Už pár týždňov zaokrúhľujeme centy: Ako to funguje v praxi a kedy stratíte a zarobíte?

Centy

Zaokrúhľovanie centov sa od júla týka len hotovostných platieb (Zdroj: GettyImages)

Eurom platíme už trinásty rok. Za tento čas nejeden z nás doslove znenávidel malé eurocenty. Jedno- a dvojcentovky sú pre mnohých zlom, ktoré len zavadzia v peňaženke a robí ju ťažšou. Navyše ich aj tak ľudia zvyčajne nechávajú ako menšie tringelty obchodoch. Od 1. júla 2022 už ale zaokrúhľujeme, čo znamená, že tieto mince zmiznú z obehu.

Napriek tomu sa nájdu ľudia, ktorí ich používali, platili nimi a nechali si vždy do centu vydať. Na sto percent nikdy nebudú spokojné obe strany ľudí, no faktom je, že zákon je aktuálne v platnosti a preto vám vysvetlíme, ako funguje v praxi. Môžete na zaokrúhľovaní aj zarobiť? Kde skončia napokon malé euromince? A čo hovoria na zmenu samotné predavačky?

Spustenie  /  Zaokrúhľovanie v praxi  /  Zaokrúhľovanie v Európe  /  Zarobte na zaokrúhľovaní

Celý júl zaokrúhľujeme

Niektorí si určite pamätajú, keď sa na Slovensku v roku 2003 zrušili 10- a 20-halierniky. Podobnú situáciu zažívame aj pri eurominciach. Nominálne hodnoty 1 cent a 2 centy sa postupne sťahujú z obehu, a aj keď nimi ešte stále môžete platiť, v obchodoch ani na pošte vám ich už nevydajú. Jedným z hlavných dôvodov je ekonomická stránka, nakoľko ich výroba stojí viac ako hodnota mince samotnej. Má to však aj ekologický dôvod, ktorému sa budeme venovať neskôr.

Povinnosť prijímať, no nevydávať tieto centy majú aj obchodníci, ktorí nepoužívajú registračnú pokladnicu, napríklad trhovníci. Štát ich ale nedokáže odsledovať v praxi. Dôležité je taktiež spomenúť, že zaokrúhľovanie sa vzťahuje len na platby hotovostné, ak platíte kartou, suma ostáva nezmenená.

 

Ľudia nápad už dlhšie podporujú

Slovensko sa radí ku krajinám Európskej únie s najvyšším počtom podporovateľov zaokrúhľovania. Údaje z mája 2021 hovoria o tom, že až 84 % Slovákov je za zaokrúhľovanie centov, pričom 15 % je proti a jedno percento sa nevedelo vyjadriť. To je ďaleko za priemerom Európskej únie, kde je priemerne za 67 % občanov. Predbehli sme dokonca aj krajiny ako Francúzsko, Fínsko, Holandsko, Rakúsko, Španielsko či samotné Belgicko.

Zaujímavé je, že na chvoste rebríčka je Portugalsko, kde zaokrúhľovanie centov podporuje len 53 % občanov, pričom proti je až 44 %. Z tohto ukazovateľa vyplýva, že Slováci vedia o ekonomickej aj o ekologickej stránke problematiky. Z histórie totiž vieme, že zaokrúhľovanie nemá žiadny vplyv na zoslabenie štátnej ekonomiky a ani na výdavky samotnej domácnosti.

Ako to funguje v praxi?

Prejdime k samotnej praxi. Národná banka Slovenska vysvetľuje zaokrúhľovanie centov v praxi na rôznych cenách nákupu. Zaokrúhľuje sa na 5 centov, pričom mince s touto nominálnou hodnotou stále ostávajú v obehu. Funguje to nasledovne:

 • 12,40 eur = 12,40 eur
 • 12,41 eur = 12,40 eur
 • 12,42 eur = 12,40 eur
 • 12,43 eur = 12,45 eur
 • 12,44 eur = 12,45 eur
 • 12,45 eur = 12,45 eur
 • 12,46 eur = 12,45 eur
 • 12,47 eur = 12,45 eur
 • 12,48 eur = 12,50 eur
 • 12,49 eur = 12,50 eur
 • 12,50 eur = 12,50 eur
 • 12,51 eur = 12,50 eur

Vždy teda môžete o maximálne dva centy prísť alebo dva centy ušetríte. Pripomínane, že toto pravidlo platí len pri hotovostných platbách, nie pri platbe kartou, smartfónom či hodinkami. Ak budete platiť kombináciou poukážka/karta a hotovosť, zaokrúhľuje sa len tá časť, ktorú budete napokon platiť v hotovosti. Platiť sa dá stále aj jedno- a dvojcenovkami, no obchodník vám tieto mince už nemôže vydať. Stále sú akceptované ako platidlo.


Mohlo by vás zaujímať: Oriešková nátierka ako z obchodu? Vyrobte si túto obľúbenú pochúťku doma vo vylepšenej verzii, bude na nerozoznanie!


Ceny sa nemenia, výsledná suma áno

Ceny potravín ovplyvnené nebudú. Pravidlo sa vzťahuje len na výslednú cenu nákupu, nie na položky ako také. Jednotlivé potraviny teda nebudú končiť päťkou alebo nulou, ale tradične zväčša deviatkou. Je jasné, že pri opačnom kroku, teda zaokrúhľovaní samotných položiek, by mohol mať tento zákon vplyv na štátnu ekonomiku, ako aj na ekonomické zmýšľanie nejedného predajcu.

