Vysnívaná kariéra: Ak sa chcete posunúť v práci vyššie, tieto tipy sú pre vás ako stvorené!

Vysnívaná kariéra

Ako sa hýbať v prípade, že pri práci často sedíte? (Zdroj: Freepik/lookstudio)

Vysnívaná kariéra je niečo, po čom túži nejeden z nás. Ako ju dosiahnuť a čo pre to spraviť? Prinášame osem skvelých tipov a poradíme vám, ako sa v práci posunúť ďalej!

Správna motivácia

Aby ste dosiahli svoj cieľ, musíte sa predovšetkým správne motivovať. Nemyslite len na materiálne veci, akými sú peniaze alebo fakt, že budete mať pod sebou iných ľudí. Kariérny postup predovšetkým berte ako budovanie si sebavedomia a vlastného pocitu, že ste si dokázali, že na to máte.

Nepreceňujte sa

Motivácia však niekedy nestačí a rozhodne nie je to jediné, čo potrebujete. Dôležitá je aj sebareflexia – rozhodne nepreceňte svoje schopnosti a možnosti. Stanovte si radšej reálnejšie ciele a najmä postupujte hore krok po kroku – niektorým ľuďom trvá roky, pokiaľ dosiahnu vytúženú pozíciu.

Nemrhajte časom

Rozdeľte si dôležitosť úloh tak, aby ste všetko stíhali a nedajte priestor ľuďom a veciam, ktoré by vám zbytočne kradli energiu a predovšetkým aj čas. Majte vedomosť o tom, čo a kedy chcete presne vykonávať – značte si úlohy, ostaňte organizovaný.

A čo materská?

So zamestnávateľom sa dohodnite, kedy sa chcete po materskej/otcovskej dovolenke vrátiť späť na pracovisko. Ak vám to situácia a pracovná pozícia dovoľuje, pokúste si vybaviť aj prácu z domu alebo na čiastočný úväzok.

Svoje miesto si takto dobre poistíte. Rozhodne nestrácajte ani kontakt s kolegami a pravidelne sa informujte o dianí vo firme – zaujímajte sa o nové projekty a ak vám to čas a deti dovolia, angažujte sa v nich.

Nebuďte šedá myš

Kariérny postup si vyžaduje aj istú dávku sebavedomia, sebazaprenia a driny. Nečakajte preto na zázrak – nie vždy sa stáva, že si vás šéf len tak z ničoho nič všimne. Pracujte, buďte aktívny, no nie príliš, pretože by to mohlo mať práve opačný efekt. Všetko s mierou a pokorou. Vysnívaná kariéra sa predovšetkým dá získať hlavne dávkou diplomacie.

Ak sa vyskytne problém, argumentujte, nevyhýbajte sa konfliktom. Naberajte komunikačné zručnosti, nebojte sa nahlas vysloviť svoje názory, nápady, postrehy či myšlienky. Pamätajte, že nevyslovené myšlienky nikdy nebudú ocenené. Nebojte sa vniesť svojimi nápadmi nový vietor do plachiet firmy.

Nadväzujte priateľstvá

Kolegovia nie sú vaši nepriatelia a ani súperi. Práve naopak, vyšplhať sa kariérne nahor vám pomôže aj to, ak budete obľúbený u kolegov. Buďte tímovým hráčom, správajte sa zodpovedne, nevytvárajte zbytočné konflikty. Rozhodne nekritizujte príliš, len oprávnene. Nesťažujte tímové projekty.

Niekedy aj pomôže, ak si s kolegami vymeníte smeny alebo si budete pamätať dôležité veci, na ktorých im záleží. Nesnažte sa však zavďačiť všetkým – je úplne normálne, ak budú ľudia, s ktorými si jednoducho nesadnete. Pokiaľ to je možné, takýmito ľuďmi sa vôbec nezaoberajte.

Poproste o povýšenie

Určite sa nebojte požiadať šéfa o povýšenie, prípadne navýšenie mzdy. Hoci nejde o obľúbenú tému, skúsiť to môžete. Pripravte si však predtým argumenty, aby ste mohli nadriadenému dokázať, že si povýšenie alebo vyšší plat rozhodne zaslúžite.

Zvážte však všetky okolnosti, a to aj vzhľadom k vašej pozícii. Ak sa uvoľnila stolička vo firme, na ktorú nemáte kompetencie, silou -mocou sa nesnažte tam dostať. To platí aj o zvyšovaní mzdy – ak nie je vhodný čas na to pýtať si vyšší plat, nerobte to.

Naučte sa šéfovať

Vysnívaná kariéra je však individuálny pojem a pre každého to znamená niečo celkom iné. V prípade, že vás povýšia a máte pod sebou viacero ľudí, rozhodne sa nesnažte byť niekým, kto sa správa nadriadene. Nepokazte si kariéru, keď sa dostanete na vyššiu alebo vedúcu pozíciu. Keď do vás vložili dôveru, nesklamte ju.

Na vyššom poste sa očakávajú aj vyššie výkony. Rozhodne nemeňte príliš pravidlá, nekomandujte ostatných a nemeňte zaužívané zvyky vo firme. Mohlo by sa vám to vypomstiť. Nepracovali ste tvrdo na to, aby ste zo svojich podriadených urobili nepriateľov a zo seba samého despotického šéfa.Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame