Na to, aby ste sa cítili ako na dovolenke, nemusíte nutne vycestovať tisícky kilometrov ďaleko. Aby ste si užili atmosféru exotických destinácií alebo pokojného letoviska, vám dokáže poslúžiť aj vaša záhrada.
Práve tá sa môže stať vaším útočiskom, kde načerpáte energiu a budete sa cítiť ako na dovolenke. Stačí vybrať správne rastliny. V tomto článku vám predstavíme niekoľko druhov rastlín, ktoré dodajú vašej záhrade dovolenkový nádych. Či už túžite po stredomorskej elegancii, tropickom raji alebo atmosfére vidieckeho zátišia, správne zvolená flóra premení vašu záhradu na miesto, kde vám každý deň bude pripadať ako zo sna.
1. Trachycarpus fortunei
Môže na Slovensku prežiť vysadená palma v záhrade? Áno, stačí si vybrať správny druh. Trachycarpus fortunei je mrazuvzdorná palma, ktorá dokáže prežiť teploty až do –17 °C. Tento druh palmy pochádza z východnej Ázie. Rastlina vyžaduje slnečné alebo polotienisté stanovište a dobre odvodnenú pôdu. Pravidelné zalievanie a občasné hnojenie podporí jej rast.
2. Juka vláknitá
Yucca filamentosa pochádza zo Severnej Ameriky. Nedajte sa však pomýliť slovom severná. Do záhrady prináša exotický nádych a je skvelým doplnkom k vyššie uvedenej palme. Juka má dlhé, úzke a špicaté listy so sivastozelenou farbou, ktoré vytvárajú ružicu. Na okrajoch listov visia jemné vlákna. V lete vyrastajú vysoké kvetné stonky s bielymi zvonovitými kvetmi. Juka je veľmi nenáročná rastlina, ktorá preferuje slnečné stanovište a dobre odvodnenú pôdu. Je odolná voči suchu a je teda vhodná aj pre začiatočníkov.
3. Aralia japonská
Počuli ste už o aralii? Stretnúť sa môžete aj s pojmom Fatsia japonica. Ako už názov dobre napovedá, táto rastlina pochádza z Japonska a Južnej Kórey. Má veľké a lesklé listy, ktoré dosahujú priemer až 30 cm. V neskorej jeseni až zime vytvára malé biele kvety usporiadané do guľovitých súkvetí. Aj keď ide viac-menej o nenáročnú rastlinu, ktorá preferuje polotienisté až tienisté stanovište, dôležité je dbať na pravidelnú zálievku a dobre odvodnenú pôdu. Plusom však je, že sa dá pestovať aj v črepníkoch.
4. Kana indická
Kana pochádza z tropických a subtropických oblastí Ameriky. Má veľké banánovité listy a zároveň kvitne veľkými kvetmi v odtieňoch červenej, oranžovej, žltej alebo ružovej. Vyžaduje si slnečné stanovište a výživnú, dobre odvodnenú pôdu. Potrebuje tiež pravidelné zavlažovanie, najmä počas horúcich letných dní. Na zimu je potrebné kanu vybrať zo zeme alebo už pri sadení myslieť na to, ako zabezpečiť jej korene, aby nezamrzli počas mrazov.
5. Callistemon citrinus
Táto rastlina má v slovenčine nie úplne jednoduchý názov. Hovorí sa jej tyčinkovec kopijovitolistý. Pochádza z Austrálie. Listy tejto rastliny voňajú po citrónoch. Vyberte jej slnečné stanovište a dobre odvodnenú pôdu. Je pomerne odolná voči suchu aj mrazu, ale v chladnejších oblastiach je dobré ju na zimu prikryť tkaninou. Po odkvitnutí je dôležité rastlinu zrezať, aby si udržala kompaktný tvar.
6. Mišpuľa japonská
Stretnúť sa môžeme aj s názvom lokvát japonský. Ide o ovocný strom pochádzajúci z juhovýchodnej Ázie, najmä z Číny a Japonska. Má veľké listy so zúbkovaným okrajom. Na jar kvitne bielymi voňavými kvetmi, ktoré sa v lete menia na jedlé plody. Mišpuľa preferuje slnečné stanovište, pravidelnú zálievku a je citlivá na mrazy. Vhodné je preto vysádzať ju skôr na južnom Slovensku.
