Sloboda zvierat upozorňuje: Zákon umožňuje zachrániť život zvieraťa aj rozbitím okna na aute

Zviera v rozhorúčenom aute môžete zachrániť aj rozbitím okna bez právneho postihu (Zdroj: Freepik/freepik)

Život zvieraťa trpiaceho v letných horúčavách môže zachrániť aj iná osoba ako príslušník Policajného zboru, a teda ktokoľvek, kto môže napríklad rozbiť okno na aute, a to bez uhradenia škody. Informovala o tom predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová. Takýto úkon, a teda prekonať prekážku s cieľom odvrátiť nebezpečenstvo, umožňuje práve Občiansky zákonník.

Okná rozbite len v krajnom prípade

„Kto spôsobil škodu, keď odvracal priamo hroziace nebezpečenstvo, ktoré sám nevyvolal, nie je za ňu zodpovedný okrem toho, ak toto nebezpečenstvo za daných okolností bolo možné odvrátiť inak alebo ak spôsobený následok je zrejme rovnako závažný alebo ešte závažnejší ako ten, ktorý hrozil,“ potvrdila Dugovičová.

Ak sa však zviera nachádza v zaparkovanom aute, občianske združenie najprv odporúča zaznamenať si ŠPZ auta a urýchlene volať políciu. „Ak je auto na parkovisku nákupného centra, požiadajte na informáciách, aby majiteľa urýchlene vyhlásili,“ prízvukuje Dugovičová. Sloboda zvierat okrem iného odporúča čakať pri zvierati, pokým nepríde privolaná pomoc.

Platí to aj pre zvieratá na reťazi či v koterci

„Ak zviera vykazuje známky ohrozenia života, môžete otvoriť alebo rozbiť okno či inak prekonať prekážku a zviera vyslobodiť. Následne zabezpečte tieň a vodu,“ dodáva Dugovičová. V lete sa interiér zaparkovaného auta môže nebezpečne prehriať už za pár minút. Aj zviera na reťazi či v koterci môže byť vystavené enormnému teplu.

V tomto prípade žiadajte od majiteľa okamžitú nápravu. „Neposkytnutie potrebnej starostlivosti zvieraťu je trestné,“ vyhlásila predsedníčka občianskeho združenia. Ak nie je majiteľ doma alebo nespolupracuje, je potrebné kontaktovať políciu alebo miestny úrad. „V prípade ohrozenia života zvieraťa prekonajte prekážku, zviera vysloboďte a poskytnite tieň a vodu,“ doplnila Dugovičová.Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame