veľkých strediskách by ste zaplatili niekoľkonásobne viac.


Mohlo by vás zaujať: Rakúsky Stuhleck: Skvelá lyžovačka na skok za hranicami


Ušetrite na deťoch či vnúčatách

Ak idete na lyžovačku aj s rodinou či vnúčatami, ušetriť môžete aj na ich lístkoch. Napríklad rakúske stredisko Stubai dovoľuje lyžovať deťom až do 10 rokov úplne zadarmo. Preto si pri tom svojom stredisku nezabudnite pozisťovať podobné detaily, taktiež môžu veľa ušetriť.

Využite zľavové portály

V prípade, že nemáte auto a chcete si zalyžovať v Alpách za pár eur, nemáte až tak veľa možností. Zaujímavé sú ponuky cestovných kancelárií na rôznych zľavových portáloch. Nájsť sa dá 5 dňový zájazd za cenu okolo 160 eur na osobu. Prvý a posledný deň strávite v autobuse, v stredisku budete bývať 2 noci vrátane polpenzie a navyše máte v cene aj 3 dňový skipas. Ak si pripočítame náklady na obed, vezmeme so sebou aj nejaké vlastné zásoby, takéto 3 dni v Alpách vás celkovo nevyjdú na viac ako 200 eur, čo za ten zážitok rozhodne stojí.


Mohlo by vás zaujať: Dobrá lyžovačka za rozumnú cenu: Tieto strediská vás nesklamú!


Aké sú výhody včasného plánovania?

Prvou výhodou je to, že máte dostatok času na získanie informácií o stredisku, do ktorého sa chystáte. Môžete si v pokoji domova vybrať tú najvhodnejšiu destináciu. Ďalšou výhodou je naplánovanie si dovolenky, v práci si povybavujete všetko potrebné a budete horieť nedočkavosťou a tešiť sa, až odídete. No a samozrejme je pre mnohých prínosom množstvo ušetrených finančných prostriedkov.

Existujú však aj nevýhody. Sú dve. Prvou je, že dopredu neovplyvníte počasie, preto voľte strediská s dobrým systémom umelého zasnežovania a na miestach, kde sú nízke teploty. Zamračené počasie sa prežiť dá, rozmočený a ťažký sneh môže byť väčším problémom. Druhá nevýhoda je podobná ako tá prvá, neviete, či vás deň pred odchodom nechytí nejaká choroba.


Kedy si kupujete lyžovačku vy? Aké je vaše obľúbené miesto? Dajte tip aj ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: solden.com, solden.com, David
Odporúčame