7. Cordyline australis
Rastlina pochádzajúca z Nového Zélandu zaujme už na prvý pohľad. Má úzke dlhé listy usporiadané v ružici. Môžu byť zelené, ale aj červených či purpurových odtieňoch. Rastlina môže dorásť do výšky niekoľkých metrov, čo jej dodáva impozantný vzhľad. Preferuje slnečné stanovište a pravidelnú zálievku.
8. Figa obyčajná
Figa nie je na Slovensku vôbec neznámou rastlinou. Napriek tomu dokáže v záhrade navodiť požadovaný exotický dojem. Figovník má veľké laločnaté listy a na konci leta prináša jedlé plody – figy, ktoré majú sladkú, až medovú chuť. Strom môže dorásť do výšky až 10 metrov. Umiestnite ju na slnečné stanovište, počas leta figovník pravidelne polievajte a na zimu ho prikryte tkaninou.
9. Oleander obyčajný
Osvedčenou klasikou je rozhodne oleander. Pochádza z oblastí Stredomoria a Blízkeho východu. Oleander je najkrajší, keď kvitne. Kvety sa objavujú od jari až do jesene a v prípade dobrej starostlivosti môže rastlina dorásť do výšky 2 – 6 metrov. Oleander preferuje slnečné stanovište, pravidelné zavlažovanie počas suchších období a na zimu je vhodné premiestniť ho dovnútra, napríklad do zimnej záhrady.
10. Banánovník japonský
Tento banánovník pochádza, ako už názov napovedá, z Japonska. Má široké zelené listy, ktoré môžu dosahovať dĺžku až dva metre. Na Slovensku sa mu môže dariť pomerne dobre. Rýchlo sa rozrastá, a preto vyberte miesto, na ktorom mu bude rast umožnený. Slnečné stanovište je už samozrejmosťou. Potrebuje tiež pravidelné zavlažovanie a hnojenie počas vegetačného obdobia.
11. Eukalyptus
Eucalyptus gunnii, čiže eukalyptus guľatoplodý pochádza z Tasmánie. Má sivastomodré okrúhle listy, ktoré sú veľmi aromatické. Preferuje slnečné stanovište a dobre odvodnenú pôdu. Potrebuje pravidelnú zálievku počas suchších období. Rastlina je pomerne odolná voči chladu
12. Barota rukávovitá
Vedeli ste, že barota je okrem banánovníka považovaná za najväčšiu bylinu sveta? Záhrade dodá zaujímavý vzhľad. Pochádza z Južnej Ameriky, najmä z Brazílie. Niektorí hovoria, že bola aj potravou dinosaurov. Isté však je, že sa pestuje ľahko a jej tempo rastu je veľmi rýchle. Je preto potrebné často ju strihať.
13. Magnólia veľkokvetá
Slovákom je magnólia pomerne známa, a to aj napriek tomu, že pochádza z juhovýchodných oblastí USA. Keď kvitne, je priam nádherná. Zdobia ju jemne pôsobiace, voňavé, až 25 cm veľké kvety. Preferuje slnečné až polotienisté stanovište a pravidelnú zálievku.
14. Kornútovka etiópska
Kornútovka alebo kala nesie v latinčine názov Zantedeschia aethiopica. Pochádza z Južnej Afriky. Má veľké tmavozelené listy a na konci jari kvitne nápadnými bielymi kvetmi. Kornútovka potrebuje polotienisté alebo slnečné stanovište, pravidelnú zálievku a počas zimy je potrebné uschovať ju v interiéri. Aj preto sa odporúča pestovať ju skôr vo väčších črepníkoch.
15. Butia capitata
Okrem horeuvedenej palmy je tu aj Butia capitata. Tá by rozhodne nemala chýbať v záhrade žiadneho milovníka exotiky a cestovania. Rastlina pochádza z južnej Brazílie, Uruguaja a Argentíny. Palma má robustný kmeň a dorastá maximálne do výšky 7 metrov. Je mrazuvzdorná do –10 °C a preferuje slnečné stanovište.
Zdieľať na