Aj malé chrobáky dokážu narobiť veľké problémy: Tu je 6 krokov, ako sa zbaviť škodcov vo vašej záhrade

škodlivý japonský chrobák v pšeničnom poli

Niektoré druhy hmyzu a iných malých škodcov môžu spôsobiť veľké problémy (Zdroj: Freepik/reflex-ajans)

Keď na svojich rastlinách uvidíte chrobáky, pravdepodobne sa ich vždy čo najskôr snažíte zbaviť a otázky typu „ako sa tam tie chrobáky dostali?“ si kladiete neskôr, ak vôbec. Hmyz v záhrade však nemusí byť iba naším priateľom, takže je dôležité najprv zistiť, s čím máte do činenia, a až potom konať.

Takzvaná „IPM“ metóda

Pokiaľ sa ukáže, že ide o chrobáky, ktoré poškodzujú vaše rastliny, najlepšia metóda, ktorá vám pomôže zistiť, čo robiť, sa nazýva integrovaná ochrana proti škodcom (IPM). IPM sa spolieha na kultúrne, fyzické, biologické a chemické nástroje, ktoré sú používané najmenej toxickým spôsobom. IPM môžete použiť na odstránenie hmyzu z rastlín, stromov, kríkov, ovocia či zeleniny. Tu je návod, ako tento prístup využiť.

1. Koľko škodcov je veľa škodcov?

Spýtajte sa samého seba, aká je pre vás prijateľná hladina chrobákov vo vašej záhrade? Niektorí ľudia nemôžu akceptovať žiadne, zatiaľ čo iní tolerujú malý počet z nich, pretože narobia len malé škody. Silné zamorenie, ktoré jednoznačne spôsobuje úpadok rastliny, si však vyžaduje rázne konanie. Napriek tomu, ak sa zdá, že rastlina nie je ovplyvnená iným než „poškodením zvonku“, niektorí záhradníci radšej nechajú prírode voľný priebeh.

2. Zastavte to skôr, ako sa to začne

Ďalšie stratégie, ktoré môžu pomôcť minimalizovať vaše problémy so škodcami, sú: striedanie plodín a prilákanie užitočného hmyzu alebo iných predátorov.

Ak máte napríklad každý rok inváziu mlynárika kapustového, možno sa budete chcieť na sezónu vyhnúť pestovaniu zeleniny, ako je brokolica, kapusta, karfiol a kel, aby ste tieto malé zelené húsenice potrápili a vyhladovali. A aby ste udržali na uzde kobylky, zasaďte do blízkosti nechtík alebo slnečnicu, čím prilákate muchárky asilidae, ktoré na kobylky útočia.

3. Nezabúdajte robiť pravidelné kontroly

Preskúmajte svoju záhradu aspoň raz týždenne. Okrem hľadania všeobecných druhov, aké sa bežne vyskytujú v záhradách, ako sú vošky či chrústovce záhradné, dávajte si pozor na špecializovanejších škodcov. Napríklad na tých, o ktorých viete, že sa zvyknú objavovať každý rok, ako sú chrobáky vo vašej zelenine alebo piliarky na ružiach. Čím skôr problém zachytíte, tým ľahšie ho vyriešite v zárodku.

4. Čas na fyzický zásah

Pri menších škodcov s mäkkým telom (napr. vošky), môže silný prúd vody zo záhradnej hadice vyriešiť váš problém celkom rýchlo. Ak však nájdete väčších škodcov, ako sú pásavky, zrazte ich z rastlín do vedra s mydlovou vodou. V prípade húseníc vytvárajúcich si veľké hniezda v listoch stromov a kríkov, môžete odrezať napadnuté konáre.

5. Vyhláste biologickú vojnu

Biologické zásahy môžu mať rôzne podoby, ale vo všeobecnosti platí, že využitie živého tvora, ktorý má smrteľný účinok na škodcu, je stále v súlade s prírodou. Napríklad piliarky možno liečiť spinosadom, prírodnou chemikáliou vyrobenou pôdnymi baktériami, ktorá je toxická pre hmyz, ale nie pre ľudí alebo domáce zvieratá. Podobne aj larvy chrústovcov japonských vo vašom trávniku je možné kontrolovať pomocou mliečnych spór, čo je prirodzená huba, ktorá sa zameriava na hmyz. Na pohltenie vošiek môžete použiť aj predátorov proti niektorému hmyzu, ako sú napríklad lienky.

6. Kedy na rad prichádza chémia?

Keď sa zdá, že nič iné nefunguje a chrobákov v záhrade sa neviete zbaviť za nič na svete, prišiel čas použiť pesticídy. Obchody ponúkajú veľké množstvo produktov. Môžete si vybrať organické pesticídy (vyrobené z prírodných zdrojov, ako je neem) alebo také, ktoré obsahujú syntetické chemikálie. Niektoré sú širokospektrálne, čo znamená, že zabijú takmer akéhokoľvek škodca, a niektoré sú selektívne a zabijú iba určitý druh hmyzu.

Vždy si poriadne prečítajte etiketu, aby ste sa uistili, že pesticíd je skutočne určený na druh hmyzu, ktorého výskyt chcete kontrolovať. Rovnako veľkú pozornosť venujte všetkým varovaniam, ako sú riziká pre opeľovače, domáce zvieratá a ľudí.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: plnielanu.sk, bhg.com
Odporúčame