Začnite plánovať teraz a prežite Vianoce bez stresu!

vianoce

photl.com

Zmysel adventu má viacero dôvodov, skúsme sa tento rok spolu zamerať na jeden praktický a vyskúšajme si spolu naplánovať sviatky tak, aby boli naozaj plné pokoja a nie stresu.

  1. Darčeky  

No čo si budeme hovoriť, bez nich nie sú žiadne Vianoce dosť vianočné. Skúšali ste si urobiť kalkuláciu koľko do nich každý rok investujete? Nemusí byť presná, stačí tak od oka. Štatistiky tvrdia, že na ne minieme viac ako na letné dovolenky. Ak má byť štedrý deň naozaj štedrý, tak naša peňaženka nesmie robiť drahoty. Chcete finančný odliv cítiť menej? Rozložte si výdavky na viac výplat. Ak ste na Vianoce doteraz ani nepomysleli, nevadí. Ešte vždy máte k dispozícií dve výplaty – teda aspoň časť októbrovej a novembrovú, nehovoriac o prípadných odmenách. Okrem toho sa vyhnete stresu v obchodoch, ktoré sú pred Vianocami preplnené ako pred koncom sveta! A stres z toho, že sa vám niečo nepodarí zohnať tiež nie je najlepším spoločníkom počas príprav sviatkov „pokoja“.

  1. Upratovanie

Zákony schválnosti nepustia a preto počítajte s tým, že hneď ako umyjete okná začne pršať, aby vaša robota vyšla navnivoč. A preto je úplne jedno, či tie okná umyjete začiatkom decembra alebo 2 dni pre Vianocami. Pokojne ich umyte skôr! Advent trvá isto aj preto mesiac, lebo všetky tie prípravy na sviatky naozaj nie je možné stihnúť za jediný víkend. Plánovanie je v tomto prípade k nezaplateniu. Takže začnite oknami, ďalší víkend poupratujte skrine. Myslite na to, že i vás príbuzní zrejme zaplavia novými vecami a treba im urobiť miesto. Pokračujte kuchyňou – určite sa v nej nahromadilo kopec nepotrebností. Vianočné pečenie vám pôjde oveľa lepšie v upratanej kuchyni. A to si pokojne nechajte úplne nakoniec – aspoň sa na vás koláče nebudú lepiť skôr, ako sa patrí!


Tiež by vás mohlo zaujať: Spríjemnite si upratovanie: Vieme ako na to!


  1. Pečenie

Môže byť zábavou pre celú rodinu. Ak máte deti, či vnúčatá, môžete im takto urobiť zaujímavý program a zapojiť aj manžela. Okrem príjemne stráveného času to bude mať ešte jednu výhodu – po takomto záťahu budete mať tak upratanú kuchyňu ako novú. A možno sa vaši pomocníci nevrhnú na hotové koláče ako lační zbojníci, keďže počas pečenia čo-to poochutnávajú. Takže je dosť veľká šanca, že vám vianočné pečivo vydrží dlhšie.

Ak máte blízky vzťah s nejakou kamarátkou skúste sa dohodnúť, že každá urobí 2 druhy koláčov z dvojitej dávky a potom si časť povymieňate. Takúto spoluprácu môžete rozbehnúť aj po rodine. Isto máte koláče, ktoré sa vám pečú lepšie, ľahšie… Prípadne vyskúšajte manufaktúru – teda vy môžete piecť korpusy a niekto iný z rodiny ich môže zase plniť.

  1. Varenie

Dá naozaj zabrať, najmä kvôli tomu, že Štedrý večer musí byť čo najviac štedrý. A dobrej večeri predchádzajú nákupy. Výdatné nákupy! Rozmýšľali ste nad tým, že v tomto by vám mohla pomôcť mužská ruka? Pokojne vyšlite manžela na nákupy alebo sa s ním v obchode rozdeľte a každý obstarajte potrebné veci v istej časti obchodu. Samotné varenie je opäť dobré si rozdeliť. Zemiakový šalát či kapustnica sú najlepšie odstáte. Takže ich nemusíte robiť na poslednú chvíľu. A aj ryby vydržia deň-dva v chaldničke už obalené. Najlepšie je si to rozplánovať na posledný týždeň pred Vianocami a každý večer hodinku-dve stráviť prípravami.

Na štedrý večer ich už bude stačiť iba opražiť, čo vám nezaberie viac ako 2 hodiny. Takže sa budete môcť pokojne pridať k deťom zdobiacim stromček a nie sa schovávať v kuchyni.


Tiež by vás mohlo zaujať: Vychytávky v kuchyni: Tieto štýlové doplnky si ihneď zamilujete!


  1. Návštevy

Ak na takéto veci nie ste, jediný spôsob, ako sa im vyhnúť je odcestovať. Ak aj ste návštevový typ, isto budete súhlasiť, že počas Vianoc to vie dať riadne zabrať. Preto je dobré si aj takéto veci naplánovať. Veď po letnej dovolenke, máte konečne pár dní pracovného voľna – hoci tento rok to nevyšlo ideálne – a je úplne pochopiteľné, že si z neho chcete časť ukradnúť aj sami pre seba. Dohodnite sa s rodinou a známymi na presných dňoch a časoch. Budete prekvapení, že po takýchto sviatkoch sa do práce vrátite príjemne oddýchnutí, kultúrne vyžití a naozaj spokojní.

Zdroj: photl.com, photl.com, Pippa
Odporúčame