Samotný zisk je štátny, nie je však taký veľký, ako by sa zdalo. Mesačne bude zisk alebo strata na jeden obchod rátaná v jednotkách eur. Ušetríme však značne na ich výrobe, resp. na tom, že ich vyrábať prestaneme. Štát bol totiž pri výrobe jednocentoviek až v 60 % strate a pri dvojcentovkách v strate 40 %. Podľa údajov NBS má jeden Slovák až 92 kusov týchto mincí, čo značne odľahčí nielen štátnu kasu, ale aj naše vlastné peňaženky. V obehu bolo ešte na jar tohto roku 870 miliónov euromincí, pričom 60 % z toho tvorili jedno- a dvojcentovky (približne 522 miliónov).

Raz ušetríte, inokedy stratíte

Nedá sa presne vypočítať, koľko peňazí viete ušetriť alebo naopak stratiť kvôli zaokrúhľovaniu. Jedným nákupom o cent prídete, druhým dva centy získate, tretím ste na tej istej hodnote a tak dokola. Preto sme sa spýtali aj predavačiek v nemenovanom lokálnom obchode, čo hovoria zákazníci na zaokrúhľovanie a čo, naopak, samotný personál.

„Sťažnosti od ľudí sme zatiaľ nepočuli,“ hovorí pokladníčka Alžbeta. „Málokto si to všimne a možno to ani všetci nevedia. Ani sme si nevšimli, že by viac začali platiť kartou. Kto platil v hotovosti, stále platí v hotovosti.“

Zaujímali sme sa aj o to, ako vníma situáciu samotný personál. „Nás sa zmena dotkla výrazne viac ako zákazníkov,“ prezradila vedúca zmeny Rebeka. „Večer, keď sa ráta pokladňa, máme viac rátania, nakoľko ľudia nám mince len nosia a my ich nevydávame. Taktiež máme menej tringeltov, nakoľko veľa ľudí zvyklo nechať jeden či dva centy. To sa za deň nazbieralo. Teraz si väčšina zákazníkov päť centov vezme. Tringelty klesli asi o štvrtinu.“


Mohlo by vás zaujímať: Najčastejšie otázky o nakupovaní v bezobalovom obchode: Zistili sme za vás odpovede, niektoré milo prekvapia!


Zaokrúhľovanie v Európe

Slovensko nie je ani zďaleka prvá a veríme, že ani posledná krajina, v ktorej sa centy zaokrúhľujú. Európska únia podporuje zaokrúhľovanie tak silného platidla. Slovensko sa v júli 2022 stalo šiestou krajinou eurozóny, v ktorej sa ceny zaokrúhľujú. Okrem nás takýto zákon platí aj vo Fínsku, Holandsku, Belgicku, Írsku a Taliansku.

Ak by sme spočítali počet obyvateľov týchto krajín vrátane nás, tak v Európe na tento fenomén nabehlo už viac ako 100 miliónov ľudí. To je takmer ako v celom Japonsku. Je preto viac ako pravdepodobné, že sme nabehli na kolotoč, ktorý je len vo svojich počiatkoch a postupne sa k nám pridajú aj iné krajiny, vrátane najväčších európskych štátov a našich susedov.

Kde skončia eurocenty?

Mince škodia ako ekonomike, tak aj ekológii. Nejde len o to, že množstvo mincí končilo v prírode, ich vyradením sa zredukuje aj ich balenie a preprava. Centy sa razili v Kremnici, balili sa do plastovej fólie a počas rokov 2017 – 2019 sa len týchto malých okruhliakov vyviezlo až 45 várok.

Uvažuje sa nad tým, že by eurocenty boli napokon použité na výrobu päťcentoviek. O ich osude však zatiaľ nie je finálne rozhodnuté. Jasné však je, že už ich samotné zastavenie výroby pomôže nielen štátu ale aj výrobe. Pravdepodobne zatiaľ poputujú do iných krajín, v ktorých sú stále bežným platidlom. Európska únia zrejme začne zvažovať, či tento krok neaplikuje na celú eurozónu.


Mohlo by vás zaujímať: Top 5 obchodov, vďaka ktorým môžete žiť zdravšie: Zaručia vám na stole tie najlepšie produkty


Zaokrúhľovanie ako úchylka aj koníček

Na internete nájdete množstvo nápadov a dokonca už aj návodov na to, ako na zaokrúhľovaní zarábať. Pri veľkých nákupoch sa ťažko odhaduje, či sa cena o jeden-dva centy navýši alebo zníži, no pri menších nákupoch je to jednoduché. Napríklad ak si miesto troch rožkov kúpite dva (pričom jeden stojí 11 centov), ušetríte dva centy. Ak by ste kúpili tretí, zaplatili by ste 33 centov a teda dva centy prerobíte.

Našli sme však aj poriadne extrémy. Čo ak nakúpime 10 rožkov rovnakej ceny, no dáme si ich nablokovať každý zvlášť? Nielen teoreticky, ale aj prakticky máme desiaty rožok zadarmo, nakoľko na každom ušetríme jeden cent. Zdá sa, že niektorí si zaokrúhľovanie poriadne užívajú a dokážu svojimi nápadmi udivovať.

Dá sa na zaokrúhľovaní zarábať?

Predavačiek sme sa pýtali, či si všimli ľudí, ktorí by podobné maniere praktizovali aj priamo v predajni. „Nie, nestalo sa nám to ešte,“ odpovedala vedúca zmeny Rebeka. „Kolegyne hovoria, že sem-tam s nimi zákazníci o tom zavtipkujú, ale takýto konkrétny prípad s rožkami sme ešte nemali. Funguje to ešte len mesiac a keď pôjdu ceny stále hore, možno k tomu aj príde, ktovie,“ dodala s úsmevom.Zdroj: plnielanu.sk, nbs.sk, economy-finance.ec.europa.eu
Odporúčame